Festiwal Conrada, debaty, debaty branżowe, „Przemysły książki”

Festiwal Conrada, debaty, debaty branżowe, „Przemysły książki”

Przemysły Książki podczas dziesiątej edycji Festiwalu Conrada

Udostępnij

W rozmowach środowiska literackiego pewne tematy uparcie powracają: sytuacja finansowa twórców, status małych wydawnictw, wpływ internetu na pole literackie czy kondycja krytyki literackiej. To one będą dyktować rytm dyskusji podczas corocznych debat branżowych pod nazwą „Przemysły książki”, które odbędą się w dniach 25-27 października w ramach Festiwalu Conrada.

O potrzebach i bolączkach środowiska literackiego rozmawia się nieustanie – w kuluarach, przy stolikach po spotkaniach literackich, podczas warsztatów branżowych czy ogólnopolskich dyskusji na łamach prasy, a od pewnego czasu również w Facebookowych dyskusjach. W ramach pasma Przemysły książki te istotne kwestie wyciągnięte zostaną na światło dzienne. W dyskusji wezmą udział przedstawicielki i przedstawiciele branży, a także wszyscy zainteresowani, którym nieobojętne są losy literatury w Polsce. Rozmowy prowadzi Marcin Wilk, kurator pasma.

Przemysły książki otworzy o godz. 13.00 czwartkowe spotkanie „Magister krytykiem. O znaczeniu wykształcenia uniwersyteckiego”. Dr hab. Bernadetta Darska, blogerka i literaturoznawczyni, a także prof. Ryszard Koziołek, literaturoznawca oraz profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Śląskim, porozmawiają o tym, czy wykształcenie akademickie pomaga i czy przygotowuje do pracy krytyka  bądź krytyczki, a także jaka jest i jaka powinna być rola uniwersytetu w życiu literackim.  Bezpośrednio po tej dyskusji, o godz. 15.00 odbędzie się „Egzamin z liter”, czyli rozmowa poświęcona nauce pisania. Tym razem gośćmi Marcina Wilka będą: Iza Michalewicz, reportażystka i nauczycielka kreatywnego pisania, oraz Filip Modrzejewski, redaktor serii „Archipelagi” w wydawnictwie W.A.B., wieloletni wykładowca creative writing. Podzielą się z publicznością nie tylko swoim doświadczeniem dydaktycznym, lecz także zdradzą, czy można nauczyć się pisania i co decyduje o sukcesie.  Czwartkowe dyskusje odbędą się w Księgarni De Revolutionibus.

W piątek organizatorzy zapraszają do Internetu oraz… na konta bankowe twórców. O wpływie internetu na życie literackie opowiedzą krytycy literaccy: Olga Wróbel, Justyna Sobolewska oraz Łukasz Najder. Dyskusja będzie dotyczyć tego, czy krytyk może być influencerem; jak odróżnić krytykę od hejtu oraz czy sieć faktycznie wytworzyła nową przestrzeń do mówienia o literaturze. Tuż po dyskusji „Potęga sieci” odbędzie się spotkanie z Miłoszem Biedrzyckim, poetą i współzałożycielem Spółdzielni Ogniwo, a także Bogną Świątkowską, prezeską Fundacji Bęc Zmiana, którzy porozmawiają o stanie finansów w literaturze. Podczas dyskusji „Czekam na przelew” uczestnicy zastanowią się m.in. nad tym, gdzie podziały się pieniądze dla twórców oraz co jest potrzebne, by znormalizować relacje między ekonomią a literaturą. Tego dnia panel będzie gościć Spółdzielnia Ogniwo na krakowskim Kazimierzu.

Z kolei w sobotę w murach dawnej apteki „Pod Aniołem”, a obecnie Antykwariacie Abecadło odbędzie się najpierw spotkanie z Ewą Bolińską-Gostkowską, managerką kultury i redaktorką w Wydawnictwie Znak, oraz Joanną Bator, autorką m.in. Piaskowej Góry, które opowiedzą o ekranizacjach literackich.

Dyskusja „Z książki na taśmę filmową” będzie poświęcona powszechnej już praktyce współpracy pisarzy ze scenarzystami oraz tworzenia scenariuszy przez pisarzy. O godz. 15.00 rozpocznie się ostatnie w tym roku spotkanie w ramach Przemysłów książki – „Wydawczynie. O sile małych oficyn”, podczas którego będzie można spotkać się z silną reprezentacją kameralnych wydawnictw: Kamą Margielską (Książkowe Klimaty), Julianną Jonek (Dowody na Istnienie) oraz Anitą Musioł (Pauza). 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się