Przygotowania do Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie
Trwają przygotowania do 23. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, które w tym roku odbędą się w dniach 24-27 października.
– Praca nad Międzynarodowymi Targami Książki w Krakowie trwa cały rok. Kończymy jedne targi i już kolejnego dnia myślimy o przyszłej odsłonie. Lato to dla nas szczególny czas: to moment, w którym dopinamy program towarzyszący, aby już we wrześniu przedstawić go zainteresowanym. Każdego roku stawiamy przed sobą nowe wyzwania i dokładamy wszelkich starań, aby wszyscy znaleźli na targach coś dla siebie. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie są świętem miłośników książek, a nasze zadanie polega na tym, aby to święto było jak najciekawsze – mówi Zuza Oettingen, Komisarz Targów.
Literatura to podróż
Jak będzie wyglądał świat za 100 lat? To pytanie z pewnością każdy z nas zadał sobie przynajmniej raz w życiu. Organizatorzy zachęcają do udziału w ogólnopolskiej akcji społecznej „Serce Kapsuły Czasu”, która ma charakter konkursu literacko-plastycznego, a udział w niej może wziąć każdy, bez względu na wiek. Podczas Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie zbierane będą prace plastyczne i literackie przedstawiające wizję świata przyszłości, które potem na najbliższych 100 lat zostaną zamknięte w powstającej w mieście mobilnej Kapsule Czasu. Zadanie konkursowe brzmi „Podróż wyobraźnią w przyszłość! Twoja miejscowość, nasz świat za sto lat? Opowiedz o tym!”.
Literatura to przygoda
Tegorocznym Gościem Specjalnym będą Niemcy, którzy pod hasłem „German stories” zaprezentują swoją literaturę. Dzięki współpracy z Goethe Institut będziemy odkrywać Kraków oczami niemieckich literatów. Umożliwią to zorganizowane spacery śladami znanych pisarzy i ich dzieł. Trasa będzie prowadzić od Instytutu, przez Filharmonię Krakowską, Collegium Maius, aż do ul. Szerokiej na Kazimierzu.
To nie jedyna literacka wycieczka, jaka odbędzie się w ramach Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Osoby o mocnych nerwach z pewnością zainteresuje podróż śladami seryjnego mordercy Karola Kota, zwanego wampirem z Krakowa. Spacer, czy raczej spotkanie autorskiego w plenerze, poprowadzi Przemysław Semczuk – dziennikarz, publicysta, autor niedawno wydanej książki „M jak morderca. Karol Kot – wampir z Krakowa”. Szczegóły na temat spotkań już niebawem pojawią się na stronie www.targi.krakow.pl
„Czytać to bardziej żyć” – Carlos Ruiz Zafón
Hasło tegorocznej edycji zobowiązuje. Dla organizatorów Międzynarodowych Targów Książki
w Krakowie czytanie nierozerwalnie związane jest z intensywniejszym przeżywaniem każdego dnia. Dlatego w programie nie zabraknie spotkań z wybitnymi gośćmi, szkoleń, warsztatów, debat pobudzających wyobraźnię i skłaniających do zadumy. Ich celem jest pokazanie, iż czytanie to furtka do poznawania świata, przeżywania niezapomnianych chwil i celebracji życia.
Podczas 23. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie® Fundacja Legalna Kultura zaprosi czytelników do „Księgarni Marzeń – Czytamy Razem”. – Mobilna księgarnia jest przestrzenią wspólnego dialogu i wymiany myśli. Poprzez spotkania czytelnicze chcemy pokazać, iż księgarnia kameralna to nie tylko punkt sprzedaży książek ale wyjątkowe miejsce działań kulturalnych dla wszystkich zarówno małych dzieci, dorosłych, jak i seniorów – mówi Lukrecja Jaszewska z Fundacji Legalna Kultura.
Obraz i słowo
W tym roku organizatorzy chcą docenić debiutujących polskich ilustratorów. Specjalnie dla nich powstanie ścianka, na której będą mogli nakleić prace i zostawić wizytówkę. Powinno to ułatwić kontakt twórcom z wydawnictwami. To nie wszystko. Będzie można obejrzeć wystawy ukazujące ilustratorski kunszt, m.in. tę poświęconą ilustracji dla dzieci “Baśń o zaczytanym Niedźwiedziu…” Przemysława Wechterowicza i Gabrieli Cichowskiej. Wszystkich tych, dla których obraz jest tak samo ważny jak słowo, zainteresują prace „Michael Ende. Życie i twórczość w tekstach i obrazach“, prezentowane przez Goethe Institut.
Więcej informacji na: www.ksiazka.krakow.pl