Weekend z Festiwalem Rymkiewiczowskim

Weekend z Festiwalem Rymkiewiczowskim

Weekend z Festiwalem Rymkiewiczowskim

Udostępnij

Rozpoczęła się pierwsza edycja Festiwalu Rymkiewiczowskiego, którego patronem jest zmarły w zeszłym roku wybitny polski poeta, eseista i dramaturg. Festiwal to ponad dwadzieścia różnorodnych wydarzeń – od literatury po filozofię, od teatru po muzykę. Organizatorami imprezy są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, fundacja Evviva L’arte oraz Instytut Książki. Pierwsza edycja odbędzie się pod hasłem „Dziady, upiory, przodkowie”. Zapraszamy na przegląd weekendowych wydarzeń.

Piątek, 3 listopada

 

W piątkowym programie znalazły się czytanie performatywne „Księżniczki Sprawy Bożej” i koncert „Winterreise”. Pierwsze z wydarzeń, które odbędzie się o godz. 19.00 w Instytucie Teatralnym, to adaptacja jednego z wątków „Baketu” Jarosława Marka Rymkiewicza w reżyserii Mariusza Cieślika. W centrum opowieści znajdzie się Ksawera Deybel, nazywana, ze względu na swój mistyczny dar, Księżniczką Izraelską, i dwaj mężczyźni – Adam Mickiewicz oraz Seweryn Pilchowski – którzy toczą bój o jej duszę i ciało. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Drugie piątkowe wydarzenie to koncert w Teatrze Kamienica o godzinie 19.00. Cykl pieśni „Winterreise”, skomponowany przez Wilhelma Müllera i Franza Schuberta, w aranżacji na głos i lirę korbową wykonają Nataša Mirković i Matthias Loibner. Wstęp biletowany.

 

Sobota, 4 listopada

Festiwalową sobotę otworzą warsztaty śpiewacze dla mężczyzn z Pawłem Grochockim pt. „Negocjując ze śmiercią” (5 listopada, Siedziba Requiem Records, g. 13.00) mające na celu stworzenie przestrzeni do rozmowy i refleksji na temat śmierci, który często jest tabu w naszym społeczeństwie. Udział w warsztatach jest odpłatny i wymaga rejestracji.

Drugie warsztaty poświęcone temu samemu zagadnieniu odbędą się w Galerii Prześwit o godz. 15.00 i będą miały charakter filozoficzny. Seminarium kwartalnika „Kronos” poprowadzą prof. Piotr Nowak, zastępca redaktora naczelnego kwartalnika, i dr Tomasz Herbich. Udział w warsztatach wymaga rejestracji. Także w Galerii Prześwit będzie można od godz. 17.00 wziąć udział w wystawie okładek „Kronosa”, na którą wstęp jest wolny.

Dzień zamknie „Lekcja anatomii”, spektakl na podstawie sztuki Jarosława Marka Rymkiewicza „Lekcja anatomii profesora Tulpa (według Rembrandta)” wedle scenariusza i w reżyserii Dariusza Kunowskiego (Instytut Teatralny, g. 19.00). „W imię dawnego theatrum – zapowiada Teatr Scena Lubelska 30/32 – wystawiamy przed współczesną widownią anachroniczny dla niej horror krojonego trupa (może to sam autor)”. Wstęp na przedstawienie jest biletowany.

 

Niedziela, 5 listopada

W niedzielę 5 listopada odbędą się zamknięte warsztaty aktorskie dla finalistów Konkursu Recytatorskiego „Słowem Rymkiewicz” (Insytut Teatralny, g. 11.00). O godz. 13.00 w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej będzie można wziąć udział w warsztatach pieśni pogrzebowych z Robertem Burdalskim, który wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie z badań terenowych i spotkań ze śpiewakami pogrzebowymi północnego Podlasia, wraz z uczestnikami Inicjatywy Introit przygotowuje cykliczne śpiewane nabożeństwa, wzorowane na XIX wiecznych śpiewnikach odnajdywanych jeszcze u najstarszego pokolenia. Udział w warsztatach wymaga rejestracji.

W Galerii Prześwit o godz. 15.00 będzie można wziąć udział w II sesji warsztatów filozoficznych o śmierci, które poprowadzą prof. Wawrzyniec Rymkiewicz, redaktor naczelny kwartalnika „KRONOS”, i Daria Chibner. Udział w warsztatach wymaga rejestracji.

Tydzień zamkną spotkanie filozoficzno-literackie „Nowy człowiek czy zombie? Frankenstein w XXI wieku” (g. 18.00, Kawiarnia Czytelnik Nowe Wydanie) z udziałem Piotra Herbicha, Rafała Tichego i Łukasza Orbitowskiego oraz konferencja etnologiczno-antropologiczna pt. „Dziady. Spotkanie żywych i umarłych” (g. 14.00–18.30, Państwowe Muzeum Etnograficzne), w której wezmą udział Łukasz Kozak, Piotr Grochowski, Justyna Straczuk, Leszek Gardeła, Grażyna Charytoniuk‑Michiej, Sviatlana Klepikava (Białoruś), Katarina Radzivilava (Białoruś) i Daiva Vyciniene (Litwa). Konferencja będzie okazją, by przyjrzeć się temu, co w tradycyjnej obrzędowości związanej ze śmiercią jest nadal żywe. Co przenosi się ze wsi na grunt miejski? Jak tworzymy nowe rytuały? Jak odtwarzamy te, które uważamy za stare i najbardziej pierwotne? I do czego to wszystko jest nam potrzebne?

Także w niedzielę o godz. 12:00 odbędzie się drugi spacer śladami „Wieszania”, poprowadzony przez dr. Jerzego Ziemackiego. Miejsce zbiórki to Rynek Starego Miasta 20, przed Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

 

Wystawa „Rymkiewicz. Encyklopedia”

Warto ponadto przypomnieć, że do 12 listopada w Muzeum Literatury w Warszawie można odwiedzać wystawę „Rymkiewicz. Encyklopedia”, która stanowi pierwszą tak obszerną prezentację twórczości zmarłego na początku 2022 roku poety. W niedzielę 5 listopada po wystawie oprowadzał będzie zainteresowanych dr hab. Przemysław Dakowicz, poeta, eseista, krytyk literacki i historyk literatury.

W kolejnych dniach festiwalu odbędą się m.in. wystawa poświęcona „Dziadom” Adama Mickiewicza, którą będzie można zobaczyć w Bibliotece Narodowej i uroczysta gala, podczas której Adam Strug wykona utwory do tekstów Adama Mickiewicza i Jarosława Marka Rymkiewicza. W jej trakcie wystąpią także laureaci konkursu recytatorskiego „Słowem Mickiewicz!”. Szerzej o przyszłotygodniowych wydarzeniach będziemy informować od poniedziałku.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej festiwalu, gdzie dostępny jest także szczegółowy program imprezy.

Festiwal potrwa do piątku 10 listopada.

***

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Przygotowanie i realizacja I edycji Festiwalu Rymkiewiczowskiego”.

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się