VIII Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie

VIII Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie

VIII Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie – na początku sierpnia

Udostępnij

Miron Białoszewski patronować będzie ósmemu Festiwalowi Stolica Języka Polskiego, który odbędzie się od 7 do 13 sierpnia w Szczebrzeszynie i Zamościu. Gośćmi imprezy będą m.in. Sylwia Chutnik, Bogdan Zadura, Małgorzata Rejmer.

Patronem 8. Festiwalu Stolica Języka Polskiego będzie Miron Białoszewski, który w tym roku obchodziłby setne urodziny. „Codziennie będziemy rozmawiać o poecie i pisarzu, nowych książkach, które wychodzą, o dyskusjach wokół tej postaci (…) Będzie sporo premier w tym roku: nowa powieść Filipa Zawady, nowa powieść Sylwii Chutnik, a także pierwsze spotkanie wokół książki Barbary Sadurskiej »Czarny hetman«” – wyliczyła kuratorka głównego programu festiwalu Justyna Sobolewska.

Dodała, że w związku z sytuacją zza wschodnią granicą, na festiwalu będą obecne również pisarki ukraińskie m.in. Oksana Zabużko, Tamara Duda. „Będziemy też rozmawiać o poezji ukraińskiej ze znakomitym tłumaczem Marcinem Gaczkowskim i poetą Bogdanem Zadurą. Będziemy też rozmawiać o nowej książce Ziemowita Szczerka o Lwowie” – zaprosiła Sobolewska.

Festiwal rozpocznie się 7 sierpnia w Zamościu, a od 8 do 13 sierpnia przeniesie się do Szczebrzeszyna. Gośćmi imprezy będą także m.in. Małgorzata Rejmer, Paweł Sołtys, Wojciech Bonowicz, Anna Dziewit-Meller, Anda Rottenberg.

„W tym roku, niestety ze względu na wojnę w Ukrainie, zaczynamy festiwal od rozmowy o propagandzie, o tym jak różne czynniki i komunikaty wpływają na rozumienie rzeczywistości przez ludzi (…). Potem będziemy rozmawiali do języku perswazji i języku manipulacji, o podobieństwach i różnicach między tymi zjawiskami, a następnie wrócimy do hasła, które określa pasmo językowe +Wyłącz nienawiść, włącz empatię+ o języku w polskiej przestrzeni publicznej XXI wieku (…) Poświęcimy dużo uwagi zarówno osobom o innym kolorze skóry, jak i osobom o zróżnicowanej płci i orientacji seksualnej, a także zajmiemy się wiekiem i wykluczeniami, wynikającymi z kryzysu psychicznego czy niezadowolenia ze swojego ciała” – poinformował kurator pasma językowego dr hab. Paweł Nowak.

Organizatorzy zapraszają w tym roku również na pasmo poświęcone Śląskowi. „Śląsk - zadziwiające zagęszczenie niewypowiedzianych historii. A może żadna historia nie potrafi wypowiedzieć tego miejsca. Może Śląsk to raczej stan świadomości. Jeśli tak, to nic lepiej od literatury nie potrafi się z tym zmierzyć” – zaprosił do Szczebrzeszyna kurator pasma Śląsk prof. Ryszard Koziołek.

Podczas 8. Festiwalu Stolica Języka Polskiego odbędą się także wystawy, warsztaty, widowiska poetyckie, a także koncerty. Na otwarcie imprezy w Zamościu wystąpi Włodzimierz Nahorny m.in. z Magdą Umer. Z kolei na 11 sierpnia zaplanowano koncert Mikołaja Trzaski w 80. rocznicę Zagłady Żydów szczebrzeskich. W trakcie festiwalu przyznana zostanie również Nagroda Człowieka Słowa i Nagroda Wielkiego Redaktora. Jak co roku dla najmłodszych przewidziano zajęcia z cyklu Mała Stolica Języka Polskiego.

Podczas zeszłorocznego Festiwalu Stolica Języka Polskiego odbyło się ponad 110 wydarzeń kulturalnych, w tym m.in. 28 spotkań autorskich, 15 koncertów, 3 wystawy, 10 cyklów warsztatowych. Organizatorem Festiwalu Stolica Języka Polskiego jest Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń, której misją jest upowszechnianie i wspieranie działań z zakresu kultury i sztuki.

źródło: PAP, Gabriela Bogaczyk


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się