Trwają konsultacje społeczne dot. cyfrowego dostępu do europejskiego dziedzictwa kulturowego

Trwają konsultacje społeczne dot. cyfrowego dostępu do europejskiego dziedzictwa kulturowego

Trwają konsultacje społeczne dot. cyfrowego dostępu do europejskiego dziedzictwa kulturowego

Udostępnij

22 czerwca Komisja Europejska rozpoczęła publiczne konsultacje w sprawie możliwości oferowanych przez technologie cyfrowe dla sektora dziedzictwa kulturowego. Wszystkie zainteresowane strony mogą zabrać głos ws. Zalecenia Komisji z dnia 27 października 2011 r. w sprawie digitalizacji i udostępniania w Internecie dorobku kulturowego oraz w sprawie ochrony zasobów cyfrowych.

Celem konsultacji jest zaproponowanie bardziej odpowiedniego instrumentu politycznego wspierającego cyfrową transformację dziedzictwa kulturowego.
Zebrane opinie zostaną uwzględnione w możliwej rewizji Zalecenia KE z 2011 r.

Postęp technologiczny otwiera nowe możliwości digitalizacji zasobów dziedzictwa kulturowego w celu zachowania, konserwacji, restauracji, badań oraz zapewnienia szerszego dostępu online i ich wykorzystania przez różne sektory i obywateli.

Tragiczny pożar w katedrze Notre Dame w Paryżu z 2019 r. pokazał znaczenie digitalizacji i ochrony kultury, m.in. modelowania 3D budynków, zabytków i innych miejsc dziedzictwa. W tym roku pandemia koronawirusa i wprowadzony przez państwa członkowskie obowiązek dystansu społecznego uwidoczniła praktyczną potrzebę udostępniania dziedzictwa kulturowego i zalety korzystania z narzędzi cyfrowych.

W konsultacjach mogą wziąć udział obywatele, administracja publiczna, instytucje dziedzictwa kulturowego, organizacje i sieci międzynarodowe, firmy, organizacje badawcze i środowiska akademickie.

Konsultacje potrwają do 14 września 2020 r.

Strona internetowa konsultacji.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się