Rozpoczyna się Zakopiański Festiwal Literacki

Rozpoczyna się Zakopiański Festiwal Literacki

Rozpoczyna się Zakopiański Festiwal Literacki

Udostępnij

Dziś, w piątek 5 lipca, rozpoczyna się dziewiąta edycja Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Nasz alfabet”. Festiwal potrwa do niedzieli 7 lipca.

„Dla nas alfabet to nie tylko zbiór trzydziestu dwóch znaków liter, fundament komunikacji. To także głęboka metafora tożsamości kulturowej i językowej łącząca przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, pisarzy oraz ich odbiorców. Symbolizuje wspólnotę i dziedzictwo. Zachęca do refleksji nad tym, jak zapisane słowa na kartach książek stają się dla nas oknem na świat, kształtują naszą rzeczywistość. To zaproszenie do odkrywania świata literatury szlakiem liter alfabetu” – w ten sposób organizatorzy wyjaśniają wybór tegorocznego hasła.

Festiwal w Zakopanem jak zawsze nawiązuje do literackich i kulturalnych tradycji Zakopanego, którą przez lata tworzyli tak wielcy artyści jak m.in. Witkacy, Stefan Żeromski, Karol Szymanowski, Zofia Stryjeńska czy Jan Kasprowicz. W tym roku wydarzenie odwiedzą tacy polscy autorzy jak m.in. Małgorzata Lebda, Tomasz Jastrun, Magdalena Grzebałkowska, Wit Szostak, Bianka Rolando czy Andrzej Franaszek. W ramach festiwalu, poza spotkaniami autorskimi i dyskusjami odbędzie się m.in. skierowana do najmłodszych czytelników wystawa, a także Kiermasz Książki w Mediatece Stacja Kultura Zakopane.

Jak co roku, podczas festiwalu zostanie przyznana Literacka Nagroda Zakopanego przyznawana najlepszej książce roku o tematyce zakopiańskiej lub górskiej. W tym roku nominowane są do niej następujące trzy tytuły:

  • Wojciech Gąsienica-Byrcyn, „Polowactwo czyli Myślistwo Tatrzańskie”, Ośrodek Kultury Leśnej w Głuchowie 2023
  • Apoloniusz Rajwa, „Mój Everest”, Krośnieńska Oficyna Wydawnicza 2023
  • Mateusz Waligóra, Dariusz Jaroń, „Tatrzańskie Opowieści”, Wydawnictwo SQN 2023

Dodatkowa nagroda zostanie przyznana w kategorii „Wyróżnienie dla książki o wybitnych walorach edytorsko-artystycznych”. Nominowano do niej następujące książki:

  • Jan Krzeptowski-Sabała, Władysław Bętkowski, „Dzikie Tatry. Poznaj prawdziwe oblicze tatrzańskiej przyrody”, Wydawnictwo Bezdroża 2023
  • ks. Zbigniew Pytel, „Pejzaże Tatrzańskie. Zima”, Wydawnictwo AA 2023

RP / źródło: Zakopiańska Nagroda Literacka


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się