Polska jest dla Ukraińców krajem o bardzo atrakcyjnej kulturze. 43%respondentów spontanicznie wskazało Polskę jako kraj najciekawszy kulturowo, a 56% Ukraińców deklaruje zainteresowanie polską kulturą, np. książkami czy filmami. Sondaż pokazał też, że na Ukrainie istnieje duży popyt na poznawanie Polski i polskiej kultury. 27% Ukraińców, w tym 35% respondentów spośród młodzieży do 24. roku życia, stwierdziło, że po wybuchu wojny polską kulturą zaczęło się interesować bardziej, 34% oznajmiło, że zaczęło się bardziej interesować odpoczynkiem i turystyką w Polsce, a 36% – że zaczęło częściej kupować polskie produkty. Ukraińcy uważają zarazem, że w telewizji jest za mało polskich filmów i seriali (74%wspiera tę tezę, a 8% nie zgadza się z nią), a w szkołach za mało mówi się o polskiej kulturze (55% Ukraińców jest takiego zdania, a przeciwnego –12%).
Wydaje się też, że Ukraińcy nie mają nic przeciwko zastępowaniu kultury rosyjskiej, obecnie intensywnie rugowanej z ukraińskiej przestrzeni, kulturą polską. W tym kontekście zwraca uwagę jedno z pytań sondażu o stosunek do pomysłu zastąpienia w ukraińskich szkołach utworów Aleksandra Puszkina dziełami AdamaMickiewicza. 69% Ukraińców poparłoby taką inicjatywę, a 22% jest przeciwnych temu pomysłowi.
Spośród nieżyjących postaci polskiej kultury największą rozpoznawalnością cieszy się bezapelacyjnie Fryderyk Chopin (81%), a kolejne dwa miejscazajmują Adam Mickiewicz (32%) i Henryk Sienkiewicz (18%). W badaniu zapytano też, jacy Polacy spontanicznie przychodzą na myśl Ukraińcom, gdy myślą o sąsiednim narodzie. Tutaj na pierwszym miejscu uplasował się prezydent Andrzej Duda (22% wskazań) oraz jego poprzednicy: Lech Kaczyński(7%), Lech Wałęsa (5%) oraz Aleksander Kwaśniewski (4%). Odnotować też należy wskazania na aktorkę Barbarę Brylską, znaną na obszarze byłego Związku Sowieckiego z kultowego filmu "Ironia losu" lub "Z lekką parą" oraz na Adama Mickiewicza (po 4%).
Badanie w sposób pośredni dowodzi, że na opór większości Ukraińców wciąż trafia inny element dziedzictwa kulturowego dawnej Rzeczypospolitej, a mianowicie alfabet łaciński, któryw XIX w. bywał na Ukrainie Prawobrzeżnej używany – równoleglez cyrylicą – do zapisu języka ukraińskiego. Pomysły, aby przejść na alfabet łaciński – zgłaszane przez niektórych ukraińskich intelektualistów i przedstawicieli władz – popiera 4% Ukraińców, natomiast 21% opowiedziało się w sondażu za wariantem serbskim, a więc paralelnym funkcjonowaniem dwóch alfabetów: cyrylicznego i łacińskiego. 70% uważa zaś, że nie ma potrzeby zmieniać statusu cyrylicy.
Ogółem wyniki sondażu należy uznać za przejaw ogromnej ogólnonarodowej sympatii Ukraińców do Polski i polskiej kultury. Oczywiście wiadomo, że na wysokim poziomie utrzymywała się ona od lat, co zresztą znalazło odzwierciedlenie w wielu badaniach socjologicznych. Jednakże po napaści Rosji na państwo ukraińskie oraz po doświadczeniu ogromnej pomocy państwa polskiego udzielanej Ukrainie oraz gościnności Polaków w stosunku do ukraińskich uchodźców ta duża sympatia wzrosła jeszcze bardziej.
|