Rusza akcja „Supermoc książek w domu”!

Rusza akcja „Supermoc książek w domu”!

Rusza akcja „Supermoc książek w domu”! Zachęcamy przedszkola i rodziców do rozwijania kompetencji przyszłości dzieci.

Udostępnij

Z dziećmi należy czytać od pierwszego roku ich życia – to prawda powszechnie znana. Ale czy wiemy, jak się za to zabrać? Akcja „Supermoc książek w domu”, nad którą Instytut Książki objął patronat honorowy, w prosty i czytelny sposób odpowiada na to pytanie.

Aby czytanie dzieciom stało się dobrą praktyką w każdym domu, potrzeba naprawdę niewiele. Dlatego nasza kampania ma na celu dotarcie do rodziców z prostymi zasadami, które pomogą im przezwyciężyć pierwsze obawy i zainwestować w przyszłość dzieci. Przygotowaliśmy wsparcie w postaci plakatów, webinarów i innych materiałów, które w prosty sposób nauczą rodzica, jak zacząć czytać, na co zwrócić uwagę i kogo prosić o ewentualną radę. Materiały pomogą pokonać barierę niemocy i uruchomić „Supermoc książek w domu”.

 - Od pięciu lat prowadzimy kampanię „Mała książka – wielki człowiek”, w ramach której podarowaliśmy dzieciom ponad 3 miliony bezpłatnych książek. „Supermoc książek w domu” to akcja, która stanowi jej dopełnienie, dlatego z przyjemnością objęliśmy patronat honorowy nad tym przedsięwzięciem – podkreśla Dariusz Jaworski, Dyrektor Instytutu Książki.

Poziom czytelnictwa w Polsce, pomimo ostatnich wzrostów, nadal wymaga mocnego wsparcia. Pomysł wspierania rodziców dzięki współpracy z przedszkolami i bibliotekami uważamy za trafny – nauczyciele i bibliotekarze są autorytetami, mają na rodziców wpływ. Wspieramy ten kolejny etap akcji „Supermoc książek” – zaznacza Tomasz Makowski, Dyrektor Biblioteki Narodowej.    

Czytanie książek jest niezbywalnym fundamentem poprawnego funkcjonowania każdego z nas w społeczeństwie – bo kompetencje czytelnicze są nam po prostu w życiu niezbędne.- podkreśla Robert Piaskowski, pełnomocnik Prezydenta Krakowa ds. Kultury. Wrocław wspiera rodziców w ich wysiłkach na rzecz budowania czytelnictwa dzieci bo przyszłość młodego pokolenia w potężnym stopniu będzie właśnie zależeć od ich kompetencji czytelniczych – dopowiada Irek Grin, Dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury i Fundacji Olgi Tokarczuk.

 „Supermoc książek w domu” to część szeroko zakrojonego projektu proczytelniczego, który wystartował w Światowy Dzień Książki w 2021 roku publikacją „Supermoc książek. Poradnik upowszechniania czytania” dzięki wspólnej inicjatywie Fundacji Powszechnego Czytania, Polskiej Izby Książki, Fundacji Olgi Tokarczuk, KBF – operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i Wrocławskiego Domu Literatury, operatora programu Wrocław Miasto Literatury UNESCO. Jesienią 2021 roku ukazała się publikacja „Supermoc książek w przedszkolu. Jak rozwijać kompetencje czytelnicze dzieci?”, która dzięki współpracy z wydawnictwem Nowa Era dotarła do przedszkoli w ponad piętnastu tysiącach egzemplarzy.

- „Supermoc książek w domu” to kolejny krok, który robimy w coraz szerszym gronie zaangażowanych instytucji i podmiotów, ku wspólnemu celowi jakim jest podniesienie poziomu czytelnictwa w Polsce – podsumowuje Maria Deskur, prezeska Fundacji Powszechnego Czytania, szefowa wydawnictwa Słowne.

 Akcję „Supermoc książek w domu. Jak czytać z dzieckiem?” razem podpisało blisko dwadzieścia różnych podmiotów: miasta, festiwale, fundacje, instytucje kultury. Działamy razem, bo sprawa jest naprawdę ważna i jednocześnie trudna; każdy z nas ma nieco inne doświadczenie, perspektywę, własne obszary i metody działań ale wszyscy mamy jeden cel. Wierzymy, że razem jesteśmy w stanie diagnozować potrzeby, niwelować przeszkody oraz wykorzystywać potencjał, by w rezultacie skuteczniej wpływać na dorosłych i inspirować dzieci
– wyjaśnia Agnieszka Karp-Szymańska, prezeska Fundacji Czas Dzieci.

Dzięki zaangażowaniu drukarni Abedik i wydawnictwa Nowa Era plakaty zostaną dostarczone do placówek przedszkolnych w całej Polsce. Informacja o „Supermocy książek w domu” trafi do rodziców dzięki kampanii promocyjnej prowadzonej przez Selectivv, partnera technologicznego akcji. Wszystkie materiały będą dostępne nieodpłatnie na www.fpc.org.pl/wdomu. Zapraszamy do pobierania!

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się