Walentynki 2018, "Bliskość",, Ziyad Marar,

Walentynki 2018, "Bliskość",, Ziyad Marar,

Propozycja wydawnictwa Studio Emka na Walentynki

Udostępnij

Wydawnictwo Studio EMKA proponuje w zwiążku ze śwętem Dnia Zakochanych zwanego popularnie Walentynkami książkę autorstwa ZiyadA Marara pt. "Bliskość".

Nota o książce:

Kultura popularna przekonuje nas, że małżonkowie, przyjaciele, krewni, a nawet obcy ludzie z biegiem czasu bez trudu nawiązują relacje i potrafią się wzajemnie zrozumieć. Jednak w czasach konsumpcjonizmu i nowych mediów, gdy mamy do czynienia z czasownikiem „friending” trudniej niż kiedykolwiek o prawdziwą bliskość. W oparciu o filmy, powieści, psychologię, socjologię i filozofię Ziyad Marar przedstawia nowe spojrzenie na tę niejasną koncepcję.  Pokazuje również wiele przeszkód, które stoją na drodze do spełnienia naszych nadziei – między innymi iluzję poznawania samego siebie, brak wyobraźni i empatii oraz życzeniowe myślenie, które prowadzi do nadmiernej uprzejmości i unikania zdrowych konfliktów, a także do poczucia niepewności uniemożliwiającej prawdziwe zbliżenie. Bliskość często bywa mylona z miłością, a jest pod wieloma względami ważniejsza od niej. W swoich śmiałych i nowatorskich rozważaniach Marar pokazuje, dlaczego dążenie do nawiązywania takich emocjonalnych, niełatwych, lecz w gruncie rzeczy zdrowych (choć nie zawsze miłych) więzi z drugim człowiekiem stanowi istotę dobrze przeżytego życia.


Fragment/Recenzja:

Czułe więzi.

Z natury niestabilna i petna sprzeczności. Zawsze grozi jej, że sama podkopie swoje istnienie. Bliskość - tęsknimy za nią i obawiamy się jej zarazem. Młody mężczyzna rozmawia ze swoim umierającym profesorem i mistrzem. I dowiaduje się między innymi, że sens życia sprowadza się do czutej więzi z innymi. Banat? Jak zatem wytłumaczyć fakt, że książka Mitcha Alboma Wtorki z Morriem, opisująca tę prostą historię, zostata przetłumaczona na ponad 30 języków, sprzedana w ponad 11 milionach egzemplarzy i przez 250 tygodni utrzymywała się na liście bestsellerów „New York Timesa"? Jak dowodzi Marar, szukamy takich opowieści, gdyż tkwi w nas tęsknota za bliskością. Zarazem nasz stosunek do innych cechuje gtęboka ambiwalencja. Podlegamy bowiem dwóm sprzecznym nakazom: nakazowi ucieczki od innych ludzi, bo chcemy pozostać wolni; a zarazem nakazowi „brania innych w objęcia", bo chcemy przynależeć do kogoś, być rozpoznani i rozumiani. Chcemy tączyć się z innymi, nie tracąc wtasnej autonomii, i dawać wyraz naszej wolności bez poczucia wyobcowania. Godzić wodę z ogniem. W efekcie pozostajemy w stanie permanentnej oscylacji między tymi sprzecznymi pragnieniami. A w tej oscylacji nie opuszcza nas nadzieja, że z kimś tę bliskość odnajdziemy. O tym są piosenki, filmy i poczytne powieści - o poszukiwaniu mitości, która wszystko pokona. Tęsknimy za nią jak za lekarstwem na osamotnienie, na ból egzystencjalny. Obawiamy się jej zarazem, bo wymaga, byśmy się przed kimś odstonili i ryzykowali, że zostaniemy odrzuceni. A co więcej, prześladuje nas wątpliwość, czy taka prawdziwa bliskość w ogóle jest możliwa. Lubię takie książki, gdzie autor stawia odważnie proste pytania i prowadzi erudycyjny wywód, odwołując się co krok do znanych filmów i powieści. Marar jest Irakijczykiem z urodzenia, filozofem i psychologiem z wykształcenia (nie licząc licencjatu z nauk ścisłych), a z powołania... można by powiedzieć, że jest księgarzem (tzn. jednym z dyrektorów i prezesów w koncernie wydawniczym Sage Publications) oraz autorem książek. Bliskość jest kolejną, jaką napisał, kontynuuje w niej wątki poruszone już wcześniej w bestsellerowym Happiness Paradox. Autor przygląda się różnym typom bliskich związków - pomiędzy kochankami, przyjaciółmi, między członkami rodziny i całkiem nieznajomymi sobie osobami, a nawet wrogami - i stara się zrozumieć, czym jest bliskość, warunek konieczny dobrego życia. Jakie bariery stają jej na drodze? Bliskość trudno zdefiniować. Jest z nią podobny problem, jaki ze zdefiniowaniem czasu miał św. Augustyn: wiemy, czym jest bliskość, gdy o niej nie myślimy, a ulatnia się, gdy próbujemy ją zdefiniować. A jednak Mararowi udało się dotknąć bliskości, uchwycić ją. Polecam tę książkę tęskniącym za prawdziwą bliskością. Czyli wszystkim? (Dorota Krzemionka)


Kilka słow o autorze:

Ziyad Marar jest autorem i redaktorem naczelnym w Wielkiej Brytanii. Urodził się w 1966 r. w Iraku i przeprowadził się w do Londynu w wieku 10 lat. Uczęszczał na Exeter University, gdzie uzyskał licencjat z psychologii oraz magister filozofii i psychologii języka. Wydał trzy książki, a od 2013 r. Był zastępcą dyrektora zarządzającego i wiceprezesem wykonawczym / Global Publishing w SAGE Publications.  Marar dołączył do SAGE w latach 80., gdzie był dyrektorem edytorskim, aw 2006 roku zastępcą dyrektora zarządzającego i dyrektora wydawniczego. W 2010 roku został dyrektorem globalnego wydawnictwa.


Podoba mi się, kupuję:




Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się