Raport Mieroszewskiego - Polska kultura najciekawsza dla Ukraińców

Raport Mieroszewskiego - Polska kultura najciekawsza dla Ukraińców

Raport Mieroszewskiego - Polska kultura najciekawsza dla Ukraińców

Udostępnij

Centrum Mieroszewskiego we współpracy z ukraińską firmą badawczą InfoSapiens zapytało Ukraińców o to co wiedzą o polskiej kulturze? Jak postrzegają dziedzictwo przedrozbiorowej Rzeczypospoliteji czy identyfikują się z nim jako naród czy nie?

69% Ukraińców chciałoby zastąpić Puszkina Adamem Mickiewiczem w programach szkolnych!

 

Polska jest dla Ukraińców krajem o bardzo atrakcyjnej kulturze. 43%respondentów spontanicznie wskazało Polskę jako kraj najciekawszy kulturowo, a 56% Ukraińców deklaruje zainteresowanie polską kulturą, np. książkami czy filmami. Sondaż pokazał też, że na Ukrainie istnieje duży popyt na poznawanie Polski i polskiej kultury. 27% Ukraińców, w tym 35% respondentów spośród młodzieży do 24. roku życia, stwierdziło, że po wybuchu wojny polską kulturą zaczęło się interesować bardziej, 34% oznajmiło, że zaczęło się bardziej interesować odpoczynkiem i turystyką w Polsce, a 36% – że zaczęło częściej kupować polskie produkty. Ukraińcy uważają zarazem, że w telewizji jest za mało polskich filmów i seriali (74%wspiera tę tezę, a 8% nie zgadza się z nią), a w szkołach za mało mówi się o polskiej kulturze (55% Ukraińców jest takiego zdania, a przeciwnego –12%).

Wydaje się też, że Ukraińcy nie mają nic przeciwko zastępowaniu kultury rosyjskiej, obecnie intensywnie rugowanej z ukraińskiej przestrzeni, kulturą polską. W tym kontekście zwraca uwagę jedno z pytań sondażu o stosunek do pomysłu zastąpienia w ukraińskich szkołach utworów Aleksandra Puszkina dziełami AdamaMickiewicza. 69% Ukraińców poparłoby taką inicjatywę, a 22% jest przeciwnych temu pomysłowi.

Spośród nieżyjących postaci polskiej kultury największą rozpoznawalnością cieszy się bezapelacyjnie Fryderyk Chopin (81%), a kolejne dwa miejscazajmują Adam Mickiewicz (32%) i Henryk Sienkiewicz (18%). W badaniu zapytano też, jacy Polacy spontanicznie przychodzą na myśl Ukraińcom, gdy myślą o sąsiednim narodzie. Tutaj na pierwszym miejscu uplasował się prezydent Andrzej Duda (22% wskazań) oraz jego poprzednicy: Lech Kaczyński(7%), Lech Wałęsa (5%) oraz Aleksander Kwaśniewski (4%). Odnotować też należy wskazania na aktorkę Barbarę Brylską, znaną na obszarze byłego Związku Sowieckiego z kultowego filmu "Ironia losu" lub "Z lekką parą" oraz na Adama Mickiewicza (po 4%).

Badanie w sposób pośredni dowodzi, że na opór większości Ukraińców wciąż trafia inny element dziedzictwa kulturowego dawnej Rzeczypospolitej, a mianowicie alfabet łaciński, któryw XIX w. bywał na Ukrainie Prawobrzeżnej używany – równoleglez cyrylicą – do zapisu języka ukraińskiego. Pomysły, aby przejść na alfabet łaciński – zgłaszane przez niektórych ukraińskich intelektualistów i przedstawicieli władz – popiera 4% Ukraińców, natomiast 21% opowiedziało się w sondażu za wariantem serbskim, a więc paralelnym funkcjonowaniem dwóch alfabetów: cyrylicznego i łacińskiego. 70% uważa zaś, że nie ma potrzeby zmieniać statusu cyrylicy.

Ogółem wyniki sondażu należy uznać za przejaw ogromnej ogólnonarodowej sympatii Ukraińców do Polski i polskiej kultury. Oczywiście wiadomo, że na wysokim poziomie utrzymywała się ona od lat, co zresztą znalazło odzwierciedlenie w wielu badaniach socjologicznych. Jednakże po napaści Rosji na państwo ukraińskie oraz po doświadczeniu ogromnej pomocy państwa polskiego udzielanej Ukrainie oraz gościnności Polaków w stosunku do ukraińskich uchodźców ta duża sympatia wzrosła jeszcze bardziej.

CZYTAJ WIĘCEJ

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się