Rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Książki dla Dzieci w Bolonii

Rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Książki dla Dzieci w Bolonii

Rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Książki dla Dzieci w Bolonii [relacja i zdjęcia]

Udostępnij

Dziś rozpoczęły się Bologna Children’s Book Fair. To już 59 edycja tych największych europejskich targów książki dla dzieci. W tym roku wśród wystawców znalazło się 28 wydawnictw z Polski, które prezentują się na polskim stoisku, organizowanym przez Instytut Książki.

W tegorocznej imprezie bierze udział 1070 wystawców z ponad 50 krajów. W ciągu czterech dni odbędzie się 250 wydarzeń i będzie można zobaczyć 18 wystaw, a całości towarzyszy Festival BOOM!, w ramach którego odbywają się imprezy w całej Bolonii. Gościem honorowym tegorocznej edycji targów jest Emirat Szardży.

Najważniejszym punktem pierwszego dnia bolońskich targów będzie uroczystość wręczenia Bologna Ragazzi Award, najbardziej prestiżowej międzynarodowej nagrody dla książki dziecięcej i młodzieżowej, porównywanej do filmowych Oskarów. Co roku nagroda wręczana jest w trzech stałych kategoriach (Fiction, Non Fiction oraz Opera Prima dla debiutujących autorów) i jednej lub dwóch kategoriach specjalnych. W tym roku kategoria specjalna to „Poezja”.

W ramach Bologna Children’s Book Fair po raz pierwszy stacjonarnie odbywają się także branżowe targi Bologna Book Plus, które zostały pomyślane jako uzupełnienie głównej imprezy. Bologna Book Plus została zainaugurowana wirtualnie w roku 2021.

W tym roku po raz pierwszy w ramach BBP na międzynarodowej wystawie prezentowane są najpiękniejsze okładki książek dla dorosłych i przyznawana jest nagroda Jackets off!. W Bolonii można zobaczyć trzy projekty z Polski: „Kierunek zwiedzania” Marcina Wichy (projekt Przemka Dębowskiego), „Jadłonomia po polsku” Marty Dymek (projekt typograficzny Olka Modzelewskiego, projekt okładki Oli Niepsuj) oraz „Raster Lichtensteina” Agnieszki Wolny-Hamkało (projekt Joanny Jopkiewicz).

To właśnie projekt Joanny Jopkiewicz dla wydawnictwa Warstwy wyróżniony został przed momentem międzynarodową nagrodą Jackets off! na najpiękniejszą okładkę książki dla dorosłych.

Z myślą o zagranicznych wydawcach zainteresowanych polską książką dla dzieci Instytut Ksiażki przygotował na tegoroczne targi także katalog „Polish Books for Children & Young Adults 2022” (więcej tutaj).

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z pierwszego dnia imprezy:


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się