Salman Rushdie zaatakowany, może stracić oko. Irańskie media: szatan został oślepiony

Salman Rushdie zaatakowany, może stracić oko. Irańskie media: szatan został oślepiony

Salman Rushdie zaatakowany, może stracić oko. Irańskie media: szatan został oślepiony

Udostępnij

Po ataku na pisarza Salmana Rushdiego w irańskich mediach społecznościowych zawrzało. Część internautów potępiła zamach, inni wyrażali poparcie dla napastnika. We wpisach pojawiały się także teorie spiskowe, wiążące Rushdiego z negocjacjami nuklearnymi między Teheranem i Waszyngtonem w Wiedniu. Irańskie władze do tej pory nie komentowały zamachu,

Do ataku na 75-letniego pisarza doszło w piątek. Rushdie miał wygłosić wykład o wolności artystycznej w Chautauqua Institution w stanie Nowy Jork. Przed rozpoczęciem spotkania został jednak na oczach zgromadzonych słuchaczy zaatakowany przez nożownika. Pisarz został dźgnięty nożem między innymi w szyję i brzuch. Został natychmiast przetransportowany do szpitala.

Informacje nie są dobre. Salman prawdopodobnie straci jedno oko. Nerwy w jego ramieniu zostały przecięte, a wątroba została uszkodzona - powiadomił w piątek wieczorem jego agent Andrew Wylie. Jak dodał, pisarz jest podłączony do respiratora, który wspomaga pracę płuc i nie był w stanie mówić.

Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/zagranica/news-usa-atak-na-brytyjskiego-pisarza-rushdie-moze-stracic-oko,nId,6218529#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefoxW sobotę późnym wieczorem agent pisarza poinformował, że Rushdie został odłączony od respiratora i odzyskał zdolność mówienia.

Urodzony w Indiach Rushdie, który mieszka w Nowym Jorku, spędził lata w ukryciu, bo Iran nakłaniał muzułmanów do zabicia go po wydaniu powieści "Szatańskie wersety". Pisarz naraził się na oskarżenia, że jego tom zawiera bluźniercze fragmenty.

Sprawca ataku na brytyjskiego pisarza Salmana Rushdiego nie przyznał się do winy, chociaż złożył zeznania. 24-letni Hadi Matar został wstępnie przesłuchany przez amerykański sąd. Prawnicy spodziewają się długiego procesu.
 
W przeszłości Rushdiemu wielokrotnie grożono śmiercią z powodu jego czwartej powieści "Szatańskie wersety", wydanej w 1988 r. Dzieło, podejmujące temat początków islamu, wywołało oburzenie w krajach islamskich. Rushdiego oficjalne obciążono fatwą, która nakazuje każdemu wiernemu muzułmaninowi zabicie pisarza. W związku z tym musiał żyć w ukryciu pod stałą ochroną policji.
 
Atak na Rushdiego łączy się z ogłoszoną fatwą. Wyrok śmierci wydano nie tylko na pisarza, lecz także wszystkie osoby zaangażowane w publikację "bluźnierczej" powieści. Chomeini obiecał, że morderca autora "Szatańskich..." otrzyma w zamian 3 mln dol. Chociaż ajatollaha zmarł kilka miesięcy później, jego następca podtrzymał decyzję. Tłumacz książki na język japoński, Hitoshi Igarashi, został zamordowany przed swoim biurem na Uniwersytecie Tsukuba, włoski tłumacz, Ettore Capriola, cudem uszedł z
życiem, gdy zaatakowano go we własnym mieszkaniu w Mediolanie. Norweski wydawca ledwo uniknął śmierci — oddano do niego trzy strzały przed jego domem w Oslo.
 
foto.: Getty

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się