Rozstrzygnięcie konkursu dziennikarskiego SDP
Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich przyznało swoje doroczne nagrody. Zorganizowana 31 stycznia gala odbyła się tradycyjnie w siedzibie SDP przy ul. Foksal.
Powstałe w 1951 roku Stowarzyszenie wyróżnienia zaczęło przyznawać niewiele później, jednak „gruba kreska” przeciągnięta w roku 1989 sprawiła, że odliczanie zaczęło się od nowa, dlatego też prezes SDP Krzysztof Skowroński witał gości 24. edycji nagrody. A przecież patronami poszczególnych jej kategorii są postaci, które zapisały się wzorcowo w historii Stowarzyszenia, działając w nim jeszcze w czasach PRL – jak Kazimierz Dziewanowski czy Maciej Łukasiewicz.
Tegoroczne nagrody przyznano w 13 kategoriach. Przybywa ich co roku – przywrócono np. nagrody dla dziennikarzy do 30. roku życia, zniesione przed kilku laty, coraz więcej także pojawia się wyróżnień. Oznaczać to może, iż poziom dziennikarstwa jest wyrównany i jurorzy mają kłopoty z wybraniem pracy prawdziwie „Błyszczącej” na tle innych.
Najważniejsze wyróżnienie – Laur SDP – przyznano ks. Ireneuszowi Skubisiowi, który w latach 1981-2014 prowadził tygodnik katolicki „Niedziela”. Główną Nagrodę Wolności Słowa otrzymał Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika „Do Rzeczy”, za książkę Krew na naszych rękach?, rozprawiającą się z „sakralizacją Holocaustu”. Wręczono nagrody i wyróżnienia za publikacje dotyczące obrony praworządności i demokracji, demaskujące nadużycia władzy i korupcję, a także problemów i wydarzeń w świecie, współczesnej cywilizacji i kultury, ekonomii, wydarzeń istotnych dla lokalnych społeczności, sportu, ochrony środowiska.
Stowarzyszenie Autorów ZAiKS jest patronem i sponsorem nagrody im. Erazma Ciołka, przyznawanej autorowi fotografii społecznie zaangażowanej. Jej tegorocznym laureatem został Szymon Łaszewski, autor fotoreportażu Ludzie ze smartfonami, demaskatorskiej fotorelacji ujawniającej nasze przywary – nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak często i w jak nieoczekiwanych okolicznościach sięgamy po telefon komórkowy. Choć może słuszniejsze byłoby stwierdzenie „jak rzadko wypuszczamy go z ręki”…
Nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego za publikacje o problemach i wydarzeniach na świecie otrzymały Anita Baraniecka, Anita Werner – „Miss więzienia”, TVN, 23.03.2016 r.
Wyróżnienia
Teresa Kaczorowska – „Od Warszawy do Tobolska”, Kronika XV Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego”, Ciechanowskie Zeszyty Literackie, wrzesień 2016 r.
Cezary Galek – „Dziewczyna ze Lwowa”, Radio Zachód, 17.04.2016 r.
Paweł Rakowski – „Na Niemców polują, a nas się boją”, Kurier Wnet, 1.03.2016 r.
Wojciech Pestka – „Petro samozwaniec. Strażnik prezydenckiego pałacu.”, Odra, grudzień 2015 r.
Marcin Makowski – „Arktyczny wyścig zbrojny”, Do Rzeczy, 11-17.01.2016 r. oraz „Reaktywujmy stację Arctowskiego”, Do Rzeczy, 4-10.04.2016 r.
Nagroda Watergate powędrowała do Marka Pyzy i Marcina Wikły z tygodnika Wsieci.