Rozpoczynamy „Weekend seniora z kulturą” w ponad 500 instytucjach w całej Polsce

Rozpoczynamy „Weekend seniora z kulturą” w ponad 500 instytucjach w całej Polsce

Rozpoczynamy „Weekend seniora z kulturą” w ponad 500 instytucjach w całej Polsce

Udostępnij

Oprowadzania po muzeach, spacery tematyczne, warsztaty i spektakle teatralne, koncerty operowe oraz muzyczno-poetyckie, pokazy filmowe, spotkania autorskie, a także zajęcia gimnastyczne i taneczne – to tylko niektóre z atrakcji proponowanych przez ponad 500 instytucji w całej Polsce w ramach „Weekendu seniora z kulturą”. Tegoroczna edycja akcji zainicjowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, której celem jest zachęcenie seniorów do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym, potrwa od 29 września do 1 października.

W tych dniach seniorzy będą mogli skorzystać bezpłatnie lub za symboliczną opłatą z licznych propozycji przygotowanych przez instytucje kultury w całej Polsce.

Szeroką ofertę dla seniorów przygotowały muzea. Muzeum Narodowe w Warszawie i wszystkie jego oddziały będą dostępne dla osób w wieku 60+ za złotówkę. W ramach tego samego biletu zwiedzać muzeum będzie mogła także druga osoba. W programie – wspólne układanie Bitwy pod Grunwaldem, oprowadzanie muzyczne, zwiedzanie Galerii Sztuki XIX Wieku oraz trening ciała i umysłu z medytacją.

Natomiast Muzeum Narodowe w Lublinie zachęca do skorzystania z bezpłatnego wstępu do kaplicy, na wieżę oraz ekspozycje stałe. W ofercie znalazło się oprowadzenie po wystawie czasowej „Oblicza Plakatu Kolekcja Ireny Hochman i Tadeusza Mysłowskiego oraz „Tamara Łempicka - ponad granicami”. Z kolei w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i jego oddziałach odbędzie się spacer tematyczny po wystawach stałych „Piękne pachnące i kolorowe… czyli o roli kwiatów w sztuce dawnych mistrzów”. Podczas spaceru uczestnicy obejrzą wybrane obrazy ukazujące kwiaty różnych gatunków roślin, ale także poznają sekrety i symboliczne znaczenia kwiatów. Muzeum Narodowe w Krakowie przygotowało Bilet dla Seniora w cenie 5 zł uprawniający do wstępu na wystawy stałe i czasowe we wszystkich oddziałach MNK, w tym na wydarzenia specjalne. W Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy oraz jego oddziałach seniorzy będą mogli obejrzeć bezpłatnie wystawy czasowe oraz stałe. W ramach „Weekendy seniora z kulturą” zapraszamy także do muzeów w mniejszych miejscowościach.

Wyjątkowe wydarzenia czekają także w teatrach, filharmoniach i operach. Filharmonia Śląska w Katowicach zaprasza na koncert „WIELKIE CHÓRY - CHOPIN | Eibin | Wolanin | Chór”. Natomiast w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie można będzie obejrzeć koncert Akademii Operowej – „Zestawienie muzyki współczesnej z muzyką klasyczną” oraz spektakl operowy w dwóch częściach m.in. Bizet, Moniuszko, Penderecki, Szymanowski. Z kolei w Filharmonia Poznańska zaprasza na koncert pt. „Msza Koronacyjna” w Lądzie nad Wartą w kościele pw. NMP i św. Wojciecha. W Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu seniorzy będą mogli wziąć udział w warsztatach teatralnych „Fabryka snów”, które maja za zadanie wzmocnić pewność siebie

Specjalny program dla seniorów przygotowały także biblioteki, centra i domy kultury. Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu zorganizowała bezpłatne spotkanie autorskie z pisarką Zośką Papużanką, której najnowsza książka „Żaden koniec” ukazała się w czerwcu 2023 nakładem wydawnictwa Marginesy. Natomiast Wojewódzka Biblioteka Publiczna - Książnica Kopernikańska w Toruniu zaprasza na wernisaż wystawy fotograficznej „Twarze pozowane i nieco podpatrzone” autorstwa Wiesławy Martowicz. Z kolei Łódzki Dom Kultury przygotował warsztaty taneczne w rytmie latino połączone z zabawą taneczną dla seniorów, zaś w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie odbędzie się m.in. koncert muzyki instrumentalnej z dużą dawką improwizacji w wykonaniu zespołu Warmia Swing Trio.

Lista instytucji biorących udział tegorocznej edycji akcji (z podziałem na województwa) jest dostępna na stronie  https://www.gov.pl/web/kultura/weekend-seniora-z-kultura-2023.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się