Rośnie sprzedaż książek, choć papier drożeje

Rośnie sprzedaż książek, choć papier drożeje

Rośnie sprzedaż książek, choć papier drożeje

Udostępnij

– Z zestawienia za zeszły rok wynika, że w Europie Zachodniej i Południowej po raz pierwszy od kilkunastu lat odnotowano wzrost sprzedaży książek. Średnia dla państw europejskich wynosi około 7,5 procent – mówi „Presserwisowi” Sonia Draga, prezeska Polskiej Izby Książki.

 

Dane zostały przedstawione przez Europejską Federację Wydawców, która w zeszły piątek spotkała się m.in. ze Stowarzyszeniem Wytwórców Papieru (CEPI) oraz organizacją Integraf skupiającą europejskich drukarzy. W spotkaniu online uczestniczyła również prezeska Polskiej Izby Książki – Sonia Draga.

– W niektórych państwach, jak na przykład Norwegia i Belgia, sprzedaż książek wzrosła nawet o kilkanaście procent – tłumaczy Draga, zaznaczając, że w związku z opóźnionym raportowaniem zestawienie nie objęło rynku wydawniczego w Europie Środkowej. – To paradoks w czasach, gdy wydawcy borykają się z szybującymi cenami papieru, co związane jest ze wzrostem kosztów energii, transportu, a także z koniecznością dostosowania się producentów do unijnych norm ekologicznych. To wszystko sprawia, że coraz więcej europejskich producentów papieru zamyka swoje fabryki – tłumaczy Sonia Draga, dodając, że obecna sytuacja wpłynie na strategię wydawców książek.

– Należy się spodziewać, że wydawcy będą podejmować ostrożniejsze decyzje dotyczące wielkości nakładu poszczególnych tytułów. Od jakiegoś czasu, zwłaszcza na bardziej rozwiniętych rynkach, wydawcy drukowali więcej książek, bo chcieli wyeksponować dany tytuł w księgarniach, zapewniając sobie w ten sposób kampanię reklamową. W obecnej sytuacji to będzie możliwe wyłącznie w przypadku najbardziej rentownych tytułów – podkreśla Draga i dodaje, że obecny kryzys na rynku może zmienić również strukturę produkcji papieru.

Przeczytaj cały artykuł:

 

żródło: https://www.press.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się