Ruszyło wielkie odchudzanie podstawy programowej. MEN czeka na uwagi, czasu jest niewiele

Ruszyło wielkie odchudzanie podstawy programowej. MEN czeka na uwagi, czasu jest niewiele

Ruszyło wielkie odchudzanie podstawy programowej. MEN czeka na uwagi, czasu jest niewiele

Udostępnij

Ministerstwo Edukacji czeka do 19 lutego na uwagi w sprawie zmiany podstawy programowej kształcenia ogólnego. Chodzi o odchudzenie programów nauczania.

  • Nowa, zawężona podstawa programowa będzie obowiązywać w okresie przejściowym od roku szkolnego 2024/2025.
  • Całościowa, nowa podstawa programowa wejdzie w życie 2 lata później - od 1 września 2026/2027 w szkole podstawowej, od roku szkolnego 2028/2029 do szkół ponadpodstawowych.
  • Przewiduje się, że w kwietniu projekty trafią do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych, a w czerwcu zostaną podpisane przez Ministra Edukacji.

Dwunastego lutego rozpoczęły się prekonsultacje zmiany podstawy programowej kształcenia ogólnego. Ministerstwo Edukacji zachęca do przesyłania uwag i opinii.

Ograniczenie obowiązkowego zakresu treści nauczania

Celem zmian podstawy programowej jest ograniczenie obowiązkowego zakresu treści nauczania, co ma - przy pozostawieniu aktualnego wymiaru godzin nauczania -  umożliwić nauczycielom i uczniom spokojniejszą i bardziej dogłębną realizację treści, czego skutkiem będzie bardziej efektywne kształcenie.

Zmiany obejmują następujące konkretne przedmioty:

- szkoła podstawowa (klasa IV-VIII) język polski, język obcy nowożytny, język łaciński, język mniejszości narodowej lub etnicznej, język regionalny - kaszubski, historia, wiedza o społeczeństwie, matematyka, biologia, geografia, chemia, fizyka, informatyka;

- liceum ogólnokształcące, technikum: język polski, język obcy nowożytny, język łaciński, język mniejszości narodowej lub etnicznej, język regionalny - kaszubski, historia, wiedza o społeczeństwie, historia i teraźniejszość, matematyka, biologia, geografia, chemia, fizyka, informatyka, filozofia, język łaciński i kultura antyczna, historia muzyki, historia sztuki;

- branżowa szkoła I stopnia: język polski, język obcy nowożytny, język mniejszości narodowej lub etnicznej, język regionalny - kaszubski, historia, matematyka, biologia, geografia, chemia, fizyka, informatyka.

- branżowa szkoła II stopnia: język polski, język obcy nowożytny, język mniejszości narodowej lub etnicznej, język regionalny - kaszubski, matematyka, informatyka.

„Ze względu na planowaną w przyszłości kompleksową reformę programową proponowane obecnie zmiany polegają wyłącznie na ograniczeniu zakresu wymagań określonych w podstawie programowej z 2017 i 2018 r., tak aby od 1 września 2024 r. mogły objąć wszystkich uczniów począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, aż do szkół ponadpodstawowych wszystkich typów (lo, tech., bs I i bs II) oraz nie skutkowały koniecznością wymiany podręczników szkolnych” - pisze MEN.

Udostępnione na stronie resortu dokumenty zawierają wszystkie wymagania określone w podstawie z 2017 i 2018 r. Prekonsultacje potrwają do 19 lutego 2024 r.

Nowa podstawa programowa wejdzie w życie od 1 września 2026/2027

„Zachęcamy ekspertów, nauczycieli, rodziców, uczniów do przesyłania własnych opinii, spostrzeżeń oraz sugestii do propozycji ograniczenia wymagań w podstawie programowej. Opinie można przesłać za pomocą specjalnego formularza kontaktowego” - dodaje ministerstwo.

Po analizie nadesłanych uwag przygotowane zostaną projekty rozporządzeń Ministra Edukacji Narodowej w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego dla ww. typów szkół. Przewiduje się, że w kwietniu projekty trafią do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych, a w czerwcu zostaną podpisane przez Ministra Edukacji.

Nowa, zawężona podstawa programowa będzie obowiązywać w okresie przejściowym od roku szkolnego 2024/2025. W tym czasie eksperci będą pracować nad kompleksową reformą programową. Całościowa, nowa podstawa programowa wejdzie w życie 2 lata później - od 1 września 2026/2027 w szkole podstawowej, od roku szkolnego 2028/2029 do szkół ponadpodstawowych.

za https://www.portalsamorzadowy.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się