Recenzja

4 Tendencje

Książka czekała, czekała …. a ja zwlekałem, by zacząć ją czytać. Jako opiniujący psycholog, zapoznałem się jak dotąd z kilkunastoma modelami osobowości. Wiem, że poznawanie nowych, niezależnie od ujęcia jest sporym wyzwaniem. Szczerze mówiąc, wiele z nich - jest tak rozległą, zdyscyplinowaną wiedzą, iż praktyk mający za zadanie użyć ich do syntetycznej diagnozy, nie jest w stanie tego dokonać, bez narażenia się na zarzut powierzchowności lub synkretyczności. A, co dopiero z przewidywaniem zachowania, lub radzeniem sobie z trudnościami wynikającymi z rozpoznaniem charakteru analizowanych osób. Jednym słowem – męka!

 

I tu Eureka! I tu miłe zaskoczenie! „4 Tendencje” ... - Gretchen Rubin są niezwykle pomysłowym i lapidarnym w formie ujęciem różnicującym typy osobowości. Bez charakterystycznej skądinąd dla psychologicznego języka ekscentryczności. Model jest prosty i łatwy do stosowania, gdyż kluczem rozróżniającym jest indywidualny stosunek do oczekiwań zewnętrznych – pochodzących od innych i wewnętrznych – związanych z „ja” u typizowanych osób. Psychologowie i inni znawcy - mogą kręcić nosem, krytykować lecz nie umniejsza to w niczym, opisanej w sposób rzeczowy do zastosowania wiedzy. Na celowniku teorii jest sposób lepszego rozumienia różnic indywidualnych, służący umiejętnemu wychowywaniu czy edukacji, bądź polepszaniu relacji interpersonalnych czy skuteczności w zarządzania ludźmi.

Dla kogo ta książka? Proste jest lepsze, podpowiada praktyka. Z pewnością dla wszystkich, a przede wszystkim dla nie-specjalistów, szukających klarownych ujęć gotowych do użycia w życiu. Praktykom inżynierii dusz, też pewnie ona nie zaszkodzi. Ma bowiem w sobie tę elegancję i przemyślną zręczność w ujmowaniu w przystępnej formie złożonych treści psychologicznych w odkrywczy sposób. Łatwość przekazu wiedzy, polega na tym, że zaraz po zapoznaniu się z proponowaną taksonomią, intuicyjnie wiemy jak się nią posługiwać. Ponadto, jest tak oczywista w formie, że natychmiast otwiera szerokie pole konotacji i zastosowań. Cztery tendencje „w odpowiedzi na oczekiwania”, czyli cztery główne kategorie osobowościowe: prymus, sceptyk, obowiązkowy, buntownik są od razu do zastosowania. Pośród typów głównych, istnieją jeszcze podtypy, składające się kombinacji kategorii głównej i nałożonej nań podkategorii będącej doszczegółowieniem zróżnicowania.

Cieszy mnie ta publikacja. Jest inspirująca. W przeważającej mierze, nowe psychologiczne ujęcia teoretyczne są skomplikowane i wymagające w stosowaniu. Trzeba poświecić im wiele czasu, nie tylko aby się z nimi zapoznać, ale jeszcze bardziej w miarę posługiwać. Zaś zaproponowane nowe ujęcie Gretchen Rubin jest bardzo atrakcyjne w swej prostocie z dwóch powodów. Po pierwsze, jest dostępne na popularnym poziomie erudycyjnym dla wszystkich tych, dla których niezbędna jest podstawowa wiedza psychologiczna w codziennym funkcjonowaniu zawodowym i osobistym. Dla tych, którzy nie mają dostatecznie dużo czasu by trawić zawiłe teorie. Po drugie książka zawiera pomocne narzędzia wspomagające: test diagnozujący typy osobowości - zgodnie z przedstawioną teorią oraz niezbędne przykłady propedeutyczne. Pozwalające na samodzielne wykorzystanie przedstawionych analiz i przewidywań do zastosowania korekcyjnego. Co, bez wątpliwości, daje szansę przyczynić się do większego zrozumienia zachowań innych osób, a także z powodu odkrycia ich uwarunkowań i przyczyn środowiskowych do neutralizowania negatywnego oddziaływania. Książka umożliwia także, dalsze samodzielne poszerzanie lub rozwijanie osobistych i środowiskowych kompetencji poprawiania bądź eliminowania zachowań dysfunkcyjnych, co służy nam wszystkim. Szczerze polecam.

Życzę owocnej lektury i pełnej satysfakcji z osiągnięć.

Krzysztof Leszczyński

Fundacja Libroskop

 

Recenzowana książka

 • Tytuł: 4 Tendencje
 • Podtytuł: Poznaj profile osobowości aby żyć i działać skuteczniej
 • Tytuł oryginału: The Four Tendencies. The indispensable personality profiles that reveal how to make your life better
 • Seria/cykl: Psychologia osobowości
 • ISBN: 978-83-650-6880-4
 • EAN13: 9788365068804
 • Numer wydania: 1
 • Liczba stron: 272
 • Format: 13.5x21.0 cm
 • Okładka: Miękka
 • Autor: Gretchen Rubin
 • Tłumacz: Władysław Jeżewski
 • Gatunek: Literatura Popularnonaukowa
 • Wydawca: Studio EMKA
 • Miejsce wydania: Warszawa

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się