Rycembel, Boberek i Zieliński wśród gości Europejskiej Nocy Literatury

Rycembel, Boberek i Zieliński wśród gości Europejskiej Nocy Literatury

Rycembel, Boberek i Zieliński wśród gości Europejskiej Nocy Literatury

Udostępnij

Eliza Rycembel, Jarosław Boberek i Andrzej Zieliński będą wśród pisarzy czytających fragmenty dzieł literackich podczas 9. edycji Europejskiej Nocy Literatury. Nadchodząca odsłona wydarzenia odbędzie się 29 sierpnia na osiedlu Powstańców Śląskich.

Europejska Noc Literatury (ENL) to organizowane w różnych miastach kontynentu święto czytelników, którzy tego wieczoru usłyszeć mogą prozę w interpretacjach twórców kultury, a przy okazji odwiedzić przestrzenie miasta, które często na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających. Europejska Noc Literatury odbywa się we Wrocławiu już po raz 9.

We wtorek organizatorzy wydarzenia ogłosili nazwiska pierwszych gości tegorocznej edycji ENL. Wśród aktorów, którzy przeczytają fragmenty wybranych dzieł literackich znaleźli się Eliza Rycembel, która na koncie ma role w takich filmach jak „Boże Ciało” Jana Komasy czy „Nina” Olgi Hajdas”; Jarosław Boberek, który ostatnio znany jest także jako aktor dubbingowy - wystąpił m.in. w takich animowanych produkcjach jak „Shrek”, „Madagaskar” i „Epoka lodowcowa”, oraz Andrzej Zieliński znany m.in. z filmów „Chłopaki nie płaczą” „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” czy „Ziarno prawdy”. 

Kuratorem 9. odsłony wydarzenia jest dziennikarz literacki i pisarz Max Cegielski. Jest on też autorem koncepcji tematycznej Europejskiej Nocy Literatury, która w tym roku odbędzie się pod hasłem „Podróż”.

„Kluczem doboru tekstów nie jest ani ich gatunek, ani data wydania - zamiast tego wybrane książki połączy motyw szeroko pojętej podróży, przemieszczania się, spaceru i wyprawy, zmiany miejsca pobytu, emigracji, ucieczki, turystyki, komunikacji” - mówił wcześniej o koncepcji programowej Max Cegielski.

Uczestnicy tegorocznej edycji ENL posłuchają fragmentów m.in. takich książek jak „Czarodziejska góra” Tomasza Manna, „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk, „Leksykon miast intymnych” Jurija Andruchowycza czy „Moja walka” Karla Ove Knausgarda.

Podobnie jak w poprzednich latach, 10 wybranych przez kuratora fragmentów dzieł europejskiej literatury zinterpretowane zostanie na żywo przez 10 aktorek i aktorów w 10 wyjątkowych, na co dzień trudno dostępnych lokalizacjach. Miejsca głośnej lektury rozsiane będą na osiedlu Powstańców Śląskich.

Organizatorzy podkreślają, że wydarzenie odbędzie się w tradycyjnej formule, jednak, aby zapewnić słuchaczom bezpieczne warunki uczestnictwa - z uwzględnieniem wynikających z sytuacji epidemicznej wymogów sanitarnych.

źródło: PAP, Agata Tomczyńska

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się