Platoniczna miłość do kolegi ze szkoły, kłopoty z matematyką, niska samoocena, przeciętne oceny i przeciętni rodzice. Brzmi jak życie każdej zwykłej nastolatki. Taka też mogłaby się z początku wydawać Bela. Bynajmniej, Bela to wyjątkowa i barwna postać. Sama przyznaje, że lubi się wyróżniać i że „irytują ją puste przestrzenie”, dlatego na co dzień urozmaica swój strój o przeróżne kolorowe ozdoby i dodatki. Takich upodobań nie podziela mama dziewczyny – preferuje elegancję i stonowany styl, kolor butów zawsze musi odpowiadać kolorowi garsonki, a kolor filiżanek – kolorowi dywanu. To kobieta, która ceni sobie porządek oraz przestrzeganie określonych zasad i tradycji. Z kolei zadaniem taty jest ciągłe wystawianie mamy na próbę (takie przynajmniej można odnieść wrażenie), na przykład poprzez pozostawianie okruchów po chipsach w całym domu. Typowy mężczyna – praca, mecze, przekąski, uleganie żonie (na przykład w kwestii wyboru imienia dla córki). Najbliższy przyjaciel Beli to geniusz Leo i, w przeciwieństwie do niej, uwielbia matematykę, wszystko w swoim życiu potrafi wytłumaczyć liczbami.
Co wyróżnia opowieść włoskiej autorki od innych historii o zwykłych, przeciętnych nastolatkach? Bela żyje w przyszłości, gdzie komputery i laptopy to już przeżytek, a bohaterowie telefony komórkowe określają jako „prymitywne modele Brainów”, czyli stosowanych przez nich innowacyjnych urządzeń. Ciekawy jest sposób ukazania podejścia tamtejszej młodzieży do obecnie nowoczesnej technologii, jest ono bowiem takie samo, jak dzisiejszego młodego pokolenia do urządzeń elektronicznych, których używali nasi rodzice.
W dniu swoich trzynastych urodzin Bela odnajduje w kanapie starego pendrive’a (ich w tych czasach też już się oczywiście nie używa). Ciekawość nie daje jej spokoju, więc postanawia wraz z Leem odkryć jaką tajemnicę skrywa archaiczny przedmiot. Nie jest to jednak takie proste. Aby się czegoś dowiedzieć, przyjaciele muszą przejść matematyczno-logiczną grę komputerową. Rozwiązania okażą się zaskakujące i zmienią podejście Beli nie tylko do królowej nauk, ale też do życia.
Fabuła książki Od jednego do nieskończoności jest zaskakująca i wciągająca, opowieść czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Autorka podejmuje takie tematy jak rodzina, przyjaźń, nauka czy dokonywanie wyborów życiowych. Dystans do siebie i poczucie humoru bohaterów rozluźniają napięcie, które towarzyszy czytelnikowi przez chęć poznania rozwiązań kolejnych zagadek. Do tego tekst jest inteligentny, młodym czytelnikom będzie służył nie tylko jako forma rozrywki, ale też rozwoju.
Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.