Reakcje gości na polską prezentację podczas Międzynarodowej Wystawy Książek w Tajpej

Reakcje gości na polską prezentację podczas Międzynarodowej Wystawy Książek w Tajpej

Reakcje gości na polską prezentację podczas Międzynarodowej Wystawy Książek w Tajpej

Udostępnij

Przez niemal cały poprzedni tydzień trwała Międzynarodowa Wystawa Książek w Tajpej – jedne z największych targów książki w Azji, na których w tym roku Polska pełniła zaszczytną rolę gościa honorowego. Obecni w Tajpej przedstawiciele Instytutu Książki byli zdumieni gorącym przyjęciem, jakie zafundowała polskiej literaturze tajwańska publiczność.

Międzynarodową Wystawę Książek w Tajpej (Taipei International Book Exhibition TIBE) odwiedziło w tym roku ponad pół miliona czytelników. W ciągu sześciu dni imprezy odbyło się łącznie 811 wydarzeń dla czytelników, swoją ofertę zaprezentowało 470 wystawców (w tym 225 z zagranicy), a do stolicy Tajwanu przybyło ponad 400 zagranicznych gości.

Gość honorowy, którym w tym roku była Polska, jest na targach w Tajpej bardzo wyraźnie eksponowany. Staraliśmy się wykorzystać tę szansę, jak najlepiej mogliśmy. Poza licznymi spotkaniami z polskimi pisarzami i ilustratorami, zorganizowaliśmy m.in. degustację tradycyjnych polskich potraw, koncerty oraz warsztaty komiksowe. Wszystkie te wydarzenia przyciągnęły do polskiego pawilonu licznych zainteresowanych.

„Byliśmy na Tajwanie po raz pierwszy i od razu w roli gościa honorowego. Nasz pawilon był świetnie przygotowany pod każdym względem. Znalazło się w nim wszystko to, co jest najważniejsze, czyli Polska w pigułce” – twierdził Dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski.

Przez cały czas trwania targów przedstawiciele Instytutu Książki spotykali się z bardzo pozytywnym przyjęciem ze strony licznych gości targów oraz wielkim zainteresowaniem polską kulturą. Aby przekazać choć ułamek tego doświadczenia, poniżej publikujemy kilka przetłumaczonych komentarzy opublikowanych przez gości targów w mediach społecznościowych:

„Wraz z rodziną odwiedzam targi TIBE każdego roku. Tym razem byliśmy naprawdę zachwyceni Polską. Całość polskiego stoiska była wspaniałą, wliczając w to dawne książki, rękopisy (Chopin!), komiksy i książki dla dzieci. Naprawdę podobały nam się wszystkie te przepiękne książki, które przywieźliście na Tajwan.
Przede wszystkim cała obsługa stoiska była przyjazna. Obsługujący cierpliwie odpowiadali na wszystkie moje pytania, dzięki czemu teraz wiem więcej o waszej ekspozycji i polskiej kulturze. Dziękujemy za otrzymane podarunki – już zaczęliśmy z nich korzystać. Będą nam przypominały o wspaniałych chwilach z Polską na targach TIBE. 
Dziękujemy, Polsko! Któregoś dnia cię odwiedzimy!”

Polska prezentacja była bardzo zróżnicowana, wypełniona kulturą, jedzeniem, i pięknymi książkami. Dziękuję!”

„Naprawdę świetna i bogata prezentacja! Dziękuję Polsko za podzielenie się entuzjazmem i efektami waszej pracy!”

„Dziękuję wam bardzo za przywiezienie nam tych wszystkich wspaniałych rzeczy! Byłem raz w Polsce, wiele lat temu, ale po zobaczeniu tej prezentacji jeszcze o wiele bardziej pokochałem Polaków. Mam wielką nadzieję, że uda mi się znów odwiedzić wasz kraj, a szczególnie Kraków!”

Tegoroczny pawilon tematyczny jest przygotowany z imponującą pracowitością! Sprawia, że ludzie chcą dowiedzieć się o Polsce więcej.”

Międzynarodowa Wystawa Książek w Tajpej rozpoczęła się 31 stycznia i zakończyła 5 lutego. Organizatorem polskiej prezentacji był Instytut Książki oraz Biuro Polskie w Tajpej. Partnerami: Instytut Adama Mickiewicza, Biblioteka Narodowa, Instytut Pileckiego i Międzynarodowe Centrum Kultury. 

Podczas imprezy tajwańskiej publiczności została zaprezentowana m.in. twórczość Andrzeja Sapkowskiego, Witolda Szabłowskiego, Marzanny Bogumiły Kielar, Rafała Kosika, Bartosza Sztybora, Bronisława Wildsteina czy Stanisława Łubieńskiego. Większość spośród wymienionych pisarzy była obecna w Tajpej, by móc spotkać się z azjatyckimi czytelnikami.

Poniżej opublikowany przez organizatorów krótki film z Międzynarodowej Wystawy Książek w Tajpej, który pokazuje, że Polska prezentacja była podczas tegorocznej imprezy mocno wyeksponowana:

Film:

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się