Rekordowo wysokie tantiemy na świecie
CISAC, do którego należą ZAiKS i inne organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi na świecie, raportuje globalną wysokość zebranych wynagrodzeń autorskich. Sektor cyfrowy generuje coraz większe wynagrodzenia, a tantiemy dla twórców muzyki, filmu, sztuk wizualnych, dramatu i literatury osiągnęły w 2018 roku rekordową wartość 9,7 miliarda euro.
Dzięki szybkiemu globalnemu rozwojowi usług muzycznych i subskrypcji wideo na żądanie (sVOD) wynagrodzenia ze źródeł cyfrowych wzrosły o 29% – do 1,64 miliarda euro. W ciągu ostatnich 5 lat dochód twórców płynący z sektora cyfrowego wzrósł prawie trzykrotnie, obecnie stanowi 17% inkasa, w porównaniu do 7,5% w 2014 roku.
Wzrost wynagrodzeń ze źródeł cyfrowych na wiodących rynkach – zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, Francji i Japonii – jest największym motorem globalnego wzrostu inkasa. Przyczyniają się do tego nowe umowy licencyjne między stowarzyszeniami i platformami, a także poszerzenie umów wcześniej obowiązujących. Dotyczy to platform oferujących określone treści, jak Spotify, serwisów mediów społecznościowych, jak Facebook, a także platform typu VOD, jak Netflix i Amazon.
Inkaso w obszarze repertuaru muzycznego, stanowiące większość wynagrodzeń zebranych na świecie, wzrosło o 1,8% – do 8,5 miliarda euro, a jest napędzane przez wzrost przychodów ze źródeł cyfrowych wynoszący 26,8% i ciągły wzrost przychodów z subskrypcji.
Inkaso światowe w miliardach euro
Wzrost światowego inkasa o 1% w 2018
Pula wynagrodzeń autorskich we wszystkich obszarach twórczości wzrosła w 2018 r. o 0,9% – to piąty rok z rzędu z tendencją wzrostu. W ciągu pięciu lat, od 2014 r., globalne inkaso organizacji zrzeszonych w CISAC-u wzrosło o 25,4%. Rozwój sektora cyfrowego w połączeniu ze stabilną pozycją dwóch pozostałych głównych obszarów wykorzystania twórczości, jakimi są radio i telewizja oraz wykonania na żywo i muzyka tła, nadal kompensują malejące dochody ze sprzedaży fizycznej (np. sprzedaży płyt).
Dochody z radia i telewizji, które stanowią największe źródło inkasa, spadły w 2018 r. o 2,4%, a z transmisji na żywo i z wykorzystania muzyki w tle wzrosły o 0,5%. W połączeniu, wynagrodzenia z obu tych sektorów znacznie wzrosły od 2014 r. generując inkaso w wysokości 653 mln euro.
Dyrektor Generalny CISAC-u Gadi Oron powiedział: „Ten raport daje wiele powodów do optymizmu. Wynagrodzenia ze źródeł cyfrowych wykazują imponujący wzrost: wzrosły prawie trzykrotnie w ciągu ostatnich pięciu lat i mają ogromny potencjał do dalszego wzrostu. W coraz większej liczbie państw ta kategoria staje się podstawowym źródłem dochodów twórców, co jest niezwykle pozytywnym znakiem. Przy rozdrobnieniu źródeł dochodów rola stowarzyszeń autorów, które zbierają wynagrodzenia dla milionów twórców, nigdy nie była tak ważna.”
Udział wynagrodzeń z sektora cyfrowego w inkasie ogólnym w regionach
Sektor cyfrowy pokazuje swój potencjał wzrostu
Raport pokazuje inne kluczowe wskaźniki przejścia na technologię cyfrową: Azja-Pacyfik jest liderem cyfrowym, z udziałem online 26,3% – dwa razy większym niż w Europie (13,3%); a Australia, Szwecja, Korea Południowa, Meksyk i Chiny znajdują się w rosnącej grupie „cyfrowych mistrzów”, gdzie przychody online są obecnie głównym źródłem inkasa. Stowarzyszenie Autorów ZAiKS również może się pochwalić istotnym wzrostem inkasa w tej kategorii – wynagrodzenia z sektora cyfrowego wzrosły o 121% w stosunku do 2017 r.
W raporcie podkreślono jednak również potrzebę podjęcia działań legislacyjnych w celu zapewnienia sprawiedliwego wynagrodzenia dla twórców, wzywając poszczególne rządy do pójścia za przykładem przełomowej unijnej dyrektywy o prawie autorskim przyjętej w kwietniu 2019 r.
Jean-Michel Jarre, prezes CISAC-u, powiedział: „Cyfrowa jest nasza przyszłość, a wynagrodzenia dla twórców szybko rosną, ale jest też ciemna strona rzeczywistości cyfrowej spowodowana fundamentalną wadą otoczenia prawnego, które nadal dewaluuje twórców i ich prace. Właśnie dlatego europejska dyrektywa o prawie autorskim jest tak ważna dla twórców na całym świecie. Dyrektywa definiując równowagę między twórcami a platformami cyfrowymi wysłała niesamowity pozytywny sygnał do wszystkich państw świata.”
Źródła inkasa w roku 2014 i 2018
Najszybszy wzrost cyfrowy wśród 20 największych rynków w ciągu 5 lat
BRAZYLIA 1800%
MEKSYK 1220%
FRANCJA 510%
CHINY 480%
USA 310%
Raport prezentuje m.in.:
- globalne inkaso w podziale na repertuar, sposób wykorzystania twórczości i region
- opisy 10 rynków narodowych: Kanada, Chile, Chiny, Dania, Indie, Włochy, Malawi, Meksyk, Senegal i Polska
- analizę kluczowych zmian legislacyjnych wpływających na wynagrodzenie twórców
Pobierz cały raport Wpływy z wynagrodzeń autorskich na świecie. Raport CISAC 2019
CISAC – Międzynarodowa Konfederacja Stowarzyszeń Autorów i Kompozytorów jest największą w branży siecią stowarzyszeń autorów znanych także jako organizacje zbiorowego zarządzania lub OZZ.
Wraz z 232 stowarzyszeniami członkowskimi funkcjonującymi w 120 krajach, CISAC reprezentuje ponad cztery miliony twórców ze wszystkich regionów świata i dziedzin twórczości takich jak muzyka, dzieła audiowizualne, dramatyczne, literackie i sztuki wizualne. Prezesem CISAC-u jest pionier muzyki elektronicznej Jean-Michel Jarre a wiceprezesami benińska piosenkarka Angélique Kidjo, argentyński reżyser Marcelo Piñeyro, hiszpański artysta sztuk wizualnych Miquel Barceló oraz chiński reżyser, scenarzysta i producent Jia Zhang-ke.
CISAC chroni prawa i reprezentuje interesy twórców na całym świecie. Założony w 1926 r., jest organizacją pozarządową non-profit z siedzibą we Francji i biurami regionalnymi w Afryce, Ameryce Łacińskiej, regionie Azji i Pacyfiku i w Europie.
www.cisac.org, Twitter: @CISACNews, Facebook: CISACWorldwide.
Kontakt dla mediów:
Adrian Strain
+33 (0)1 55 62 08 66
+44 7775 998 294
Guylaine Moreau
+33 (0)1 55 62 08 86
+33 (0)6 62 13 09 16