Rozpoczął się nabór wniosków do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 r

Rozpoczął się nabór wniosków do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 r

Rozpoczął się nabór wniosków do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 r

Udostępnij

Do 15 września 2023 r. miasta ubiegające się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 r. mogą składać wnioski do konkursu - poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Polskie miasto po raz trzeci w historii będzie nosić ten tytuł.

Wszystkie zainteresowane naborem polskie miasta, które chcą ubiegać się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 r., najpóźniej do 14 sierpnia 2023 r muszą pisemnie poinformować o zamiarze złożenia wniosku. Termin składania wniosków aplikacyjnych mija 15 września 2023 r. Miasta zainteresowane tytułem ESK mogą uzyskać informacje podczas sesji informacyjnej, która zostanie zorganizowana 24 stycznia 2023 r. w Warszawie.

Ustanowiony w 1985 roku z inicjatywy ówczesnej greckiej minister kultury Meliny Mercouri program Europejskie Stolice Kultury jest jednym z najważniejszych programów kulturalnych w Europie. Początkowo komisja składająca się z przedstawicieli Rady Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej i Komitetu Regionów oraz ministerstwa ds. kultury wybranego państwa co roku przyznawała w ramach programu to miano jednemu europejskiemu miastu. W 1999 roku zmieniono nazwę projektu na Europejska Stolica Kultury oraz zmodyfikowano zasady wyboru miast-gospodarzy. W kolejnych latach kilkukrotnie ustalano nowy tryb konkursowy, a od 2021 r. co trzy lata tytuł otrzymują miasta z określonych państw członkowskich Unii Europejskiej.

Tytuł ten przyznaje się miastom na podstawie zaproponowanego przez nie programu kulturalnego, który musi się charakteryzować wyraźnym wymiarem europejskim, angażować szeroki krąg odbiorców i wpisywać się w długotrwały rozwój uczestniczących w programie miast oraz regionów.

W 2022 r. europejskimi stolicami kultury są Esch-sur-Alzette w Luksemburgu, Nowy Sad w Serbii i litewskie Kowno. W przyszłym roku stolicami będą Veszprém (Węgry), Timi?oara (Rumunia), Eleusis (Grecja). W 2029 r. ten tytuł otrzymają przedstawiciele Polski i Szwecji. Do tej pory dwa polskie miasta zostały wyróżnione tym tytułem – Kraków (w 2000 r.) oraz Wrocław (2016 r.).(PAP)

Autor: Michał Szukała

szuk/ aszw/

źródło: https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się