Jedność - Wakacje z książkami
Debata na Targach w Krakowie - Samorządy dla książki

Debata na Targach w Krakowie - Samorządy dla książki

Samorządy dla książki

Udostępnij

Z inicjatywy Prezydenta Miasta Krakowa, Prezesa Polskiej Izby Książki oraz Prezes Targów w Krakowie  24.października br., w Międzynarodowym Centrum TargowoKongresowym EXPO Kraków, odbędzie się debata przedstawicieli samorządów i środowiska książki na temat:  "Rola samorządów w upowszechnianiu czytelnictwa w Polsce”.

Raporty o stanie czytelnictwa od lat potwierdzają postępujące rozwarstwianie się praktyk czytelniczych w naszym społeczeństwie – stabilnej, ale mniejszościowej grupie praktykujących czytelników i czytelniczek odpowiada znaczące grono Polaków i Polek, dla których książki nie stanowią punktu odniesienia w codziennym życiu. Jest faktem, że nawyk i umiejętność czytania książek determinuje rozwój jednostek i społeczeństw. W krajach o innowacyjnych gospodarkach powszechne jest czytanie dla przyjemności, a dzieci wzrastają w otoczeniu domowych bibliotek. Bez troski o czytelnictwo nie zniwelujemy różnic w dostępie do kultury, nie zbudujemy nowoczesnej gospodarki oraz stabilnego demokratycznego społeczeństwa.
 
Co to oznacza dla samorządów? W jakim stopniu aktywność samorządów poprawi stan czytelnictwa w Polsce? Jakimi działaniami możemy się na tym polu pochwalić? Jakie bariery: instytucjonalne, prawne i finansowe stanowią przeszkodę dla zwiększania wsparcia dla twórców kultury, wydawców i księgarzy? Skąd czerpać wzorce i jak je adaptować? Spotkanie będzie platformą wymiany wiedzy i dobrych praktyk, a także  poszukiwania rozwiązań.

Udział w debacie potwierdzili prezydenci największych miast, burmistrzowie, wójtowie jak i pisarze, animatorzy kultury, przedsiębiorcy i  różnorodne organizacje  reprezentujące ludzi książki.
 
 Debata „Rola samorządów w upowszechnianiu czytelnictwa w Polsce” Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków przy ul. Galicyjskiej 9,  24.10.2019 r.
 
Program:
 
1. Otwarcie Międzynarodowych  Targów Książki w Krakowie   godz. 12:00 – 13:00, sala Wiedeń
 
2. Debata „Rola samorządów w upowszechnianiu czytelnictwa w Polsce”  godz. 13:15 -17.00, sala Wiedeń  2.1 Otwarcie debaty przez pana Jacka Majchrowskiego -  Prezydenta Miasta Krakowa  
 
2.2 Wprowadzenie w tematykę i przebieg  debaty przez prowadzącą, panią Marię Deskur, prezeskę Fundacji Powszechnego Czytania
 
2.3 Prezentacje elektroniczne  przedstawicieli samorządów Chełma, Rabki, Sierpca, Sopotu, Krakowa i Warszawy – działania pro-czytelnicze, doświadczenia i wnioski
 
2.4 Dyskusja w panelu z udziałem dyrektora Departamentu Mecenatu Państwa MKiDN, pana Mateusza Adamkowskiego, mecenasa prof. Bogdana Dolnickiego i  dr Izabelą  Koryś z Instytutu Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej
 
2.5 Dyskusja  
 
2.6 Podsumowanie dyskusji, wnioski i rekomendacje
 
2.7 Deklaracja: SAMORZĄDY DLA KSIĄŻKI 

Zakończenie debaty ok.  godz. 16:00 Rozmowy kuluarowe do godz. 17:00 (kawa, herbata, poczęstunek)
 
3. Gala Nagrody im. Jana Długosza godz. 20:00, Centrum Kongresowe ICE przy ul. Konopnickiej 17, Kraków 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się