Zeszyty Literackie

Zeszyty Literackie

Rocznica śmierci Bohdana Paczowskiego

Udostępnij

Fundacja Zeszytów Literackich przypomina o rocznicy śmierci Bohdana Paczkowskiego 5 VI 1930-26 I 2017, architekat, eseisty, fotografa, przyjaciela „Zeszytów Literackich".

 

BP
Bohdan Paczowski
Bohdan Paczowski
5 VI 1930-26 I 2017
Architekt, eseista, fotograf, przyjaciel „Zeszytów Literackich"
 
BP
WOJCIECH KARPIŃSKI

Rozmowy z Bohdanem Paczowskim
Poznałem Marię i Bohdana Paczowskich w Paryżu w 1985 roku. Czym uderzyli mnie wtedy? Intensywną uwagą zwróconą ku sprawom ducha. Przeświadczeniem, że istnieje coś takiego jak dom polskiej kultury i należy w stopniu dla nas dostępnym uczestniczyć w jego budowaniu, utrwalaniu. Myślę, że to nas połączyło. Od pierwszych spotkań podziwiałem stałą chęć uczenia się, bezinteresowny wysiłek pracy nad sobą, bez myśli o dziele, o zajęciu lepszej pozycji w biegu po zaszczyty i wpływy. Ten podziw z biegiem lat, dziesięcioleci ulegał tylko wzmocnieniu. Pojęcia takie jak „człowiek o renesansowej szerokości zainteresowań”, „humanista otwarty na doświadczenia przeszłości i na przyszłe perspektywy” nabrały dla mnie konkretnego znaczenia.
» czytaj
BP
BOHDAN PACZOWSKI

Fotografować
W połowie lat trzydziestych, w pełnym słońcu, na pustej nadbałtyckiej plaży, mój ojciec dał mi do ręki czarną skrzynkę, którą potrafiłem ledwie utrzymać w rękach, i kazał mi zajrzeć w małe diamentowe oczko lśniące w jednym z jej rogów. Spojrzałem i zobaczyłem tego samego ojca, tylko malutkiego i odwróconego do góry nogami. Nacisnąłem wskazany guzik i kodak brownie zrobił pierwszą fotografię w moim życiu. Miałem chyba 5 lat, a on był wtedy nowy.
» czytaj

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się