"Chłopak z Wehrmachtu. Żołnierz Andersa"

"Chłopak z Wehrmachtu. Żołnierz Andersa"

Promocja książki „Chłopak z Wehrmachtu. Żołnierz Andersa" i spotkanie z autorem Kamilem Kartasińskim

Udostępnij

Kamil Kartasiński, młody historyk, miał niezwykłą okazję spotkać na swej drodze badawczej Jana Szymczyka, którego wojenne losy stały się kanwą książki „Chłopak z Wehrmachtu. Żołnierz Andersa".

Porozumienie rozmówców i zaufanie jakim się obdarzyli pozwoliło na wydobycie niezwykle szczerej i niebanalnej historii młodego chłopaka ze Śląska. Barwność i szczegóły opowieści pokazują kolejne zwroty życiorysu Szymczyka – lata przedwojenne w Orzegowie, wcielenie do Wehrmachtu, niewolę amerykańską czy walki w oddziałach polskich we Włoszech. Autor pokusił się także o kontekstowe spojrzenie na przytaczane fakty, uzupełniając książkę o dwa ważne elementy. Pierwszym nich są biografie trzech oficerów, z którymi wojenna zawierucha połączyła J. Szymczyka – są to: Rudolf von Wittenburg, Antoni Nowosadowski i Marian Worwa – obydwaj z PSZ. Trzecim ważnym elementem książki jest opatrzenie jej tzw. komentarzami, które wyjaśniają i uzupełniają wiedzę historyczną czytelników.

„Chłopak z Wehrmachtu. Żołnierz Andersa" to książka, która dzięki talentowi Kamila Kartasińskiego i jego zaangażowaniu badawczemu stanowi ciekawą pozycję
w objaśnianiu historii Górnego Śląska. Kwerendy w archiwach, rozmowy ze świadkami historii i bogaty materiał ikonograficzny to niezaprzeczalne walory tej publikacji.

Spotkanie poprowadzi red. Henryk Grzonka.

Czas: 12 marca 2019 r., godz.17.00

Miejsce:
Biblioteka Śląska (sala Benedyktynka), plac Rady Europy 1, Katowice.

Wstęp wolny! Zapraszamy!


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się