23. Międzynarodowe Targi Książki, Lipsk 2017

23. Międzynarodowe Targi Książki, Lipsk 2017

Refleksje po 23. Targach Książki w Lipsku

Udostępnij

Szanowni Państwo, Panie i Panowie, przemysł książki i media szybko się zmieniają. „285.000 odwiedzających Lipskie Targi Książki 2017 udowodniło, iż  festiwal czytania w Lipsku oo raz kolejny spotkał się z żywy entuzjazm czytelników i miłośników słowa drukowanego i  kontenu cyfrowego" - wyjaśniał Martin Buhl-Wagner, prezes Leipziger Messe.

W sumie 2.493 wystawców z 43 krajów zaprezentowało na 23. Targach Książki w Lipsku ponad 20 tys. nowych tytułów, w tym wydawnictw antykwarycznych. Czwartym filarem tegorocznych spotkań był festiwal   mangi Comic-Con i jej nowe wersje.. Spośród 285.000 odwiedzających, aż  208.000 odwiedziło centrum wystawowe w Lipsku. „Jako  publiczna impreza targowa minione 23. Targi Książki w Lipsku dały kolejny ważny  impuls do promowania literatury, w tym wydawców, księgarzy, autorów, wydawców, tłumaczy, blogerów i czytelników” - mówi Oliver Zille, dyrektor Lipskich Targów Książki. „W tym samym czasie, Lipskie Targi Książki jak nigdy wcześniej wystawiane więc polityczny”.

Heinrich Riethmüller, szef Stowarzyszenia Księgarzy Niemieckich, tak skomentował tą ocenę: „Przemysł książki buduję aktywne,  demokratyczne i otwarte społeczeństwo, które znajduje się w ciągłej interakcji ze swoimi ulubionymi wydawcami, autorami, co zostało wyraźnie pokazane na tegorocznych Targach Książki w Lipsku. Oprócz wielu nowych publikacji, korzystanie z wolności wypowiedzi, tolerancji i pluralizmu tematem wielu debat i dyskusji było. Jednocześnie przemysł ustawić wzmocnienie praw autorskich i swobodę publikacji wyraźna odwoławczego do polityki, planowanych zmian legislacyjnych w dziedzinie edukacji i nauki.

Litwa: Inspirujące spotkania literackie

Ekscytującej debaty politycznej, ale i kulturalnej dostarczyła publiczności między innymi, Litwa - kraj będący gościem honorowym Lipskich Targów Książki 2017. Licznie odiwedzający ich stoikso czytelnicy poznali między innymi prezentację tego nadbałtyckiego kraju wraz  z około 100  zaproszonymi gośćmi z kręgów literatury i sztuki litewskiej, którzy wypełnili swoją obecnością około 60 imprez, aby dowiedzieć się ciekawych rzeczy o kraju Bałtyckiego i jego bogatych krajobrazów literackich i kulturowych, a także polityczny poinformować rozwój. Litwa przedstawiła 26 nowych publikacji i bogaty program kulturalny, w który ewłączona prezentację grafiki i książki, muzyki i literatury. Aušrinė Žilinskienė, dyrektor litewskiego Instytutu Kultury jest niezmiernie zadowolona z przebiegu tych czterech targowych dni. Między innymi tak o tym mówiła: "Nasze pojawienie  się na targach w Lipsku było autentycznie wielkim sukcesem. Byliśmy wprost otoczeni przez wielką grupę  zainteresowanych naszym stoiskiem czytelników, literatura litewska i imprezy im towarzyszące były bardzo dobrze nagłośnione. Nasi autorzy byli naprawdę bardzo zadowoleni. Uwagę zwłaszcza zwracano na wysoki poziom profesjonalizmu. Chcieliśmy podziękować organizatorom także za entuzjazm z jakim byliśmy witani w Lipsku przez wolontariuszy ubranych w stroje nawiązujące do naszych barw narodowych. W tramwajach pojawiły się plakaty, nalejki z informacjami o Litwie, a w wielu restauracjach serwowano nasze narodowe dania. Stąd mogę w imieniu naszych litewskich gości przekazać na ręce organizatorów i naszych sponsorów serdecznie podziękowania za tą staranność i profesjonalizm z jakim zostaliśmu zaprezentowani niemieckiej publiczności".

Europa 21 pozytywne wiadomości i pewna postawa

Europa 21, to profil programu Fundacji Roberta Boscha i Lipskich Targów Książki, który udało  się wkomponować  w środku hal wystawowych w przestrzeń intensywnej wymiany poglądów na temat Europy. Setki gości słuchało sześciu debat na temat przyszłego kształtu Europy i dało impuls do tego, jak można żyć w Europie przyglądając się jej z obecnej perspektywy. „Pomimo całej krytyki podobał się nam  entuzjazm z jakim młode pokolenie uczy się  Europy i pragni brać bezpośrednio udział  w kształtowaniu demokracji w Europie”, wyjaśniała Esra Küçük, kuratorka tegorocznego programu grawitacji. "Ludzie dla pozytywnych wiadomości i pewna postawa".

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się