Reportaż o Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lesznie w ramach cyklu „Eureka Biblioteka!”

Reportaż o Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lesznie w ramach cyklu „Eureka Biblioteka!”

Reportaż o Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lesznie w ramach cyklu „Eureka Biblioteka!”

Udostępnij

W sobotę 31 grudnia 2022 roku o godzinie 18:15 na antenie TVP Kultura wyemitowany zostanie trzeci odcinek cyklu „Eureka Biblioteka!”, poświęconego bibliotekom, które uzyskały wsparcie Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (NPRCz 2.0). Tym razem reportaż opowie o Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lesznie.

Biblioteka w Lesznie jest instytucją, która przełamuje stereotypy i zaskakuje niespodziewanymi atrakcjami. Należą do nich jedyna na świecie Cyfrowa Biblioteka Żużlowa, a także Biblioteka Jazzu, która znakomicie dokumentuje polską historię tego gatunku i w której organizowane są spotkania kulturalne i koncerty. Biblioteka w Lesznie oferuje także czytelnikom salę do jogi i kawiarnię. Znajduje się w niej także „Pokój Grochowiaka”, czyli pomieszczenia poświęconego poecie Stanisławowi Grochowiakowi, który urodził się właśnie w Lesznie. Czytelnicy odwiedzający bibliotekę w Lesznie nie muszą zachowywać ciszy, przekraczając próg tego budynku – strefa ciszy znajduje się tam tylko w jednym, wybranym pomieszczeniu. Dla odwiedzających dostępny jest taras widokowy, który latem staje się czytelnią na świeżym powietrzu.

Program „Eureka Biblioteka!” to m.in. opowieść o tym, że współczesne biblioteki są dostępne dla każdego, bez względu na wiek czy status materialny. Placówki te nie zapominają o potrzebach osób starszych oraz niewidomych i słabowidzących, zapewniając audiobooki i książki z dużą czcionką, ułatwiające czytanie. W zasobach bibliotek coraz częściej znajdują się gry edukacyjne, a nawet konsole do gier dla młodszych czytelników. Organizowane są również tematyczne warsztaty czy lekcje biblioteczne, nawiązujące nie tylko do ulubionych bohaterów oraz innych motywów literackich, lecz także przekazujące chętnym podstawy programowania czy wiedzy o kosmosie. Zgodnie z duchem czasu nowoczesne biblioteki dysponują całodobowymi wrzutniami do zwrotu książek oraz książkomatami do ich wypożyczania. Niektóre z przedstawianych w cyklu TVP Kultura bibliotek są otwarte nawet przez 7 dni w tygodniu.

Dotąd w ramach cyklu „Eureka Biblioteka!” wyemitowane zostały reportaże poświęcone Miejskiej Bibliotece Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnogrodzie. Kolejne odcinki z cyklu „Eureka Biblioteka!” zostaną wyemitowane w TVP Kultura już w 2023 roku.

***

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (NPRCz 2.0) to wieloletni program rządowy na lata 2021–2025, w ramach którego środki w wysokości ponad miliarda złotych (60% – budżet państwa, 40% – wkład własny beneficjentów) zostaną przeznaczone na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych – z uwagi na skalę oddziaływania i budżet – programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest wsparcie, promocja i rozwój czytelnictwa w Polsce, kształtowanie postaw proczytelniczych, zwiększanie dostępu do wszelkich formatów książek, wzmacnianie kompetencji posługiwania się językiem ojczystym oraz roli bibliotek publicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego i centrów dostępu do kultury i wiedzy.  W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, zarządzane przez Biblioteką Narodową, Instytut Książki, Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. W ramach NPRCz 2.0 m. in. blisko pół miliarda złotych zł trafi na rynek wydawniczy (zakup nowości książkowych dla bibliotek), a kolejnych kilkaset milionów zostanie przeznaczonych na modernizację i budowę bibliotek.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się