Przed nami ostatnie dni Festiwalu Rymkiewiczowskiego

Przed nami ostatnie dni Festiwalu Rymkiewiczowskiego

Przed nami ostatnie dni Festiwalu Rymkiewiczowskiego

Udostępnij

Od 2 do 10 listopada trwa pierwsza edycja Festiwalu Rymkiewiczowskiego, którego patronem jest zmarły w zeszłym roku wybitny polski poeta, eseista i dramaturg. Festiwal to ponad dwadzieścia różnorodnych wydarzeń – od literatury po filozofię, od teatru po muzykę. Organizatorami imprezy są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, fundacja Evviva L’arte oraz Instytut Książki. Pierwsza edycja odbywa się pod hasłem „Dziady, upiory, przodkowie”. Zapraszamy do udziału w ostatnich wydarzeniach festiwalu.

W ramach tegorocznego festiwalu odbyły się już m.in. koncert zespołu Polskie Znaki, warsztaty aktorskie dla finalistów Konkursu Recytatorskiego „Słowem Rymkiewicz”, konferencja etnologiczna-antropologiczna „Dziady. Spotkanie żywych i umarłych” oraz debata filozoficzna na jeden z ulubionych tematów Jarosława Marka Rymkiewicza, czyli na temat związków przemocy i polityki.

Środa, 8 listopada

W środę o godzinie 18:00 w siedzibie Requiem Records przy Krakowskim Przedmieściu 64 odbędą się warsztaty tworzenia osobistej pieśni pogrzebowej „Żegnam cię, mój świecie wesoły”. Poprowadzi je Katarzyna Jackowska-Enemuo – antropolożka kultury, opowiadaczka historii, muzykantka, kompozytorka i pisarka. Na warsztaty zaproszone są osoby dorosłe, niekoniecznie posiadające przygotowanie muzyczne.

Z kolei o godzinie 19:00 w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza będzie miało miejsce spotkanie z Halszką Witkowską – suicydolożką, pomysłodawczynią i koordynatorką platformy edukacyjno‑pomocowej „Życie warte jest rozmowy” (www.zwjr.pl), kierowniczką Interdyscyplinarnego Zespołu Profilaktyki Zachowań Samobójczych oraz autorką książki „Samobójstwo w kulturze dzisiejszej. Listy samobójców jako gatunek wypowiedzi i fakt kulturowy”. Wydarzenie nosi tytuł „Samobójstwo. Śmierć osobliwa”, obowiązuje na nie wstęp wolny.

Czwartek, 9 listopada

Oba czwartkowe wydarzenia festiwalowe odbędą się w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza na Rynku Starego Miasta. Najpierw, o godzinie 17:00, będzie miała miejsce debata pt. „Po co nam polonistyka?”, w której wezmą udział Krzysztof Koehler, dyrektor ds. programowych Instytutu Książki, poeta i akademik, Andrzej Waśko – literaturoznawca, nauczyciel akademicki i od 2017 roku doradca prezydenta Andrzeja Dudy, a także redaktor naczelny „Twórczości” – Mateusz Werner. Dyskusję dotyczącą tego, w jaki sposób zajmujemy się dziś polonistyką, a jak uprawiali ją wielcy zmarli badacze literatury (a wśród nich Jarosław Marek Rymkiewicz), poprowadzi Wawrzyniec Rymkiewicz – filozof i redaktor naczelny pisma „Kronos”.

Po zakończeniu debaty, o godzinie 19:30, odbędzie się koncert „Jeśli możesz, coś mi powiedz, daj znak jakiś”, podczas którego usłyszymy muzyczne wykonania wierszy Jarosława Marka Rymkiewicza, a także wybranych tekstów ludowych. Wystąpią artyści, którzy od lat zajmują się twórczością autorską, a jednocześnie poznają źródła polskiej, prowincjonalnej tradycji muzycznej in crudo: Jacek Hałas z synami Jakubem i Jonaszem, Anna Broda w duecie z Piotrem Fiedorowiczem, Wędrowiec, Maryna C. Koncert będzie zarazem stanowił finisaż wystawy „Rymkiewicz. Encyklopedia”.

Piątek, 10 listopada

W piątek o godzinie 12:00 odbędzie się spacer po warszawie śladami wydarzeń opisanych w słynnym „Wieszaniu” Jarosława Marka Rymkiewicza. Wydarzenie zostało przeniesione z minionej niedzieli z powodu niesprzyjającej pogody, jednak podobne wydarzenie odbyło się już kilka tygodni temu i przyciągnęło mały tłum zainteresowanych. Przewodnikiem po miejscach opisanych w „Wieszaniu” będzie Jerzy Ziemacki – doktor filozofii, pracownik Międzynarodowego Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, autor reportaży i wywiadów publikowanych m.in. we „Wprost”, „Przekroju”, „National Geographic” i „Rzeczypospolitej”.

Na godzinę 18:00, 10 listopada, zaplanowany jest drugi pokaz spektaklu „Lekcja anatomii” na podstawie wczesnej sztuki Jarosława Marka Rymkiewicza „Lekcja anatomii profesora Tulpa (według Rembrandta)”. Spektakl w reżyserii Dariusza Kunowskiego, zrealizowany przez Teatr Scena Lubelska 30/32, odbędzie się w Instytucie Teatralnym przy ulicy Jazdów 1. Na wydarzenie obowiązują bilety wstępu.

Z kolei o 19:00 w klubie Hybrydy będzie miała miejsce uroczysta gala zamknięcia pierwszego Festiwalu Rymkiewiczowskiego, którą uświetni występ Adama Struga. Ten wyjątkowy pieśniarz i muzyczny archeolog wykona swoje utwory do tekstów Adama Mickiewicza i Jarosława Marka Rymkiewicza. Podczas gali wystąpią laureaci konkursu recytatorskiego „Słowem Mickiewicz!”. Wstęp na wydarzenie będzie możliwy jedynie z zaproszeniami. 

Wystawa „Rymkiewicz. Encyklopedia”

Ponadto warto przypomnieć, że jeszcze do 12 listopada w Muzeum Literatury w Warszawie można będzie odwiedzać wystawę „Rymkiewicz. Encyklopedia”, która stanowi pierwszą tak obszerną prezentację twórczości zmarłego na początku 2022 roku poety. Serdecznie polecamy wizytę w Muzeum Literatury szczególnie wszystkim tym, którzy jeszcze nie mieli okazji zobaczyć wystawy.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej festiwalu, gdzie dostępny jest także szczegółowy program imprezy.

***

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Przygotowanie i realizacja I edycji Festiwalu Rymkiewiczowskiego”.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się