Szanowni Państwo, Panie i Panowie, przemysł książki i media szybko się zmieniają. „285.000 odwiedzających Lipskie Targi Książki 2017 udowodniło, iż festiwal czytania w Lipsku oo raz kolejny spotkał się z żywy entuzjazm czytelników i miłośników słowa drukowanego i kontenu cyfrowego" - wyjaśniał Martin Buhl-Wagner, prezes Leipziger Messe.
W sumie 2.493 wystawców z 43 krajów zaprezentowało na 23. Targach Książki w Lipsku ponad 20 tys. nowych tytułów, w tym wydawnictw antykwarycznych. Czwartym filarem tegorocznych spotkań był festiwal mangi Comic-Con i jej nowe wersje.. Spośród 285.000 odwiedzających, aż 208.000 odwiedziło centrum wystawowe w Lipsku. „Jako publiczna impreza targowa minione 23. Targi Książki w Lipsku dały kolejny ważny impuls do promowania literatury, w tym wydawców, księgarzy, autorów, wydawców, tłumaczy, blogerów i czytelników” - mówi Oliver Zille, dyrektor Lipskich Targów Książki. „W tym samym czasie, Lipskie Targi Książki jak nigdy wcześniej wystawiane więc polityczny”.
Heinrich Riethmüller, szef Stowarzyszenia Księgarzy Niemieckich, tak skomentował tą ocenę: „Przemysł książki buduję aktywne, demokratyczne i otwarte społeczeństwo, które znajduje się w ciągłej interakcji ze swoimi ulubionymi wydawcami, autorami, co zostało wyraźnie pokazane na tegorocznych Targach Książki w Lipsku. Oprócz wielu nowych publikacji, korzystanie z wolności wypowiedzi, tolerancji i pluralizmu tematem wielu debat i dyskusji było. Jednocześnie przemysł ustawić wzmocnienie praw autorskich i swobodę publikacji wyraźna odwoławczego do polityki, planowanych zmian legislacyjnych w dziedzinie edukacji i nauki.
Litwa: Inspirujące spotkania literackie
Ekscytującej debaty politycznej, ale i kulturalnej dostarczyła publiczności między innymi, Litwa - kraj będący gościem honorowym Lipskich Targów Książki 2017. Licznie odiwedzający ich stoikso czytelnicy poznali między innymi prezentację tego nadbałtyckiego kraju wraz z około 100 zaproszonymi gośćmi z kręgów literatury i sztuki litewskiej, którzy wypełnili swoją obecnością około 60 imprez, aby dowiedzieć się ciekawych rzeczy o kraju Bałtyckiego i jego bogatych krajobrazów literackich i kulturowych, a także polityczny poinformować rozwój. Litwa przedstawiła 26 nowych publikacji i bogaty program kulturalny, w który ewłączona prezentację grafiki i książki, muzyki i literatury. Aušrinė Žilinskienė, dyrektor litewskiego Instytutu Kultury jest niezmiernie zadowolona z przebiegu tych czterech targowych dni. Między innymi tak o tym mówiła: "Nasze pojawienie się na targach w Lipsku było autentycznie wielkim sukcesem. Byliśmy wprost otoczeni przez wielką grupę zainteresowanych naszym stoiskiem czytelników, literatura litewska i imprezy im towarzyszące były bardzo dobrze nagłośnione. Nasi autorzy byli naprawdę bardzo zadowoleni. Uwagę zwłaszcza zwracano na wysoki poziom profesjonalizmu. Chcieliśmy podziękować organizatorom także za entuzjazm z jakim byliśmy witani w Lipsku przez wolontariuszy ubranych w stroje nawiązujące do naszych barw narodowych. W tramwajach pojawiły się plakaty, nalejki z informacjami o Litwie, a w wielu restauracjach serwowano nasze narodowe dania. Stąd mogę w imieniu naszych litewskich gości przekazać na ręce organizatorów i naszych sponsorów serdecznie podziękowania za tą staranność i profesjonalizm z jakim zostaliśmu zaprezentowani niemieckiej publiczności".
Europa 21 pozytywne wiadomości i pewna postawa
Europa 21, to profil programu Fundacji Roberta Boscha i Lipskich Targów Książki, który udało się wkomponować w środku hal wystawowych w przestrzeń intensywnej wymiany poglądów na temat Europy. Setki gości słuchało sześciu debat na temat przyszłego kształtu Europy i dało impuls do tego, jak można żyć w Europie przyglądając się jej z obecnej perspektywy. „Pomimo całej krytyki podobał się nam entuzjazm z jakim młode pokolenie uczy się Europy i pragni brać bezpośrednio udział w kształtowaniu demokracji w Europie”, wyjaśniała Esra Küçük, kuratorka tegorocznego programu grawitacji. "Ludzie dla pozytywnych wiadomości i pewna postawa".