Rozpoczął się Festiwal 3xRóżewicz w Radomsku

Rozpoczął się Festiwal 3xRóżewicz w Radomsku

Rozpoczął się Festiwal 3xRóżewicz w Radomsku

Udostępnij

Spektakle teatralne, wystawa oraz spotkania ze znawcami twórczości braci Różewiczów: Tadeusza, Stanisława i Janusza przybliżą ich dorobek artystyczny w czasie trwania Festiwalu 3xRóżewicz. Cykl wydarzeń rozpoczął się w piątek w Radomsku i potrwa do niedzieli.

Radomsko w woj. łódzkim to rodzinne miasto Tadeusza (poeta, dramaturg i prozaik), Stanisława (reżyser, scenarzysta) i Janusza (poeta) Różewiczów. Organizatorzy jedynego w kraju festiwalu poświęconego ich życiu i twórczości, chcą w ten sposób podtrzymać pamięć o tych artystach, w różnych formach ukazać dziedzictwo wybitnych twórców literatury i kina, a także zachęcić uczestników wydarzeń do rozwijania swoich pasji i zdolności artystycznych.

„Zdecydowaliśmy się powrócić do nazwy, pod którą odbywały się pierwsze edycje wydarzenia. Zatem już nie »Różewicz Open Festiwal«, a »3xRóżewicz«. Idea wciąż jest jednak ta sama. Trzech braci. Trzy niezwykłe życiorysy. Trzy talenty” – wyjaśniła koordynator festiwalu Jolanta Dąbrowska.

„Jesteśmy dumni, że właśnie w naszym mieście wszystko się zaczęło. Dzieciństwo, młodość spędzona w Radomsku już na zawsze odcisnęły ślad w ich artystycznej podróży przez życie. Czujemy wielkie zobowiązanie, by pamięć o braciach Różewiczach podtrzymywać, stając się strażnikami tej niezwykłej spuścizny” – zapewniła.

Na program tegorocznej edycji festiwalu, który zainaugurowały w piątek przed południem warsztaty teatralno-filmowe, złoży się kilkanaście przedsięwzięć artystycznych. Wśród najważniejszych z nich są m.in. monodram Adama Stoyanova „W tłumaczeniu”, w którym głuchy poeta i aktor zinterpretuje wiersze Różewicza w języku migowym, monodram Wiesława Komasy „Różewiczogranie” oraz prapremierę słowno-muzycznego widowiska „Pewnego razu” z wykorzystaniem wierszy Natalii Wawrzyniak, ubiegłorocznej laureatki konkursu poetyckiego im. Janusza Różewicza.

W piątek po południu zaplanowano wernisaż wystawy „3xRóżewicz” oraz spotkanie z Moniką Nowak, autorką książki „Człowiek słowa. Janusz Różewcz”. W sobotę będzie można wziąć udział m.in. w spacerze radomszczańskimi ulicami i miejscami związanymi z braćmi Różewiczami, a w niedzielę w spotkaniach z Andrzejem Sapiją, autorem książki „Co Pan widzi? Różewicz filmowy” oraz laureatami XIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza.

Głównymi organizatorami festiwalu są: radomszczański dom kultury i Miasto Radomsko przy finansowym wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, na część z nich obowiązują wejściówki.

Najstarszy z braci Różewiczów – Janusz (ur. 1918) – zginął w listopadzie 1944 r. w Łodzi. Został rozstrzelany przez Gestapo za udział w konspiracji. Napisał kilkanaście wierszy, m.in. „Sen”, „Krzak bzu śpiewający”, „Wiersz o samotności i o pani, która czasem się zjawiała żywa”.

Zmarły w 2008 roku Stanisław Różewicz (ur. 1924), reżyser i scenarzysta, był twórcą takich filmów jak m.in. „Miejsce na Ziemi”, „Świadectwo urodzenia”, „Westerplatte”, „Opadły liście z drzew”. Był współzałożycielem, a później wieloletnim kierownikiem artystycznym Zespołu Filmowego (obecnie Studio Filmowe) „Tor”. Przez wiele lat wykładał w łódzkiej filmówce.

Tadeusz Różewicz (1921-2014), poeta, dramaturg i prozaik, to jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy współczesnych. Do najważniejszych dzieł w jego dorobku należą: „Pięć poematów”, „Formy”, „Kartoteka”, „Świadkowie albo Nasza mała stabilizacja”, „Na czworakach”, „Białe małżeństwo”, „Kartoteka rozrzucona” i zbiór wierszy „Matka odchodzi”.

źródło: PAP, Bartłomiej Pawlak

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się