Radiowa Trójka wspomina Jacka Kaczmarskiego w 15. rocznicę śmierci poety i piosenkarza

Radiowa Trójka wspomina Jacka Kaczmarskiego w 15. rocznicę śmierci poety i piosenkarza

Radiowa Trójka wspomina Jacka Kaczmarskiego w 15. rocznicę śmierci poety i piosenkarza

Udostępnij

10 kwietnia minie dokładnie 15 lat od śmierci Jacka Kaczmarskiego – poety, prozaika, kompozytora, wokalisty oraz autora tekstów zaangażowanych piosenek, które utożsamiane były z etosem antykomunistycznej opozycji – głównie z czasu stanu wojennego. Chcąc upamiętnić życie i dorobek słynnego barda radiowa Trójka przygotowała kilka poświęconych mu audycji. Nie zabraknie również muzyki Kaczmarskiego – w jego autorskim wykonaniu oraz w interpretacji innych artystów.

Postać Kaczmarskiego, jego twórczość oraz wpływ na rodzimych artystów to temat najbliższego wydania „Kwestii kultury”, w której gościem Mariusza Cieślika będzie Muniek Staszczyk. Punktem wyjścia do dyskusji jest interpretacja utworu Kaczmarskiego „Jałta”, która 5 lat temu trafiła na album „Prymityw 2014” grupy T.Love. Emisja w niedzielę 7 kwietnia o godz. 20.05.

Muniek Staszczyk

Również „Klub Trójki” we wtorek 9 kwietnia – prowadzony przez Janusza Deblessema – poświęcony będzie postaci barda „Solidarności”. W trakcie audycji wyemitowany zostanie nagradzany materiał Anny Kołodziejczyk z Laboratorium Reportażu o utworze w Polsce znanym pt. „Mury”. W oryginale ta powstała ponad 50 lat temu pieśń nosi tytuł „L’estaca” i od tamtego czasu wędruje po świecie i towarzyszy narodom i ruchom walczącym o wolność. W Polsce stała się ona „Murami” Jacka Kaczmarskiego. Kaczmarski napisał je na przełomie grudnia 1978 i stycznia 1979 roku właśnie do melodii skomponowanej przez Katalończyka Lluisa Lliacha. „Mury” – pierwotnie nazwane przez autora „Balladą o pieśni” i oparte na melodii „L’estaki” – również przekroczyły granice kraju i kontynentu. W audycji „Ballada o pieśni” Anny Kołodziejczyk z początku 2018 roku wystąpili: Jacek Kaczmarski – w nagraniach archiwalnych, Katalończyk – Xawery Bordas oraz Jarosław Gugała, Filip Łobodziński i Marek Karlsbad z Zespołu Reprezentacyjnego.

W środę 10 kwietnia Trójka przez cały dzień, po serwisach, grać będzie piosenki Jacka Kaczmarskiego w jego własnym wykonaniu oraz w interpretacji innych artystów, w tym m.in. Jacka Bończyka oraz grup Habakuk i Strachy na Lachy.

A wreszcie w czwartek 11 kwietnia Trójka wyemituje (ok. godz. 18.45) reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej, która sprawdziła, czy pamiętamy jeszcze o Jacku Kaczmarskim. – Powiedział on kiedyś, że artyści w okresie przełomu nie znaczą nic, jeśli nie zostawią po sobie melodii, czy utworu, który nuci cały kraj. Wydawać się może, że on zostawił po sobie bardzo dużo, ale czy dzisiaj o tym pamiętamy? A może Kaczmarski – ten niepowtarzalny, epokowy artysta, którego wszyscy znali – pamiętany jest dziś przez niewielu i tylko od czasu do czasu? W innych krajach dba się o swoich bardów, ale czy u nas? Wygląda na to, że Kaczmarski skończył już swoją rolę, przestał być istotny i potrzebny – mówi autorka.

Przypominamy, że w sklepie Polskiego Radia można nabyć płyty z muzyką Jacka Kaczmarskiego, w tym m.in. „In Memoriam” czy „Niepodlegli” z utworami Przemysława Gintrowskiego, Jacka Kaczmarskiego i Zbigniewa Łapińskiego. Więcej: sklep.polskieradio.pl.

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się