Rozpoczęły się Targi Książki w Katowicach
Blisko 250 wystawców, wielu znanych autorów i dziesiątki wydarzeń można znaleźć, spotkać i doświadczyć na tegorocznych Targach Książki w Katowicach, które odbywają się od 3 do 5 listopada w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Instytut Książki objął imprezę swoim patronatem.
Jak wynika z zapowiedzi samorządu Katowic, który jest współgospodarzem wydarzenia, przedsięwzięcie przygotowuje Fundacja Historia i Kultura, która jest też organizatorem m.in. Targów Książki w Warszawie oraz Targów Książki Historycznej, a gościem specjalnym będzie Wolna Białoruś.
Znacznie powiększy się – w porównaniu do poprzednich edycji – targowa powierzchnia: udział w targach potwierdziło blisko 250 wystawców, wśród nich grupa niezależnych wydawców białoruskich i ukraińskich, którzy zaprezentują ofertę na stoisku Wolnej Białorusi oraz na zbiorczym stoisku ukraińskim. Nowym elementem programowym Targów będą Spotkania z Nauką.
Przez trzy dni w MCK na trzech scenach jednocześnie odbywać się będą spotkania autorskie, panele i debaty, a przy stoiskach będzie można zdobyć autografy pisarzy. Udział w Targach Książki w Katowicach zapowiedzieli m.in.: prof. Jerzy Bralczyk, Maciej Siembieda, Katarzyna Bonda, Robert Małecki, Ryszard Ćwirlej, Barbara Kosmowska, Natalia de Barbaro, Tomáš Forró czy Jacek Tacik.
Kolejni autorzy, którzy mają pojawić się w Katowicach, to: Rafał Kosik i Katarzyna Kobylarczyk, Joanna Flis, Marta Kisiel, Aneta Jadowska, Przemysław Żarski, Małgorzata Starosta, Anna Górna. Dla wielbicielek literatury »young adult« powstała specjalna strefa, gdzie będzie można zdobyć podpis m.in. Weroniki Ancerowicz, Joanny Balickiej, Katarzyny Barlińskiej, Marty Bijan, Marty Łabęckiej, Angeliki Łabudy, Moniki Marszałek czy Izabeli Nowaczyk.
Spotkania na scenach poprowadzą: Piotr Dobrołęcki, Jerzy Kisielewski, Szymon Kloska i Adam Szaja, a wybrane spotkania będą transmitowane za pośrednictwem kanałów Fundacji Historia i Kultura w mediach społecznościowych.
Gościem specjalnym Targów Książki w Katowicach będzie Wolna Białoruś. Swoje publikacje – na 60-metrowym stoisku – zaprezentują niezależne białoruskie wydawnictwa. W programie Wolnej Białorusi znajdą się też spotkania autorskie i sesje autografów. Do Katowic, na spotkania z czytelnikami, przyjadą m.in.: Uładzimir Niaklajeu, Sasza Filipienka, Natalia Rusiecka, Waler Bułhakau, Wał Klement, Heinrich Kirschbaum i Taćciana Niadbaj – przewodnicząca Białoruskiego PEN-u.
Instytut Książki Białoruskiej rozpocznie targowy blok wydarzeń Wolnej Białorusi prezentacją książki „Aleś”, poświęconą Alesiowi Bialackiemu, więźniowi politycznemu, laureatowi Nagrody Nobla i cyklu książek o białoruskich więźniach politycznych. W dalszej części programu odbędą się m.in. dyskusja „Białoruska książka: wyzwania i perspektywy”, prezentacje nowości wydawniczych czy przekładów polskich autorów na język białoruski.
Organizatorami wystąpienia Wolnej Białorusi na Targach Książki w Katowicach są Przedstawicielstwo ds. Odrodzenia Narodowego Zjednoczonego Przejściowego Gabinetu Białorusi, Instytut Książki Białoruskiej i Fundacja Historia i Kultura.
Nowością tegorocznych Targów Książki w Katowicach będzie blok wydarzeń i sektor wystawienniczy pod nazwą Spotkania z Nauką. Zaprezentują się wydawcy akademiccy, u których będzie kupić publikacje oficyn naukowych, a w Forum Nauki przez trzy dni odbywać się będą spotkania z ekspertami i pasjonatami m.in. z dziedziny matematyki, fizyki jądrowej, fizyki medycznej, historii, literaturoznawstwa, biologii, ochrony środowiska czy treningu uważności.
W programie Spotkań z Nauką część spotkań przygotowano we współpracy z Polskim Radiem Katowice, wśród nich: „Matematyka to Herstoria, czyli o fascynujących liczbach takich jak PI”; „Być w Czarnej Dziurze – o kosmicznym bezkresie”; „Poczet pisarzy polskich – niezwykła podróż do świata literatury”; „Falowanie nie tylko fal radiowych”; „Jak ocalić motyle?”; „Kryminalny Śląsk, czyli największe przestępstwa 20-lecia międzywojennego” czy spotkanie poświęcone sposobom wzmacniania dzieci i młodzieży, by lepiej radziły sobie z codziennym stresem w szkole i w domu.
W ramach Spotkań z Nauką odbędzie się kolejna edycja konferencji „Polska-Rosja-Niemcy. Od XVIII do XXI wieku” pod tytułem „Niemcy, Rosja – nowy porządek międzynarodowy po wojnie w Ukrainie” z wykładami: „Czy Rosja pozostanie mocarstwem światowym?”, „Czy Niemcy po wojnie będą hegemonem w Europie Środkowej i Wschodniej?”, „Niemcy w grach globalnych z Rosją, Chinami i USA po wojnie” i „Wojna w Ukrainie, a pozycja międzynarodowa Polski”.
Instytut Pamięci Narodowej zaproponuje m.in.: spotkania poświęcone kulturze pamięci Górnego Śląska w XX wieku, „Polish – Jewish Studies” jako przestrzeni naukowej nowych kierunków i perspektyw badawczych w obszarze studiów polsko-żydowskich czy tradycyjnym periodykom naukowym w dobie ewolucji nowoczesnych narzędzi wydawniczych.
źródło: PAP, Mateusz Babak
Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna