Rusza nabór do 2 edycji rezydencji literackich Wrocławia i Krakowa

Rusza nabór do 2 edycji rezydencji literackich Wrocławia i Krakowa

Rusza nabór do 2 edycji rezydencji literackich Wrocławia i Krakowa

Udostępnij

Rusza nabór do drugiej edycji wspólnego programu rezydencji literackich Krakowa i Wrocławia – Miast Literatury UNESCO. Rozpoczynamy nabór do programu „Rezydencje Miast Literatury UNESCO – Kraków i Wrocław”. Projekt powstał z myślą o twórczyniach i twórcach literatury związanych z dwoma polskimi Miastami Literatury UNESCO, którzy mają na swoim koncie debiut książkowy. Na osoby zainteresowane rezydencjami czekają miesięczne pobyty w Krakowie i we Wrocławiu. Nabór potrwa do 13 marca 2022 roku, a pobyty rezydencyjne odbędą się w obu miastach w maju 2022 roku.

Dla kogo rezydencje?

Program „Rezydencje Miast Literatury UNESCO – Kraków i Wrocław” powstał z myślą o osobach po debiucie książkowym. Organizatorzy programu – KBF i Wrocławski Dom Literatury – nie wprowadzają limitów wiekowych ani ograniczeń związanych z charakterem pisarskiej twórczości. Osoby tworzące literaturę z Krakowa zostaną zaproszone na miesięczny pobyt do Wrocławia, natomiast autorzy z Wrocławia odwiedzą Kraków. Warto zaznaczyć, że adres zameldowania nie będzie kryterium decydującym o przyznaniu pobytu rezydencyjnego – do programu zapraszamy pisarki i pisarzy, którzy w tych miastach mieszkają, wydają lub o nich piszą. Poza zakwaterowaniem i pokryciem kosztów przejazdu uczestniczki i uczestnicy otrzymają także wynagrodzenie wynoszące po 2 tysiące złotych brutto.

Rezydencje mają na celu wsparcie twórczyń i twórców, zapewnienie im dogodnych warunków, by przez 30 dni mogli poświęcić się pracy literackiej. Dodatkowym elementem programu jest integracja środowisk literackich ze stolic Małopolski i Dolnego Śląska. Dla osób biorących udział w programie rezydencjalnym zostaną zorganizowane spotkania autorskie poświęcone ich twórczości, które odbędą się m.in. w Pałacu Potockich w Krakowie oraz w klubie Proza we Wrocławskim Domu Literatury.

Kryteria:


- związek z Krakowem lub Wrocławiem – Miastami Literatury UNESCO,
- co najmniej jedna opublikowana książka,
- praca nad własnym projektem literackim w czasie rezydencji,
- gotowość do uczestnictwa w życiu literackim Krakowa lub Wrocławia, czyli wydarzeniach, spotkaniach promocyjnych i wywiadach,
- rezydenci podczas swojego pobytu zostaną poproszeni o napisanie tekstu (literackiego lub reportażowego) ukazującego Kraków lub Wrocław z ich perspektywy; tekst (3000-10000 znaków ze spacjami) będzie użyty w przyszłości w celach promocyjnych lub zostanie opublikowany w większym zbiorze.

Termin zgłoszeń: do 13 marca 2022 roku
Termin pobytu rezydencyjnego: 1-31 maja 2022 roku

Jak aplikować?
Zgłoszenie zawierające:

- wypełniony formularz,

- CV lub biogram,

- fragment autorskiego tekstu o długości do jednej strony A4

należy przesyłać w wyznaczonym terminie na adres: residencies@miastoliteratury.pl

Już drugi rok Kraków i Wrocław wspólnie zapraszają za rezydencje pisarki i pisarzy z obu miast. W 2021 miesiąc w Krakowie spędziła reporterka i wykładowczyni akademicka Beata Szady, a Wrocław odwiedziła prozaiczka Barbara Sadurska. To zresztą nie jedyny wspólny projekt polskich Miast Literatury UNESCO: współpracują w ramach Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN, oferujących azyl pisarzom i pisarkom, którzy cierpią w swoich krajach represje z powodów światopoglądowych i politycznych, a od 2020 roku partnerują Paszportom „Polityki” w kategorii Literatura. Współtworzą również szeroko zakrojony program promocji czytania wśród najmłodszych pod hasłem „Supermoc książek”.

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się