Rok Conrada,

Rok Conrada,

Rok Josepha Conrada - interdyscyplinarny projekt Instytutu Polskiego w Düsseldorfie

Udostępnij

Co łączy King Konga z „Czasem Apokalipsy", Andrzeja Wajdę z „Obcym – ósmym pasażerem Nostromo"? Co łączy Stephena Kinga z Bobem Dylanem i Iron Maiden z Alfredem Hitchcockiem? Odpowiedź na te pytania brzmi – Joseph Conrad.

Z okazji Roku Conrada 2017, 160. rocznicy urodzin autora, Instytut Polski w Düsseldorfie dedykuje pisarzowi   interdyscyplinarny cykl wydarzeń - Festiwal Josepha Conrada.
 
Joseph Conrad właściwie Józef Teodor Nałęcz Konrad Korzeniowski skończyłby w tym roku 160 lat. Autor „Lorda  JIma", „Nostromo" i „Jądra ciemności" był najbardziej polskim spośród angielskich i najbardziej angielskim spośród polskich pisarzy. Jego dzieła również dziś pozostają aktualne i wciąż stanowią inspirację dla reżyserów, pisarzy, muzyków i artystów. Z okazji Roku Conrada 2017 Instytut Polski w Düsseldorfie dedykuje pisarzowi i jego twórczości interdyscyplinarny projekt: Festiwal Josepha Conrada. Przypomniane zostaną nie tylko dzieła pisarza, dużo miejsca zajmie też recepcja Conrada we współczesnej światowej kulturze. W programie festiwalu: wystawa, pokazy filmowe, wieczór autorski i międzynarodowa konferencja naukowa.
 
Josepha Conrada Pasażer z Nostromo
Wystawa Krzysztofa Ostrowskiego
Środa, 04.10.2017, godz. 20:00 otwarcie
Czas trwania: 04.10. – 14.11.2017
Muzeum Filmowe w Düsseldorfie, Schulstr. 4, 40213 Düsseldorf

Cykl filmowy "Jądro ciemności":
Kino Black Box w Filmmuseum der Landeshauptstadt Düsseldorf, Schulstr. 4, 40213 Düsseldorf
 
The Shadow Line (Smuga cienia), reż. Andrzej Wajda
Środa, 04.10.2017, godz. 20:00
Niedziela, 15.10.2017, godz. 15:00
Wprowadzenie: Lidia Helena Jansen i Monika Werner, Instytut Polski Duesseldorf
 
Apocalypse Now reż. Francis Ford Coppola
Sobota, 14.10.2017, godz. 20:00
Niedziela, 22.10.2017, godz. 18:00

The Duellists (Pojedynek) reż.  Ridley Scott
Środa, 11.10.2017, godz. 20:00

Aguirre, gniew boży  reż. Werner Herzog
Środa, 18.10.2017, godz. 20:00
Niedziela, 22.10.2017, godz. 16:00
Wprowadzenie: Dr Mario Bührmann
 
Sabotaż reż. Alfred Hitchcock
Piątek, 06.10.2017, godz. 20:00
Niedziela, 15.10.2017, godz. 17:30
 
Konferencja naukowa w języku angielskim
Joseph Conrad under Eastern Eyes
Wtorek, 28.11.2017, godz. 15:00 – 18:00
Ruhr-Universität Bochum, Veranstaltungszentrum Beckmannshof

 
__________________________________________


Wystawa: JOSEPHA CONRADA PASAŻER NOSTROMO
Środa, 04.10.2017, godz. 20:00 otwarcie
Czas trwania: 04.10. – 14.11.2017
Muzeum Filmowe w Düsseldorfie, Schulstr. 4, 40213 Düsseldorf
 
Dzieła Conrada przenosili na ekran najwybitniejsi twórcy kina, tacy jak Ridley Scott („Obcy – ósmy pasażer Nostromo"), Andrzej Wajda („Smuga cienia") czy Francis Ford Coppola („Czas Apokalipsy"). Inspirowali się nimi literaccy nobliści, m.in. Gabriel Garcia Marquez i twórcy prozy popularnej, wśród nich Stephen King. Teksty Conrada przekładano na język muzyki, opery i komiksu.
I właśnie to zachęciło Krzysztofa Ostrowskiego, by – używając komiksowego języka doskonale rozumianego przez młodych odbiorców – pokazać niezwykłą biografię Conrada oraz jego wpływ na współczesną kulturę masową. Wystawa „Pasażer z Nostromo" to „Conrad dla niezaawansowanych". Otwiera ją seria kadrów skoncentrowana na najważniejszych faktach, dotyczących życia i twórczości autora „Smugi cienia". Z Berdyczowa przez Warszawę docieramy do Marsylii, a później Londynu, gdzie Conrad najpierw  wybiera los marynarza, a potem pisarza. Okrętujemy się z nim na kolejnych statkach, poznajemy jego rodzinę i przebieg kariery. Druga część wystawy koncentruje się na obecności Conrada w kulturze masowej – od ekranizacji „Zwycięstwa" z roku 1915 po film „Kong: Wyspa Czaszki" z roku 2017. Krzysztof Ostrowski odnajduje wpływy autora „Jądra ciemności" w operze, w kinie, w muzyce oraz w grach komputerowych.
Krzysztof Ostrowski to grafik, autor komiksów, reżyser i wokalista - Lider zespołu Cool Kids of Death. Wydał komiksy „Plastelina" i (wspólnie z Denisem Wojdą) „Nadzwyczajni. Pantofel panny Hofmokl" Stworzył ilustracje do debiutu Doroty Masłowskiej „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną". Jest wykładowcą łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych.

Wystawa powstała na zlecenie Instytutu Książki, który jest narodową instytucją kultury powołaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zajmuje się promocją czytelnictwa w kraju i polskiej literatury za granicą.

______________________________________________________

 
Konferencja w języku angielskim
JOSEPH CONRAD UNDER EASTERN EYES
Wtorek, 28.11.2017, godz. 15:00 – 18:00
Ruhr-Universität Bochum, Veranstaltungszentrum Beckmannshof
 
Sława Josepha Conrada opiera się na powieściach, charakteryzujących się nowoczesną techniką opowiadania. Jednym z dominujących tematów są np. problematyczne strony brytyjskiego imperium morskiego. Mniej znany jest fakt, że Conrad należał do polskiej szlachty i że swoje powołanie jako angielskojęzycznego pisarza odnalazł dość późno.
Konferencja koncentruje się na wschodnioeuropejskich kontekstach twórczości Conrada i przedstawia prace filologów z Polski i z Niemiec. Chodzić będzie zatem z jednej strony o stosunek Conrada do Rosji, z drugiej zaś o jego głębokie związki z polską kulturą.
Uczestnicy konferencji
Gospodarze: prof. dr. Mirja Lecke, prof. dr. Burkhard Niederhoff (Slawistyka i Anglistyka na RUB, Ruhr-Universitaet Bochum)
Uczestnicy: prof. dr. Wiesław Krajka (Anglistyka, Uniwersytet UMCS Lublin), prof. dr. Anna Brzozowska-Krajka (Polonistyka, Uniwersytet UMCS Lublin), prof. dr. Christiane Maria Binder (Anglistyka, TU Dortmund),
 
Joseph Conrad-Korzeniowski: Syn polskich patriotów, człowiek trzech kultur, wielki pisarz i Europejczyk.
Konrad Korzeniowski, znany później całemu czytającemu książki światu jako Joseph Conrad, urodził się 3 grudnia 1857 roku w Berdyczowie, na dzisiejszej Ukrainie. Był synem Apollona Korzeniowskiego, poety, tłumacza i wybitnego działacza niepodległościowego. To właśnie ojciec Conrada, Apollo Korzeniowski założył w Warszawie podziemny Komitet Ruchu, który stał się zalążkiem Rządu Narodowego, kierującego później Powstaniem Styczniowym 1863 roku. Jesienią 1861 roku ojciec Conrada został aresztowany przez władze rosyjskie. Oboje Korzeniowscy, matka i ojciec, zostali skazani na zesłanie do Wołogdy, w północnej Rosji.
Po śmierci swoich rodziców zamieszkał u wujka w Krakowie, gdzie ukończył gimnazjum. Jako siedemnastolatek wyemigrował do Marsylii, aby zostać marynarzem i zjeździł świat jako kapitan. Swoje przeżycia na statku oraz doświadczenia z licznych podróży do krajów Afryki, Ameryki Łacińskiej, Dalekiego Wschodu opisał w powieściach. W roku 1886, w wieku 30 lat  przyjął brytyjskie obywatelstwo i osiadł na stałe w Anglii jako pisarz. Do najważniejszych dzieł Conrada należą „Lord Jim" (1900) und „Jądro ciemności" („Heart of Darkness", 1902) i Nostromo (1904).
 
 
Dalszych informacji udzielają:
Monika Werner, Instytut Polski Duesseldorf
Tel. 0049 211 866 96-18, monika.werner@instytutpolski.org
Lidia Helena Jansen, Instytut Polski Duesseldorf
Tel. 0049 211-86696-12, lidia.jansen@instytutpolski.org


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się