Rusza nabór do kolejnej odsłony projektu „Mała książka – wielki człowiek”

Rusza nabór do kolejnej odsłony projektu „Mała książka – wielki człowiek”

Rusza nabór do kolejnej odsłony projektu „Mała książka – wielki człowiek”

Udostępnij

Z okazji trwającego Tygodnia Bibliotek przybliżamy działania Instytutu Książki, które skupiają się właśnie na bibliotekach, bibliotekarzach i współpracy z nimi. Jedną z naszych flagowych kampanii jest „Mała książka – wielki człowiek”, która nie istniałaby w dzisiejszym kształcie, gdyby nie zaangażowanie  bibliotek i bibliotekarzy. W projekcie uczestniczy dziś blisko 6800 bibliotek publicznych z całego kraju, a ich liczba z roku na rok rośnie.

Jak działa projekt?

Projekt, którego nowa edycja rozpocznie się jesienią, jest skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym. Jego zasady są proste: każde dziecko w wieku przedszkolnym, które odwiedzi bibliotekę biorącą udział w projekcie, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą. W skład wyprawki wejdą: książka „Krasnal w Krzywej Czapce” Wojciecha Widłaka i Aleksandry Krzanowskiej oraz Karta Małego Czytelnika, która – mamy nadzieję – zachęci dziecko do kolejnych odwiedzin w bibliotece.

W jaki sposób? Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu takich naklejek zostanie uhonorowany imiennym dyplomem.

W skład Wyprawki Czytelniczej wejdzie także coś, co może zainteresować rodziców – przygotowana z myślą o nich broszura informacyjna przedstawiająca korzyści wynikające z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze.

Każdego roku dzięki kampanii grono Małych Czytelników w bibliotekach powiększa się o około 150 tys. dzieci w wieku przedszkolnym.

Jak dołączyć do projektu?

Wszystkie biblioteki publiczne, które są zainteresowane wzięciem udziału w projekcie, prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego, który jest dostępny TUTAJ. Zgłoszenie należy przesyłać do 14 czerwca 2024 roku.

Uwaga: Przez powyższy formularz do projektu powinny zgłosić się tylko te biblioteki publiczne, które NIE uczestniczyły w edycji 2023/24. Biblioteki, które są już w projekcie, nie muszą się zgłaszać ponownie – przedłużenie udziału w projekcie nastąpi na podstawie złożonego raportu.

Udział w projekcie jest oczywiście całkowicie bezpłatny zarówno dla bibliotek, jak i dla dzieci odbierających Wyprawki. Do projektu mogą zgłaszać się tylko biblioteki główne, które w formularzu uwzględniają liczbę filii, do których będą chciały przekazać Wyprawki Czytelnicze. Niestety, bibliotek do projektu nie mogą zgłaszać sami czytelnicy.

Szczegółowy regulamin projektu jest dostępny pod linkiem: Regulamin akcji „Mała książka – wielki człowiek”.

Dlaczego warto?

Współtworzenie z nami kampanii „Mała książka – wielki człowiek” to doskonała okazja dla biblioteki, żeby powiększyć grono wiernych czytelników. Jak pokazują nasze doroczne raporty, ponad 60% dzieci uczestniczących w projekcie to zupełnie nowi użytkownicy, którzy po raz pierwszy odwiedzili bibliotekę i założyli kartę. Najważniejsze jest jednak to, że na jednej wizycie się nie kończy, bo kampania „Mała książka – wielki człowiek” skutecznie pomaga budować nawyk regularnego wypożyczania książek i powracania do biblioteki. Aż 38% wszystkich Małych Czytelników otrzymuje dyplom za odwiedzenie jej co najmniej 10 razy! O tym, że to prawdziwy powód do dumy świadczą setki zdjęć szczęśliwych dzieci uhonorowanych dyplomami, które biblioteki udostępniają w swoich mediach społecznościowych.

Prezent na dobry czytelniczy start jest też zaproszeniem do częstszych spotkań z rodzicami i dziadkami, podczas których warto przypominać, że biblioteki są otwarte na potrzeby małych dzieci, które nie potrafią jeszcze samodzielnie czytać, i mają ciekawą ofertę nie tylko dla nich, ale też dla całych rodzin.

Jak pokazały nasze ogólnopolskie badania* również rodzice uczestniczący w projekcie podchodzą do niego z dużym entuzjazmem i poskreślają, że książka była dla ich dziecka niezwykle miłą niespodzianką.

„Biblioteka zyskała dla syna na znaczeniu, ponieważ dostał tam książkę, bardzo miła i zabawna była atmosfera, która towarzyszyła temu prezentowi”.

„Po akcji dzieci bardziej polubiły panią bibliotekarkę, są bardziej otwarte, chętniej wchodzą między regały”.

Aż 83% rodziców przyznaje, że osobiście czytali ją dziecku, a większość z nich sięgała po nią przynajmniej raz w tygodniu. Podkreślają także, że akcja była pozytywnym bodźcem, który przyspieszył ich decyzję o pierwszej wizycie w bibliotece i założeniu dziecku własnej karty.

„Dzieci nigdy wcześniej z nami do biblioteki nie chodziły, a teraz to robią”.

„Mój syn wręcz biegł do biblioteki, żeby zbierać naklejki!”.

Rodzice chwalą „Krasnala w Krzywej Czapce”, zwracając szczególną uwagę na to, że książka jest ciekawa i podoba się dzieciom, nie tylko dlatego, że jest pięknie wydana, ale też odpowiednio dostosowana do ich wieku. Aż 80% rodziców biorących udział w badaniu przyznało, że książka-prezent otrzymana w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” zachęciła ich do czytania dzieciom innych książek – zarówno wypożyczanych w bibliotece, jak i zakupionych.

„Dla naszego dziecka wyjście do biblioteki jest teraz wydarzeniem towarzyskim, ma swoje ulubione panie, które z nim rozmawiają i pytają się, co ostatnio czytał”.

***

„Mała książka – wielki człowiek” to jeden z największych programów bookstartowych w Europie, w ramach którego udało nam się rozdać niemowlętom, przedszkolakom i pierwszoklasistom już ponad 5 milionów Wyprawek Czytelniczych, a dorosłych zachęcić do rodzinnego czytania z dziećmi.

W przypadku pytań odnośnie do rekrutacji prosimy o kontakt z Angeliką Ciszek: a.ciszek@instytutksiazki.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się