Ruszyło wielkie odchudzanie podstawy programowej. MEN czeka na uwagi, czasu jest niewiele
Ministerstwo Edukacji czeka do 19 lutego na uwagi w sprawie zmiany podstawy programowej kształcenia ogólnego. Chodzi o odchudzenie programów nauczania.
- Nowa, zawężona podstawa programowa będzie obowiązywać w okresie przejściowym od roku szkolnego 2024/2025.
- Całościowa, nowa podstawa programowa wejdzie w życie 2 lata później - od 1 września 2026/2027 w szkole podstawowej, od roku szkolnego 2028/2029 do szkół ponadpodstawowych.
- Przewiduje się, że w kwietniu projekty trafią do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych, a w czerwcu zostaną podpisane przez Ministra Edukacji.
Dwunastego lutego rozpoczęły się prekonsultacje zmiany podstawy programowej kształcenia ogólnego. Ministerstwo Edukacji zachęca do przesyłania uwag i opinii.
Ograniczenie obowiązkowego zakresu treści nauczania
Celem zmian podstawy programowej jest ograniczenie obowiązkowego zakresu treści nauczania, co ma - przy pozostawieniu aktualnego wymiaru godzin nauczania - umożliwić nauczycielom i uczniom spokojniejszą i bardziej dogłębną realizację treści, czego skutkiem będzie bardziej efektywne kształcenie.
Zmiany obejmują następujące konkretne przedmioty:
- szkoła podstawowa (klasa IV-VIII) język polski, język obcy nowożytny, język łaciński, język mniejszości narodowej lub etnicznej, język regionalny - kaszubski, historia, wiedza o społeczeństwie, matematyka, biologia, geografia, chemia, fizyka, informatyka;
- liceum ogólnokształcące, technikum: język polski, język obcy nowożytny, język łaciński, język mniejszości narodowej lub etnicznej, język regionalny - kaszubski, historia, wiedza o społeczeństwie, historia i teraźniejszość, matematyka, biologia, geografia, chemia, fizyka, informatyka, filozofia, język łaciński i kultura antyczna, historia muzyki, historia sztuki;
- branżowa szkoła I stopnia: język polski, język obcy nowożytny, język mniejszości narodowej lub etnicznej, język regionalny - kaszubski, historia, matematyka, biologia, geografia, chemia, fizyka, informatyka.
- branżowa szkoła II stopnia: język polski, język obcy nowożytny, język mniejszości narodowej lub etnicznej, język regionalny - kaszubski, matematyka, informatyka.
„Ze względu na planowaną w przyszłości kompleksową reformę programową proponowane obecnie zmiany polegają wyłącznie na ograniczeniu zakresu wymagań określonych w podstawie programowej z 2017 i 2018 r., tak aby od 1 września 2024 r. mogły objąć wszystkich uczniów począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, aż do szkół ponadpodstawowych wszystkich typów (lo, tech., bs I i bs II) oraz nie skutkowały koniecznością wymiany podręczników szkolnych” - pisze MEN.
Udostępnione na stronie resortu dokumenty zawierają wszystkie wymagania określone w podstawie z 2017 i 2018 r. Prekonsultacje potrwają do 19 lutego 2024 r.
Nowa podstawa programowa wejdzie w życie od 1 września 2026/2027
„Zachęcamy ekspertów, nauczycieli, rodziców, uczniów do przesyłania własnych opinii, spostrzeżeń oraz sugestii do propozycji ograniczenia wymagań w podstawie programowej. Opinie można przesłać za pomocą specjalnego formularza kontaktowego” - dodaje ministerstwo.
Po analizie nadesłanych uwag przygotowane zostaną projekty rozporządzeń Ministra Edukacji Narodowej w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego dla ww. typów szkół. Przewiduje się, że w kwietniu projekty trafią do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych, a w czerwcu zostaną podpisane przez Ministra Edukacji.
Nowa, zawężona podstawa programowa będzie obowiązywać w okresie przejściowym od roku szkolnego 2024/2025. W tym czasie eksperci będą pracować nad kompleksową reformą programową. Całościowa, nowa podstawa programowa wejdzie w życie 2 lata później - od 1 września 2026/2027 w szkole podstawowej, od roku szkolnego 2028/2029 do szkół ponadpodstawowych.
za https://www.portalsamorzadowy.pl