Rusza cykl spotkań z twórczością Witolda Gombrowicza w łódzkim Teatrze Powszechnym

Rusza cykl spotkań z twórczością Witolda Gombrowicza w łódzkim Teatrze Powszechnym

Rusza cykl spotkań z twórczością Witolda Gombrowicza w łódzkim Teatrze Powszechnym

Udostępnij

Z okazji obchodzonego w 2024 Roku Witolda Gombrowicza Teatr Powszechny w Łodzi zaplanował cykl spotkań przybliżających literaturę jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy. Pierwsze z nich, przy kawie, herbacie i cieście, odbędzie się w niedzielę w teatralnej kawiarni.

Podczas zaplanowanych raz w miesiącu spotkań aktor Jan Wojciech Poradowski przeczyta fragmenty utworów Gombrowicza.

"Pierwsze spotkanie odbędzie się w niedzielę o godz. 16. Przyjmie formę wywiadu - Jan Wojciech Poradowski jako Gombrowicz usłyszy pytania na swój temat. Częściej właśnie na swój niż na temat literatury. Odpowie fragmentami tekstów zebranych w tomie +Varia+ wydanym przez Wydawnictwo Literackie. Teksty zebrane w tym tomie są jak materiały ze śledztwa biograficznego. Bywają zabawne, absurdalne, ironicze. Odkrywają sylwetkę pisarza jako człowieka nieustannie wątpiącego, czujnego, nieskłonnego do uznania twórczości za wybitną" - poinformował Miłosz Słota z Teatru Powszechnego.

Jak dodał, będzie to przyczynek do poznania utworów, które powstawały z zajadłej potrzeby działania literackiego, silniejszej niż tworzenie wizerunku rozsądnego i spełnionego pisarza. "Jest to szczególnie widoczne, gdy prześledzimy z uwagą z widzami to, w jakich realiach i czasach powstawały kolejne wypowiedzi" – przekonywał.

Za wybór tekstów i koncepcję spotkań odpowiada dramaturg Michał Pabian.

Drugie spotkanie z cyklu zaplanowano 2 marca o godz. 16 w kawiarni teatru. Bilety kosztują symboliczną złotówkę.

Rok 2024 w 120. rocznicę urodzin pisarza Rokiem Witolda Gombrowicza ustanowił Senat.

"Witold Gombrowicz należy dziś nie tylko do najważniejszych twórców rodzimej literatury, ale pozostaje również jednym z czołowych inspiratorów współczesnej europejskiej myśli filozoficznej, społecznej i artystycznej. Jego dorobek od dziesięcioleci stanowi wizytówkę nowoczesnej polskiej kultury, jej uniwersalnego wymiaru i awangardowego potencjału" - podkreślono w uchwale Senatu przyjętej 7 września ub.r.

Witold Gombrowicz (1904-1969) to jeden z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku - prozaik, dramaturg i eseista. Debiutował zbiorem opowiadań psychologiczno-fantastycznych "Pamiętnik z okresu dojrzewania" w 1933 roku. Utrzymana w tonie groteski powieść "Ferdydurke" (1937) zarysowała główne problemy jego twórczości: znaczenie formy oraz ról społecznych w stosunkach między ludźmi i w ich psychice. Jego inne znane utwory to: "Iwona, księżniczka Burgunda", "Ślub", "Trans-Atlantyk", "Pornografia" i "Kosmos". Kalejdoskop problemów intelektualno-artystycznych oraz informacji biograficznych przyniosły "Dziennik 1953-1956", "Dziennik 1957-1961", "Dziennik 1967-1969". Jego utwory były przekładane na języki obce oraz inscenizowane w wielu teatrach na świecie. Zmarł w 1969 roku we Francji.(PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

źródło: https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się