Rozpoczął się nabór prac do konkursu komiksowego im. Janusza Christy

Rozpoczął się nabór prac do konkursu komiksowego im. Janusza Christy

Rozpoczął się nabór prac do konkursu komiksowego im. Janusza Christy

Udostępnij

Zaczęła się piąta edycja ogólnopolskiego konkursu na komiks dla dzieci im. Janusza Christy. Celem inicjatywy jest wykreowanie nowych bohaterów dziecięcej wyobraźni i promocja nowych artystów. Nabór prac potrwa do 15 kwietnia, oryginały należy wysłać pocztą. Do udziału zaproszeni są zarówno profesjonaliści jak i amatorzy.

Organizatorzy chcą zarówno wspierać czytelnictwo wśród dzieci jak i promować nieznanych twórców. Jak powiedziała w rozmowie z PAP Magdalena Łazur z Wydawnictwa Egmont: „Chcemy zaproponować czytelnikom nową generację bohaterów. Ten cel został osiągnięty, w ciągu ostatnich kilku lat opublikowaliśmy kilkadziesiąt albumów i zaprezentowaliśmy wielu nowych autorów”.

„Kreujemy nowe gusta, pokazujemy najmłodszym nowych bohaterów, a to wszystko za sprawą konkursu i jego laureatów” – dodała.

Laureaci konkursu poza nagrodą pieniężną będą mieć możliwość wydania pełnometrażowego komiksu. Ponadto, historia pokazuje, że udział w konkursie pomaga ugruntować pozycję autorów na rynku wydawniczym.

„Praktycznie każdy z laureatów funkcjonuje w branży i odnosi sukcesy. Na przykład Berenika Kołomycka i jej seria »Malutki Lisek i Wielki Dzik« liczy już 7 tomów, została nagrodzona w konkursie KOPD (Komitetu Ochrony Praw Dziecka – red.) »Świat przyjazny dziecku«, a poszczególne tomy doczekały się dodruków. Maciek Kur i Piotr Bednarczyk, laureaci pierwszej edycji konkursu, obecnie kontynuują dzieło Janusza Christy tworząc serię »Kajko i Kokosz. Nowe Przygody« oraz serial »Kajko i Kokosz«. Z kolei Bartosz Sztybor jest związany z międzynarodowymi projektami »Wiedźmin« czy »Cyberpunk 2077«” – mówi Łazur.

Spytana o stylistykę napływających prac powiedziała: „Tradycyjne techniki rysunku nadal dominują, chociaż coraz częściej widzimy prace wykonane za pomocą komputera”.

Wśród prac konkursowych z ostatnich lat nie da się wskazać dominującego gatunku. „Prezentują one cały wachlarz tematyczny. Pojawiały się komiksy historyczne, science-fiction, fantasy, kryminały, prace poruszające tematykę przyrodniczą czy takie, w których głównymi bohaterami są zwierzęta. Wspólnym mianownikiem były jednak przygoda i humor, choć nie tylko – czego przykładem jest nagrodzony w drugiej edycji konkursu komiks »Malutki Lisek i Wielki Dzik«, który można przypisać do kategorii obyczajowo–filozoficznej. Jest to nadzwyczaj wartościowy komiks z pięknym przekazem” – zaznaczyła Łazur.

Janusz Christa (1934-2008) był autorem komiksów, scenarzystą. Stworzył popularną serię „Kajko i Kokosz”.

Więcej informacji nt. konkursu i regulaminu na stronie organizatora: https://januszchrista.pl

źródło: PAP, Ewa Nehring

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się