Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich

Rozstrzygnięcie konkursu dziennikarskiego SDP

Udostępnij

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich przyznało swoje doroczne nagrody. Zorganizowana 31 stycznia gala odbyła się tradycyjnie w siedzibie SDP przy ul. Foksal.

Powstałe w 1951 roku Stowarzyszenie wyróżnienia zaczęło przyznawać niewiele później, jednak „gruba kreska” przeciągnięta w roku 1989 sprawiła, że odliczanie zaczęło się od nowa, dlatego też prezes SDP Krzysztof Skowroński witał gości 24. edycji nagrody. A przecież patronami poszczególnych jej kategorii są postaci, które zapisały się wzorcowo w historii Stowarzyszenia, działając w nim jeszcze w czasach PRL – jak Kazimierz Dziewanowski czy Maciej Łukasiewicz.

Tegoroczne nagrody przyznano w 13 kategoriach. Przybywa ich co roku – przywrócono np. nagrody dla dziennikarzy do 30. roku życia, zniesione przed kilku laty, coraz więcej także pojawia się wyróżnień. Oznaczać to może, iż poziom dziennikarstwa jest wyrównany i jurorzy mają kłopoty z wybraniem pracy prawdziwie „Błyszczącej” na tle innych.

Najważniejsze wyróżnienie – Laur SDP – przyznano ks. Ireneuszowi Skubisiowi, który w latach 1981-2014 prowadził tygodnik katolicki „Niedziela”. Główną Nagrodę Wolności Słowa otrzymał Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika „Do Rzeczy”, za książkę Krew na naszych rękach?, rozprawiającą się z „sakralizacją Holocaustu”. Wręczono nagrody i wyróżnienia za publikacje dotyczące obrony praworządności i demokracji, demaskujące nadużycia władzy i korupcję, a także problemów i wydarzeń w świecie, współczesnej cywilizacji i kultury, ekonomii, wydarzeń istotnych dla lokalnych społeczności, sportu, ochrony środowiska.

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS jest patronem i sponsorem nagrody im. Erazma Ciołka, przyznawanej autorowi fotografii społecznie zaangażowanej. Jej tegorocznym laureatem został Szymon Łaszewski, autor fotoreportażu Ludzie ze smartfonami, demaskatorskiej fotorelacji ujawniającej nasze przywary – nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak często i w jak nieoczekiwanych okolicznościach sięgamy po telefon komórkowy. Choć może słuszniejsze byłoby stwierdzenie „jak rzadko wypuszczamy go z ręki”…

Nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego za publikacje o problemach i wydarzeniach na świecie otrzymały Anita Baraniecka, Anita Werner – „Miss więzienia”, TVN, 23.03.2016 r.

Wyróżnienia

Teresa Kaczorowska – „Od Warszawy do Tobolska”, Kronika XV Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego”, Ciechanowskie Zeszyty Literackie, wrzesień 2016 r.
Cezary Galek – „Dziewczyna ze Lwowa”, Radio Zachód, 17.04.2016 r.
Paweł Rakowski – „Na Niemców polują, a nas się boją”, Kurier Wnet, 1.03.2016 r.
Wojciech Pestka – „Petro samozwaniec. Strażnik prezydenckiego pałacu.”, Odra, grudzień 2015 r.
Marcin Makowski – „Arktyczny wyścig zbrojny”, Do Rzeczy, 11-17.01.2016 r. oraz „Reaktywujmy stację Arctowskiego”, Do Rzeczy, 4-10.04.2016 r.

Nagroda Watergate powędrowała do Marka Pyzy i Marcina Wikły z tygodnika Wsieci.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się