Bruno Schulz Festiwal, Wrocław 2017

Bruno Schulz Festiwal, Wrocław 2017

Relacje z Bruno Schulz. Festiwal – dzień ósmy

Udostępnij

Definicja prawdy od wieków spędza sen z powiek badaczom. Ósmego dnia Bruno Schulz. Festiwal gościliśmy Umara Abdul-Nassera, stypendystę ICORN (Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia Pisarzy), dla którego ukazanie osobistej prawdy związanej z wojną w Iraku jest motywem przewodnim w twórczości poetyckiej. Przed spotkaniem obejrzeliśmy dwa filmy: „Jeden dzień w Aleppo” syryjskiego pisarza i dokumentalisty Ali Al-Ibrahima oraz „Więzień z Mosulu” Umara Abdul-Nassera. 

Pokaz wstrząsającego filmu „Jeden dzień Aleppo” skupił naszą uwagę na Azji, nie jak dotychczas na Europie Środkowej. Ali Al-Ibrahim przedstawił bez słów, w kadrach z perspektywy pierwszoosobowej (przypominających nieco grę komputerową), przeplatanych z krótkimi scenami z życia mieszkańców, piekło wojny w Syrii. Tryb dnia ustalały liczne bombardowania, po których ratowano żywych oraz pośpiesznie chowano zmarłych. Uczestnikom przed oczami pojawiały się obrazy sprzed ponad siedemdziesięciu lat.

Ali Al-Ibrahim jest stypendystą ICORN w Szwecji, zaś Umar Abdul-Nasser to stypendysta ICORN w Polsce. Wrocław dołączył do sieci ICORN w trakcie realizacji Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. 6 czerwca 2016 roku Mosul został zajęty przez Daesh. Umar Abdul-Nasser postanowił się zarejestrować w bazie ICORN, bo wiedział, że nie jest bezpieczny w swoim kraju. W 2016 roku dostał od Katarzyny Janusik, która poprowadziła spotkanie, zaproszenie do Wrocławia, aby móc normalnie żyć i wyrażać siebie. Czekając na wyjazd, napisał do wrocławian list „U bramy ocalenia”. To w nim przekazał, że ostateczną prawdą jest wolność.

Film „Więzień z Mosulu” jest rewolucją i walką o człowieczeństwo Umara Abdul-Nassera. Historia jego powstania zaczyna się w 2014 roku, kiedy Mosul został zajęty przez Daesh (Państwo Islamskie). Opowiada o okupacji, kiedy poeta musi działać w ukryciu, bo w każdej chwili mogą wejść siły Daesh. Reakcją na te wydarzania był bunt. Abdul-Nasser wiedział, że tylko tak może sprzeciwić się działaniom terrorystów.

W filmie przewijają się obrazy Mosulu, najczęściej minaret Al-Hadba’, który był symbolem tegoż miasta i został zniszczony w 2017 roku. Bohater filmu starał się zachować iracką kulturę i sztukę; to samo w rzeczywistości robił Umar Abdul-Nasser. Jego problemy wynikły z tego, że jest pisarzem. Przed okupacją pisał i publikował wiersze, co dla Daesh było złe, bo nie zachęcał w swojej twórczości do zabijania. Oficjalna „kultura” Państwa Islamskiego ma swoją radiostację, w której nawołuje do mordowania, i nie ma w niej miejsca na nic innego.

Rozmowa przeplatała się z deklamacją wierszy w języku arabskim. Swój pierwszy wiersz, zatytułowany „Przesłanie pokoju z miasta pod panowaniem śmierci”, poeta opublikował w 2014 roku. Inspiracją do napisania utworu były miłość, która pojawia się między dwojgiem ludzi, i… wojna. Nie tylko w Iraku, ale każda. Odczucia związane z konfliktem są bowiem uniwersalne.  Tłem do czytanych wierszy była muzyka, bez której, jak mówił Abdul-Nasser, nie mogłaby istnieć jego twórczość. Część melodii stworzył jego przyjaciel, który również przebywał w okupowanym Mosulu. Muzyka zresztą inspiruje Umara Abdul-Nassera do pisania. W najbliższym czasie pojawi się jego nowy projekt, tworzony z muzykami z Wrocławia. Bruno Schulz. Festiwal łączy więc sztukę. Muzyka daje nowe życie poezji, a poezja daje nowe życie poecie.

Maja Szyma

 

Program Bruno Schulz. Festiwal

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się