"Pan Tadeusz", publiczne czytanie, Polonia Polska, Moskwa

"Pan Tadeusz", publiczne czytanie, Polonia Polska, Moskwa

Publiczne czytanie „Pana Tadeusza” z udziałem Polonii w Moskwie

Udostępnij

Przedstawiciele Polonii w Moskwie odczytali we wtorek wieczorem fragmenty "Pana Tadeusza" po polsku i w rosyjskim przekładzie podczas akcji promującej literaturę mniejszości narodowych. Polski epos narodowy doczekał się w Rosji pięciu tłumaczeń.

Spotkanie odbyło się w Muzeum Żydowskim i Centrum Tolerancji. Wydarzenie było częścią projektu organizowanego przez rosyjską Federalną Agencję ds. Narodowości. Wziął w nim udział Kongres Polaków w Rosji, a prezentacja Pana Tadeusza nawiązywała do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Po polsku i rosyjsku zabrzmiała Inwokacja, fragment poematu opisujący spotkanie Tadeusza z Telimeną, a także fragment koncertu Jankiela. Po lekturze działacze polskiej organizacji odpowiadali na pytania słuchaczy m.in. dotyczące znaczenia postaci Adama Mickiewicza w kulturze polskiej.

„Chcielibyśmy, żeby ludzie w Rosji pokochali Mickiewicza, jak my go kochamy, i poznali go lepiej” – powiedziała polskim dziennikarzom pani Irena z moskiewskiej organizacji polonijnej, Domu Polskiego, w której interpretacji zabrzmiał po rosyjsku opis spotkania Tadeusza i Telimeny.

Zdaniem innego uczestnika recytacji, Wadima Moskota, dla Rosjan zrozumienie Pana Tadeusza nie jest trudne, ze względu na bliskość kultury. „Życie szlacheckie XIX wieku było bardzo podobne w Rosji i w Polsce. Dla osób, które interesują się kulturą polską, nie jest to trudne, a po prostu bardzo ciekawe” – ocenił.

Jak powiedziała PAP szefowa Kongresu Polaków w Rosji Halina Subotowicz-Romanowa, wtorkowe wydarzenie skierowane było przede wszystkim do publiczności rosyjskiej. W krótkim wystąpieniu przed recytacją szefowa polonijnej organizacji mówiła o treści i walorach literackich dzieła Mickiewicza.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się