Przyznano nagrody w konkursie Fundacji Olgi Tokarczuk i Wrocławskiego Domu Literatury „Jak zdobyć Nagrodę Nobla?”
31 marca poznaliśmy nazwiska laureatek i laureatów drugiej odsłony konkursu „Jak zdobyć nagrodę Nobla?” zorganizowanego przez Fundację Olgi Tokarczuk i Wrocławski Dom Literatury z myślą o uczennicach i uczniach szkół ponadpodstawowych. Zadanie konkursowe polegało na napisaniu przez młodzież mowy noblowskiej podejmującej temat uznany przez autora pracy za szczególnie istotny.
Na konkurs wpłynęło 95 prac z całej Polski. Teksty oceniało jury w składzie: Marta Mizuro, prof. Waldemar Okoń, Luiza Rzymowska i Dawid Szkoła. Wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni otrzymają książki z autografem Olgi Tokarczuk oraz zostaną zaproszeni do udziału w warsztatach wystąpień publicznych, które – ze względu na trwającą pandemię – odbędą się jesienią 2021 roku.
Jury postanowiło nagrodzić następujące osoby, w tym przyznać dwie równorzędne trzecie nagrody:
I miejsce:
Zofia Artymiak (15 lat)
Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Lublinie
II miejsce:
Bartosz Danisiewicz (16 lat) za mowę noblowską „Okna”
II Liceum im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Olsztynie
III miejsce:
Jędrzej Rzepko (14 lat) za mowę noblowska „Rewolucja pokoju”
VIII Liceum Ogólnokształcące im. Władysława IV w Warszawie
III miejsce:
Martyna Serafin (17 lat)
II Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Wałbrzychu
Jurorzy zdecydowali się przyznać także aż cztery wyróżnienia, które otrzymują:
Sonia Anaszko (16 lat, I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Elblągu), Julia Jerominko (15 lat, IV Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Sczanieckiej w Łodzi), Oliwia Jurkowska (16 lat, IV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica w Sosnowcu) i Hanna Podgórska (14 lat, II Liceum Ogólnokształcące im. Mieszka I w Szczecinie).
Konkurs jest częścią programu edukacyjnego dla szkół zatytułowanego „Jak zdobyć nagrodę Nobla?”, który ma pomóc zrozumieć fenomen pisarstwa Noblistki, a także wesprzeć promocję literatury i czytania. W ramach programu odbywa się szereg działań skierowanych zarówno do uczniów, jak i do nauczycieli i rodziców: od konkursów dla uczniów, poprzez scenariusze lekcji i materiały dydaktyczne dla nauczycieli, do wydania poradnika z dobrymi praktykami czytelniczymi. Pierwszy konkurs, dedykowany dzieciom ze szkół podstawowych, odbył się w ubiegłym roku i miał swój finał 10 grudnia, w rocznicę wręczenia Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Oldze Tokarczuk. Młodzi czytelnicy mieli za zadanie napisać bajkę inspirowanych pierwszą powieścią, którą pisarka zaczęła tworzyć w wieku 12 lat.
Projektowi towarzyszą materiały dydaktyczne dla uczniów i nauczycieli dostępne tu:
https://literatura.wroclaw.pl/projekty/jak-zdobyc-nagrode-nobla-materialy-dydaktyczne/