Jedność - Wakacje z książkami
Rekompensaty dla całego sektora kultury. Wicepremier Piotr Gliński Gliński o „Kulturze w sieci”

Rekompensaty dla całego sektora kultury. Wicepremier Piotr Gliński Gliński o „Kulturze w sieci”

Rekompensaty dla całego sektora kultury. Wicepremier Piotr Gliński Gliński o „Kulturze w sieci”

Udostępnij

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wicepremier Piotr Gliński mówi, że planowane są rekompensaty dla całego sektora kultury, który ponosi straty w wyniku epidemii koronawirusa. W ramach programu „Kultura w sieci” artyści mogą otrzymać stypendium miesięczne w wysokości 3 tys. zł, z kolei podmioty indywidualne, takie jak np. organizacje pozarządowe, mogą starać się o dotację w wysokości od 5 do 150 tys. zł.

ak powiedział Polskiemu Radiu szef resortu, ma to być większy program rekompensujący o wartości około 50 milionów złotych, po zakończeniu stanu epidemicznego, żeby – jak określił wicepremier – „można było trochę zrekompensować tę trudną sytuację, która jest w tej chwili”.

Piotr Gliński dodał, że obecnie w najtrudniejszej sytuacji są prywatne instytucje kulturalne, szczególnie te, które nie mogą działać w sieci i tam prezentować twórczości.

Podczas niedzielnego briefingu prasowego minister kultury przypomniał, że w ramach tarczy antykryzysowej MKiDN uruchomiło program „Kultura w sieci”. Jak mówił, chodzi o „wszelką działalność kulturalną, którą można w sieci prezentować”.

„To może być czytanie wierszy, sztuk teatralnych, to może być taniec, który ktoś we własnym mieszkaniu prezentuje czy tworzenie sztuki wizualnej - ktoś rzeźbi, maluje obrazy, a my to oglądamy” - mówił wicepremier Gliński.

Wyjaśnił, że suma przeznaczona na program wynosi 20 mln zł. Dzieli się on na dwa podprogramy - stypendia dla indywidualnych osób, osób fizycznych, każdy artysta może o to się starać, oraz dotacje dla podmiotów indywidualnych, takich jak organizacje pozarządowe, samorządowe instytucje kultury czy firmy prywatne, które działają na polu kultury.

Przekazał, że indywidualni artyści mogą otrzymać z programu stypendium miesięczne w wysokości 3 tys. zł, z kolei indywidualne podmioty mogą starać się o dotacje od 5 do 150 tys. zł.

„W ten sposób chcemy wesprzeć artystów w tym trudnym czasie” - podkreślił minister kultury.

Wicepremier Gliński pytany, czy z programu mogą skorzystać także osoby, które działają niezależnie, jeżeli chodzi o sektor kultury, np. teatry, które same się utrzymują bądź aktorzy, odpowiedział: „jak najbardziej, zarówno jako podmioty, jak i osoby fizyczne mogą otrzymać takie stypendium w ramach tego programu”.

„5 mln zł przeznaczamy na stypendia, 15 mln zł dla podmiotów szerszych”. Minister kultury wskazał, że teatr może np. zorganizować w internecie czytanie utworu dramatycznego. „To też jest jakiś rodzaj prezentacji artystycznej, którą w ramach tego programu możemy wesprzeć i za co państwo polskie może artystom zapłacić” - podkreślił.

Wnioski o pieniądze z programie „Kultura w sieci” będzie można składać do 20 kwietnia.

Minister kultury zaznaczył, że „to nie jest jedyne rozwiązanie dla ludzi kultury”. „My w ministerstwie kultury zwiększamy pulę na zasiłki socjalne dla artystów, także wprowadziliśmy elastyczne sposoby rozliczania programów ministra czy też rozliczania finansowania przez Polski Instytut Sztuki Filmowej” - poinformował szef resortu kultury. Jak mówił, „to jest naturalne, że w tym momencie trudno jest terminowo zakończyć różne projekty, trzeba przesuwać rzeczy na przyszłość, bo nie można ich zrealizować i jeżeli chodzi o te kwestie MKiDN będzie elastycznie podchodzić do rozliczeń tych programów, które istnieją”.

Gliński zwrócił uwagę, że MKiDN jest obecnie w procesie odwoławczym wielu różnych programów ministra (jest ich 32).

- Ja zwiększam pulę jeszcze dla tych odwołań, to znaczy udało mi się uzyskać dodatkowe środki z Funduszu Promocji Kultury, dzielimy je właśnie na ten program stypendialny i odwołania w ramach programów dotychczas realizowanych – poinformował minister kultury.

- Dodatkowo wprowadzamy w pierwszym etapie 20 mln zł do tego programu „Kultura w sieci”, bo to jest pierwszy etap myślę, jeżeli będzie się przedłużała sytuacja, będziemy starali się znaleźć środki na drugi etap tak, żeby ci wszyscy artyści, którzy chcą uczestniczyć w tych programach, którzy chcą aplikować, mogli budować jakieś swoje wsparcie materialne poprzez to, co oferujemy dla ludzi kultury – dodał.

[źródło: PAP, Polskie Radio]


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się