W Muzeum Narodowym otwarto wystawę „Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia”

W Muzeum Narodowym otwarto wystawę „Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia”

W Muzeum Narodowym w Warszawie otwarto wystawę „Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia”

Udostępnij

Celem tej wystawy jest odkrycie na nowo twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza – napisał minister kultury prof. Piotr Gliński do uczestników czwartkowego wernisażu wystawy "Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia" w warszawskim Muzeum Narodowym.

Prof. Piotr Gliński określił Witkacego jako jednego z najbardziej wszechstronnych twórców swojej epoki. Przypomniał, że na twórczość Witkiewicza wpływało „intensywne przyspieszenie cywilizacyjne pierwszej połowy XX wieku”, którego był „rejestratorem”. „To właśnie refleksja nad przemianą historyczną i społeczną zdaje się określać horyzont jego twórczości artystycznej i literackiej” – podkreślił prof. Piotr Gliński. Wicepremier dodał, że otwarta w Muzeum Narodowym Warszawa jest elementem obchodów 160 rocznicy powołania tej instytucji.

Wystawa poświęcona jest twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza, jednego z najwybitniejszych twórców kultury polskiej XX wieku. Był artystą wszechstronnym, filozofem, pisarzem i przenikliwym krytykiem cywilizacji. Na wystawie w Muzeum Narodowym w Warszawie można obejrzeć prace Witkacego ze zbiorów własnych oraz z licznych muzeów i instytucji w Polsce, a także rzadko prezentowane dzieła z kolekcji prywatnych. To blisko 500 prac – obrazów, rysunków, pasteli i fotografii pochodzących z kolekcji muzealnych i prywatnych.

Dyrektor Muzeum Narodowego Łukasz Gaweł powiedział, że uwagę zwiedzających zwróci współczesny kontekst twórczości Witkacego. Przypomniał, że artysta był świadkiem zbrodni rewolucji bolszewickiej, a ponad dwie dekady później jego sprzeciwem wobec zagrożenia nadciągającego ze wschodu było samobójstwo popełnione na Kresach we wrześniu 1939 r. „Kiedy zaczynały się prace nad tą wystawą, nikt z nas nie przypuszczał, że nabierze ona takiego kontekstu i zostanie umiejscowiona w naszej rzeczywistości” – zauważył dyrektor MNW.

Celem wystawy jest zaprezentowanie stosunku Witkacego do sztuki, którego celem było rozbijanie konwencjonalnego myślenia o twórczości artystycznej. Wystawa jest przeglądem tematów ważnych dla samego artysty i sztuki nowoczesnej. To m.in.: kosmos, ciało, historia, ruch, pierwotna wizja artystyczna, psychologiczna intensywność przeżycia metafizycznego, refleksja socjologiczna. Ważnym aspektem proponowanej interpretacji twórczości Witkacego jest również pokazanie jego działań performatywnych i paraartystycznych.

Podczas otwarcia ekspozycji kurator wystawy, dr Zofia Machnicka, powiedziała, że Witkacy był częścią wielkiego nurtu europejskiego modernizmu i jego twórczość nie może być prezentowana i dyskutowana w oderwaniu od innych przedstawicieli sztuki tego okresu lub stawiana na marginesie ich działań. Na wystawie dzieła Witkacego zostały zestawione z innymi pracami awangardy pierwszej połowy XX wieku – Wasilija Kandinsky’ego, Maxa Ernsta, Rudolfa Schlichtera, Umberto Boccioniego i Marcela Duchampa. „Witkacy był świadomy swojego czasu, epoki i zadań artysty” – podkreśliła dr Machnicka.

„Jego bezkompromisowość i konsekwencja w podążaniu własną drogą fascynują do dziś. Witkacy czerpał inspirację z różnych dokonań artystycznych i naukowych, reagował na otaczającą go nowoczesność. Był świadkiem historii - I wojny światowej i rewolucji październikowej, rejestratorem przejawów przyspieszenia cywilizacyjnego, przyczyniającego się do mechanizacji życia jednostki. Jego wybory i intuicje nierzadko okazują się aktualne” – podkreślają organizatorzy wystawy.

Wystawę można oglądać do 9 października 2022 r.

źródło: PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się