Recenzja

Czwarta rewolucja przemysłowa

Główną tezą książki Klausa Schwaba jest stwierdzenie, że oto nadeszła „Czwarta rewolucja przemysłowa”, zwana inaczej „Industry 4.0”, i nieuchronnie jesteśmy na nią skazani. Otóż wydaje się, że założyciel i Prezes Światowego Forum Gospodarczego w Davos jest bardzo ostrożny w formułowaniu takiego sądu, gdyż według wielu tysięcy użytkowników najnowszych model smartfonów, myślących domów, których coraz więcej można znaleźć w ofercie developerów, użytkowników „chmury”, korzystających z najnowszych zdobyczy medycyny: implanty 3D, już od dawna korzystamy z jej owoców. Ale były to działania rozproszone, noszące często miano nowinek technologicznych czy wynalazczych.

 

Od paru lat nowe technologie, inteligentne akcesoria, skomputeryzowane procesy wytwórcze, robotyzacja, przetwarzanie chmurowe, powstawanie systemów cyber-fizycznych, bioinżynieria są coraz częściej łączone ze sobą. Duże firmy, których wytwory stanowiły pochodną długofalowej strategii gospodarczej, mimo ogromnych zaangażowany csił i środków przegrywają na rynku ze star-upami, małymi i średnimi firmami.

Oczywiście perspektywa z której Schwab na nią patrzy, a nasza osobista są diametralnie różne. Kiedy w 2016 roku ogłosił w książce „The Fourth Industrial Revolution”, że ona już się rozpoczęła, niewielu ludzi zdawało sobie sprawę, z czym należy ją kojarzyć. Dodatkowo światowe badania Deloitte Global niosły niezbyt optymistyczne wnioski, gdyż jak się okazało tylko 14% szefów firm w niej uczestniczących stwierdziło, iż są do niej przygotowani, a mniej niż ¼ z nich uważała, że ich pracownicy dysponują oczekiwanymi od nich kwalifikacjami.

Narodziny Internetu rzeczy, przetwarzanie chmurowe danych, skracanie łańcucha decyzyjności, komputeryzowanie procesów wytwórczych, stawianie na partnerstwo publiczno-prywatne, wszystko to razem tworzy osnowę „Czwartej rewolucji przemysłowej. Jej kanwą jest dobro i przyszłość ludzi żyjących w XXI wieku – wieku zanikania barier między człowiekiem a maszyną.

Schwab w swojej książce stara się pokazać nam całe stojące za tym spektrum spraw, zadań, problemów, nie tyle do rozwiązania, co do uświadomienia sobie ich wagi. A przy tym nie unika mówienia o zagrożeniach jakie stoją za „Industrial 4.0”.  Niesie ona w sobie na przykład także niebezpieczeństwo jak np. marginalizację niektórych grup społecznych, powiększy nierówności, przyczyni się do powstania nowych zagrożeń dla bezpieczeństwa użytkowników sieci, a przy tym  zaburzy relacje międzyludzkie. Wirtualna rzeczywistość, bycie coraz częściej on-line, sztuczna inteligencja, nanotechnologie, robotyzacja, autonomiczne samochody, Internet Rzeczy i dla Rzeczy, cyber ubranie typu wearable podłączone do Internetu, wszechobecna komputeryzacja, czyli superkomputer w naszej kieszeni, inteligentne okulary jako nowy interfejs, obecność cyfrowa na platformach on-line i mediach połączona z wszczepialnymi technologiami.

Na te wszystkie za i przeciw "Czwartej rewolucji przemysłowej" odpowiada Schwab w swojej pracy. Już teraz bowiem dzięki łączności cyfrowej, nowych technologii, oprogramowania, specjalnych aplikacji całkowicie zmienia się społeczna interakcja i nasze relacje. Kiedy nastąpi ten moment krytyczny pyta Schwab, gdy sieć pochłonie nas całkowicie, a my uzależnieni od niej, bez prywatności, inwigilowani, z zaburzeniami koncentracji, stanami lękowymi (awaria sieci, brak dostępu), staniemy bezbronni wobec nowych technologii. Stąd głównym postulatem Schwaba jest ciągłe, nieustanne poszerzanie, na różnych poziomach wiedzy naszej świadomości, o tym co już jest obecne w naszym życiu, o tym co już niedługo wejdzie do systemu nowych technik cyfrowych, o tym co kryje się za wszczepialnymi technologiami, a także za terminem: zjednoczenie zasobów materialnych i cyfrowych i czy narzędzia analityczne i technologie mobilne ułatwią nam życie czy stanowić będą kolejny powód do niepokoju. Stąd jak pisze Schwab  a wtóruje mu Marek Metrycki, partner zarządzajacy Deloitte Polska "Czwarta rewolucja przemysłowa musi się dokonać przede wszystkim w naszych umysłach".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Recenzowana książka

 • Tytuł: Czwarta rewolucja przemysłowa
 • Tytuł oryginału: The Fourth Industrial Revolution
 • ISBN: 978-83-65068-81-1
 • EAN13: 9788365068811
 • Numer wydania: 1
 • Liczba stron: 216
 • Format: 14.0 x 2`1.0 cm
 • Okładka: Twarda
 • Autor: Klaus Schwab
 • Tłumacz: Anna Dorota Kamińska
 • Gatunek: Finanse i Ekonomia
 • Wydawca: Studio EMKA
 • Miejsce wydania: Warszawa

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się