Rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Książki w Londynie
Wczoraj rozpoczęły się The London Book Fair – jedno z najważniejszych wydarzeń światowej branży wydawniczej. Odbywające się każdego roku na wiosnę londyńskie targi książki są przede wszystkim miejscem sprzedaży praw autorskich i nawiązywania międzynarodowych kontaktów.
W tym roku Polska występuje w roli gościa honorowego – Market Focus Poland. Program wydarzeń obejmuje cykl spotkań kulturalnych i branżowych prezentujących gorące nazwiska, modne gatunki, interesujące tematy, literackie trendy i ciekawostki naszego rynku książki – słowem to, co w polskiej literaturze współczesnej najlepsze.
W wytypowanej wspólnie przez Instytut Książki i British Council „pisarskiej reprezentacji Polski” grają na wszystkich pozycjach zawodnicy najwyższej klasy – przedstawiciele wszystkich nurtów i gatunków polskiej literatury. Podstawowym kryterium wyboru autorów były istniejące już lub zapowiadane przekłady na język angielski.
I tak – w dziedzinie książki dziecięcej reprezentują nas Aleksandra i Daniel Mizielińscy, twórcy uznanych już na świecie „Map”, umieszczonych w zestawieniu 10 najlepszych książek „The New York Timesa” oraz utytułowana graficzka Marta Ignerska. Nikomu nie trzeba chyba przedstawiać Olgi Tokarczuk, której powieści zdobywają liczne nagrody literackie na świecie. Pisarka ma coraz więcej godnych następców wśród prozaików młodego pokolenia, jednym z nich jest Jacek Dehnel. Przeżywamy boom na kryminały i coraz częściej słyszymy, że Polska może być drugą Skandynawią, czego dowodem są np. międzynarodowe sukcesy Zygmunta Miłoszewskiego. Do wspaniałej tradycji poetyckiej, której symbolami są nobliści Czesław Miłosz i Wisława Szymborska, nawiązuje twórczość Marzanny Bogumiły Kielar, a teksty Dariusza Karłowicza i Andrzeja Nowaka czerpią z najlepszych tradycji polskiego eseju. Mamy świetną fantastykę, którą reprezentować będzie Jacek Dukaj, i nie gorszy reportaż – w tej dziedzinie pokolenie dawnych mistrzów znajduje godnych kontynuatorów w osobach Artura Domosławskiego i Ewy Winnickiej. Każdy z pisarzy będzie miał na londyńskich targach po kilka spotkań autorskich, najczęściej na terenie targów, ale też w innych lokalizacjach, w centrum miasta. Gościem specjalnym targów będzie Andrzej Sapkowski. Więcej o literackim programie Market Focus Poland można przeczytać tutaj.
Obecności Polski w roli gościa honorowego na Międzynarodowych Targach Książki w Londynie towarzyszy również bogaty program branżowy. W ramach przygotowanych wydarzeń przybliżymy brytyjskiej publiczności najważniejsze trendy i kierunki rozwoju polskiego rynku książki. W Londynie będą obecni niemal wszyscy czołowi polscy wydawcy, tacy jak: Znak, Wydawnictwo Literackie, Zysk, Agora, Zeszyty Literackie, WAB, Nasza Księgarnia, Rebis, Marginesy, Wielka Litera, Muza, Świat Książki, Dwie Siostry, Wydawnictwo Poznańskie. Prezentować się będą także drukarnie, najważniejsze krajowe targi książki oraz projekty czytelnicze, razem blisko sześćdziesięciu wystawców z Polski.
Podczas The London Book Fair, po raz pierwszy na tak duża skalę, przedstawione zostaną publiczności polskie osiągnięcia w dziedzinie publikacji cyfrowych. Pod szyldem PubTechPoland – czyli Polskie Technologie Wydawnicze – pokażemy najciekawsze krajowe produkty z rynku wydawniczego i edukacyjnego. W Londynie zaprezentujemy m.in. nagradzany projekt Super Memo Olive Green, połączenie filmu interaktywnego z obszernym kursem nauki języka angielskiego, IBUK Libra Light (platforma e-booków dla użytkowników niewidomych i niedowidzących przygotowana przez PWN), System Artatech – wygodny czytnik oraz system sprzedaży, który dostosowuje się do indywidualnych potrzeb klienta, czy VM.pl, czyli Biblię w chmurze, przygotowaną we współpracy z wydawnictwem Edycja Świętego Pawła.
Brytyjska publiczność będzie mogła rozsmakować się w polskiej literaturze, ale też spróbować przysmaków tradycyjnej kuchni polskiej. Do Londynu pojechała beczka polskiego kimchi, jak w świecie kulinarnym nazywa się czasem zakwas na barszcz. Na targach zaparkuje też food truck w barwach narodowych, z którego rozdawane będą polskie potrawy przygotowane przez szefów kuchni warszawskich restauracji – Pawła Suwałę i Aleksandra Barona. W menu znajdą się m.in. ogórki i kapusta kiszona, barszcz, śledzik i ozorki w galarecie.
Za projekt architektoniczny polskiego stoiska na The London Book Fair odpowiada znany architekt Jan Strumiłło.
The London Book Fair to najważniejsze, obok frankfurckich, targi książki na świecie. W ubiegłym roku w Londynie prezentowało się 1,5 tysiąca wystawców, ponad 600 agentów literackich, a imprezę odwiedziło 25 tys. gości, głównie związanych z branżą wydawniczą. 46. edycja targów odbywa się w dniach 14-16 marca 2017 w londyńskiej hali Olympia.
Więcej o obecności Polski na londyńskich targach książki można przeczytać na naszej stronie: http://www.instytutksiazki.pl/p,lbf.html
Zapraszamy też do naszej galerii, gdzie każdego dnia będziemy publikować fotorelację z targów.