Przyznano Nagrody Mediów Publicznych

Przyznano Nagrody Mediów Publicznych

Przyznano Nagrody Mediów Publicznych

Udostępnij

Profesor Andrzej Nowak, Piotr Beczała i Mirosław Bork zostali uhonorowani Nagrodami Mediów Publicznych. Nagrodę Specjalną otrzymał szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosław Olechowski za cykl programów poradnikowych dot. koronawirusa.

Wyróżnienia są przyznawane przez trzy instytucje publiczne: Polskie Radio – w kategorii muzyka, Telewizję Polską w dziedzinie obrazu, a Polska Agencja Prasowa honoruje twórców słowa. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymują statuetkę oraz 100 tysięcy złotych. Pierwszy raz wyróżnienia przyznano w 2008 r., a po raz drugi – dopiero w roku ubiegłym.

Kategoria słowo

Tegorocznym laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii słowo został historyk, prof. Andrzej Nowak, nominowany przede wszystkim za cykl „Dzieje Polski” należący – jak uzasadniła kapituła – do „najważniejszych polskich książek ostatnich dziesięcioleci”.

Historia – jak wielokrotnie podkreślał prof. Andrzej Nowak, powołując się na grecką etymologię słowa – to doświadczenie i przekazywanie doświadczenia. – Bez tego, bez procesu przekazywania wspólnych doświadczeń, nazywanego historią, trudno wyobrazić sobie wspólnotę polityczną. W każdym razie taką, w której uczestniczą obywatele – ocenił. Zauważył też, że owa nauka potrafi budzić najżywsze emocje.

Kategoria obraz

Laureatem w kategorii obraz został reżyser, scenarzysta i producent filmowy Mirosław Bork. Kapituła doceniła go przede wszystkim za film dokumentalny „Wojna światów” o wojnie polsko-bolszewickiej, który „jest klarowną, koherentną opowieścią, nieuwikłaną w dialektyczne zawiłości mechanizmu dziejów”.

– Jeśli szukać zbieżności z twórczością Herberta George'a Wellsa, to można powiedzieć, że „Wojna światów” stała się dla nas „Wehikułem czasu”. Pozwoliła ujrzeć zarówno wybitne postaci historyczne, jak i zwykłych ludzi. Zrozumieć, wzruszyć się - mówił w imieniu kapituły Przemysław Babiarz.

Laureat nagrody podziękował za wyróżnienie poprzez Skype'a. Przypomniał, że filmem historycznym „zainteresował się kilkadziesiąt lat temu”.

Kategoria muzyka


Piotr Beczała został laureatem w kategorii muzyka za - jak zaznaczono w laudacji – „promocję polskiej kultury na najsłynniejszych scenach operowych całego świata, naturalną muzykalność, przepiękny tenor liryczny i bohaterski oraz wszechstronny repertuar”.

Skrzypek, kompozytor i dyrygent Tomasz Radziwonowicz podczas poniedziałkowej gali podkreślił w laudacji, że Beczała jest "obdarzony niepowtarzalnym głosem o niezwykle pięknej barwie i sile ekspresji; jego interpretacje odznaczają się szczerością przekazu i naturalną muzykalnością". "Jego repertuar jest wszechstronny - oprócz licznych ról operowych artysta chętnie odnajduje się w dziełach oratoryjno-kantatowych, nie stroniąc od muzyki kameralnej i pieśni" - podkreśli.


Ogłoszenie tegorocznych laureatów Nagrody Mediów Publicznych, ze względu na pandemię, miała kameralny charakter - uroczystość od 22.35  można było śledzić na kanałach TVP1 i TVP Polonia oraz w Programie 1 Polskiego Radia i Polskim Radiu24.

 

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się