Rozpoczyna się festiwal teatralny Kierunek Wschód

Rozpoczyna się festiwal teatralny Kierunek Wschód

Rozpoczyna się festiwal teatralny Kierunek Wschód

Udostępnij

Osiem spektakli teatrów z Polski, Białorusi, Armenii, Litwy i z Macedonii Północnej będzie można zobaczyć podczas rozpoczynającego się w poniedziałek festiwalu teatralnego Kierunek Wschód w Białymstoku. Impreza potrwa do 15 października.

Festiwal, mający w tym roku siódmą edycję, organizuje Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Jego ideą jest prezentacja kultury pogranicza, w tym przedstawień zza naszej wschodniej granicy. Ma on służyć zacieśnianiu współpracy kulturalnej państw z obszaru Partnerstwa Wschodniego i ośrodków kultury zlokalizowanych na pograniczu.

Tegoroczna edycja rozpocznie się w poniedziałek wieczorem spektaklem "Nastia" Teatru Powszechnego w Warszawie w reżyserii Jury Dzivakova. Przedstawienie tworzą artyści z Białorusi, Polski i z Ukrainy. "Twórcy zastanawiają się, do czego mogą prowadzić wzajemna nienawiść, stereotypy i przemocowe działanie" – podają organizatorzy.

Dyrektor białostockiego teatru Piotr Półtorak mówił na konferencji zapowiadającej festiwal, że wszystkie tegoroczne propozycje to bardzo dobre spektakle.

Będzie można zobaczyć m.in. "Skromnego chłopaka" Narodowego Teatru Akademickiego w Erywaniu (Armenia). Półtorak mówił, że teatr z Erywania zawsze pokazuje przedstawienia na wysokim poziomie. Wśród innych mocnych punktów wymienił m.in. spektakl "Mewa" Teatru Miejskiego w Wilnie (Litwa) czy "Demony" Narodowego Teatru w Bitoli (Macedonia Północna).

Ukraińską propozycją będzie spektakl "Ha*l*t" Kijowskiego Akademickiego Teatru Dramatu i Komedii na Lewym Brzegu Dniepru. Jak podaje teatr, spektakl powstał latem ubiegłego roku, wcześniej reżyser wraz z aktorami pracował nad "Hamletem", nad którym pracę przerwała wojna na Ukrainie. "Ha*l*t" powstał w czasie wojny, jest – jak piszą organizatorzy – "spojrzeniem na ludzi sztuki w stanie wojny".

Na zakończenie festiwalu prapremierę będzie miał spektakl "Światło w ciemności", który jest wspólnym przedsięwzięciem Teatru Tutejszego i Fundacji Tutaka. Przedstawienie – jak podają organizatorzy – powstało na podstawie tekstów i biografii twórców, którzy zostali zamordowani lub represjonowani w 1937 r. w Białorusi.

Po każdym z pokazów zaplanowano spotkania z twórcami.

Spektakle będą pokazywane w Uniwersyteckim Centrum Kultury, w jednej z aul Uniwersytetu w Białymstoku i w kinie Ton.

Festiwal Kierunek Wschód dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Teatr 2023 i samorząd województwa podlaskiego.(PAP)

Autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ joz/

źródło: https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się