Henryk Sienkiewicz, spuścizna literacka, Zakład Narodowy im,. Ossolińskich

Henryk Sienkiewicz, spuścizna literacka, Zakład Narodowy im,. Ossolińskich

Rękopisy Henryka Sienkiewicza trafiły do Ossolineum

Udostępnij

Kolekcja rękopisów z archiwum Henryka Sienkiewicza i jego rodziny trafiła właśnie do Ossolineum. Z tej okazji w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich w czwartek, 26 lipca 2018, odbyła się konferencja prasowa, w której wzięli udział: Adolf Juzwenko – Dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, Elżbieta Ostromęcka – Kierownik Działu Rękopisów ZNiO, Adam Grehl – Wiceprezydent Wrocławia i Jerzy Pietraszek – Zastępca Dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia. 

                                                                                  

Pierwsze rękopisy Henryka Sienkiewicza trafiły do Ossolineum na początku XX wieku, jeszcze w lwowskim okresie działalności Zakładu. Od tamtego czasu zbiór jest sukcesywnie powiększany. Uzupełniony o zakupioną właśnie kolekcję stanowi dziś największe i najcenniejsze archiwum Sienkiewiczowskie w Polsce i na świecie.

Nabyty zbiór liczy ponad 300 artefaktów. Niewielką ich część podczas konferencji mogli zobaczyć przedstawiciele mediów. Wybrane obiekty z kolekcji zostaną zaprezentowane szerokiej publiczności dn. 8 września 2018 podczas Europejskich Dni Dziedzictwa.

 

Sienkiewicz w Ossolineum

Pierwszy rękopis Henryka Sienkiewicza, polskiego laureata Nagrody Nobla w  dziedzinie literatury z 1905 roku, pojawił się w zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich już w 1912 roku. Był to duży fragment Potopu. W międzywojniu Ossolineum zawarło  na wyłączność umowę ze spadkobiercami pisarza, dotyczącą wydawania jego dzieł. Wznowione po wojnie kontakty z Henrykiem Józefem, synem Noblisty, i jego rodziną zaowocowały nabyciem kolejnych fragmentów archiwum, w których znalazł się m.in. rękopis Pana Wołodyjowskiego, fragmenty Ogniem i mieczem, W pustyni i w puszczy, a także cenna korespondencja rodzinna. Perłą kolekcji ossolińskiej jest Trylogia, zgłoszona do wpisania na Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata.

 

Nieznane rękopisy
 
Zakupiony zbiór zawiera ponad 300 artefaktów. Są wśród nich m.in. nieznane fragmenty rękopisu najsłynniejszej polskiej powieści przygodowej dla młodzieży. Ich unikatowość wynika z metody twórczej pisarza, która polegała na pisaniu od razu na czysto i wysyłaniu kart do drukarni, z której po wykorzystaniu z reguły już nie wracały. W ten sposób wiele autografów Sienkiewicza przepadło. Najcenniejszą częścią zakupionej kolekcji jest duży, liczący 149 listów zbiór korespondencji Henryka Sienkiewicza z lat 1881–1915.

Znajdują się wśród nich listy do rodziny, a w nich do żony, Marii z Babskich Sienkiewiczowej, dzieci, rodzeństwa i teściów. W zbiorze znajduje się też  korespondencja do znajomych i współpracowników, wśród których wyróżniają się listy pisane do Karola Potkańskiego, Stanisława Witkiewicza i Karola Benniego. Wszystkie listy Sienkiewicza, pełne celnych obserwacji i humorystycznych passusów, są skarbnicą informacji o podróżach, życiu rodzinnym i towarzyskim pisarza, a także o jego stanie zdrowia, poglądach i planach literackich. Ważny, choć niewielki wycinek kolekcji (ponad 30 sztuk) stanowią listy do pisarza kierowane przez członków jego rodziny (głównie żony Marii i córki Jadwigi Korniłowiczowej) oraz korespondencja ze współczesnymi Sienkiewiczowi literatami – Marią Konopnicką czy Kazimierzem Tetmajerem (18 sztuk). Wśród zakupionych artefaktów znajdują się także drobne rodzinne pamiątki: kartki z pamiętnika małżonki pisarza i zrobiony przez nią na prezent sztambuch, legitymacja Marii Sienkiewicz z Szetkiewiczów oraz skórzany wizytownik, a ponadto zawiadomienia, zaproszenia drukowane i bilety wizytowe.

Cena sławy

Rękopisy laureata literackiej Nagrody Nobla z 1905 roku cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Rozpalają ciekawość badaczy, kolekcjonerów i czytelników. Oferty sprzedaży pamiątek i autografów pisarza pojawiają się bardzo rzadko. Dlatego zakup kolekcji przez Ossolineum to wyjątkowe wydarzenie w skali kraju. Tak bogaty zbiór dotyczący Henryka Sienkiewicza nie pojawił się na rynku od kilkudziesięciu lat. Dzięki przeniesieniu do Ossolineum rękopisy będą przechowywane w spełniających najwyższe standardy warunkach i zyskają fachową opiekę konserwatorską.


Prezentacja wybranych obiektów z archiwum Sienkiewiczowskiego:
8 września 2018
Zakład Narodowy im. Ossolińskich
ul. Szewska 37
Wrocław

Wstęp Wolny


     Zakup został sfinansowany ze środków Gminy Wrocław.

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się