Radiowa Czwórka maturzystom - Ferdydurke

Radiowa Czwórka maturzystom - Ferdydurke

Radiowa Czwórka maturzystom - Ferdydurke

Udostępnij

Radiowa Czwórka idzie z odsieczą tegorocznym maturzystom: dziennikarze stacji przygotowują rozmaite „pomoce naukowe”, powtórki przedmiotów maturalnych i omówienia lektur. Już od poniedziałku będzie można słuchać radiopowieści „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza.

Od 27 kwietnia codziennie o godz. 15.40, czas na powtórkę z wielkiej literatury. Na liście maturalnych lektur jest kilkadziesiąt pozycji, a ich treść przypomnieć sobie można w bardzo przyjemny sposób dzięki spektaklom Teatru Polskiego Radia. Po „Lalce” Bolesława Prusa przyszli maturzyści będą mogli odświeżyć sobie znajomość „FerdydurkeWitolda Gombrowicza. 25-odcinkowe słuchowisko zrealizowane przez Teatr Polskiego Radia wyreżyserował Waldemar Modestowicz.

Razem z trzydziestoletnim Józiem powrócimy do czasów szkolnych, żeby popatrzeć, jakie gęby przyprawia nam świat i jak niemożliwa jest droga do dorosłości. W roli głównego bohatera usłyszymy Jarosława Gajewskiego, w obsadzie same znakomitości: Piotr Adamczyk, Jacek Braciak, Grzegorz Damięcki, Adam Ferency, Małgorzata Kożuchowska, Agata Kulesza, Wojciech Malajkat, Wiesław Michnikowski, Małgorzata Niemirska, Henryk Talar, Krystyna Tkacz, Krzysztof Wakuliński i inni.

„Ferdydurke” to wybitna i niezmiennie aktualna powieść Witolda Gombrowicza, opublikowana w 1937 roku: bardzo zabawna w swej formie, choć jej wymowa może być dramatyczna. Pisarz bez wątpienia był mistrzem satyry, parodii i groteski w literaturze polskiej. W „Ferdydurke” Gombrowicz stosuje mechanizmy absurdu i groteski poprzez klasyczne łączenie elementów do siebie nieprzystających, tworzy fałszywe ciągi przyczynowo-skutkowe, bawi się językiem, igra z nim, celowo popełnia błędy. Frazy Gombrowicza na stałe weszły do polszczyzny.

Wszystkich miłośników twórczości Gombrowicza – nie tylko maturzystów – zapraszamy do słuchania codziennie o godzinie 15.40.

A więcej powtórek z maturalnych przedmiotów na antenie Czwórki – szczegóły TUTAJ

***

Czwórki można słuchać na stronie www.czworka.online, w systemie cyfrowym DAB+ oraz poprzez aplikację Player Polskie Radio.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się