"Ścieżkami Pana Herberta" - polski poeta upamiętniony w Sienie

"Ścieżkami Pana Herberta" - polski poeta upamiętniony w Sienie

"Ścieżkami Pana Herberta" - polski poeta upamiętniony w Sienie

Udostępnij

"Ścieżkami Pana Herberta" - to hasło inicjatywy zainaugurowanej w piątek w Sienie w ramach obchodów stulecia urodzin poety. "Słynny polski poeta, który opisał nasze miasto, to dla nas nadzwyczajna wartość dodatkowa" - powiedziała PAP burmistrz Sieny Nicoletta Fabio.

Równoległa inicjatywa realizowana jest w Orvieto. Zbigniew Herbert odwiedził oba te miasta w 1959 roku i opisał je w zbiorze esejów „Barbarzyńca w ogrodzie” (1962).

Projekt upamiętnienia poety zrealizował Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z Instytutem Polskim w Rzymie, Fundacją imienia Zbigniewa Herberta oraz lokalnymi włoskimi władzami.

W eseju o Sienie Herbert napisał między innymi: „To jest mój ostatni wieczór w Sienie. Idę na il Campo wrzucić parę lirów do sadzawki Fontegaia, choć, prawdę mówiąc, nie ma wiele nadziei, abym tu wrócił". "Jeśli nie bałbym się tego słowa, powiedziałbym, że byłem szczęśliwy” - wyznał.

W eseju o Sienie Herbert napisał między innymi: „To jest mój ostatni wieczór w Sienie. Idę na il Campo wrzucić parę lirów do sadzawki Fontegaia, choć, prawdę mówiąc, nie ma wiele nadziei, abym tu wrócił".

"Jeśli nie bałbym się tego słowa, powiedziałbym, że byłem szczęśliwy” - wyznał.

W obu miastach, przy opisanych przez niego zabytkach ustawione zostały duże tablice w języku włoskim i angielskim, na których przedstawiono sylwetkę poety oraz fragmenty jego tekstów na ich temat. Przetłumaczył je na włoski polonista profesor Andrea Ceccherelli z uniwersytetu w Bolonii.

Dłuższej wersji tekstów można posłuchać dzięki kodowi QR.

W mieście, uważanym za perłę architektury i sztuki, tablica stanęła na dziedzińcu jednego z najważniejszych zabytków w mieście - Palazzo Pubblico przy głównym, historycznym placu - Piazza del Campo. W tym wyjątkowym miejscu do tablicy licznie podchodzą włoscy i zagraniczni turyści i czytają o polskim poecie, który opisał Sienę ponad 60 lat temu.

Tablice ustawione zostały też przy Pinakotece i w gmachu muzeum Santa Maria della Scala.

Czwarty, ostatni panel w Sienie stoi przy Fortezza Medicea, majestatycznej twierdzy, zbudowanej w XVI wieku.

Oficjalna prezentacja tego projektu odbyła się w piątek w muzeum Santa Maria della Scala. Obecna była burmistrz Sieny Nicoletta Fabio, która powiedziała PAP: "Słynny polski poeta, który opisał nasze miasto to dla nas nadzwyczajna wartość dodatkowa. Owocem jego podróży do Sieny były wspomnienia i słowa wyrażające jego podziw".

"A zatem nie tylko naszym obowiązkiem, ale przede wszystkim przyjemnością i zaszczytem było udzielenie gościny tej wspaniałej inicjatywie i przypomnienie kogoś, kto nas pokochał i przyczynił się także do tego, że jeszcze lepiej poznaliśmy nasze miasto" - dodała burmistrz. Podkreśliła, że spacer po mieście wśród miejsc opisanych przez poetę jest "nadzwyczajnym świadectwem oraz symbolem serdecznych więzów między Siena a polską kulturą".

Wicedyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie Magdalena Trudzik powiedziała podczas prezentacji, że inicjatywa ta poświęcona jest jednemu z największych poetów i pisarzy naszych czasów. "Dzisiaj, po wielu latach właśnie we Włoszech prezentowane są Włochom fragmenty jego dzieł, które dotyczą Italii" - dodała.

Instalacje pozostaną w Sienie i Orvieto do 1 listopada tego roku.

Po raz drugi Siena gości wydarzenie dedykowane Herbertowi. W 2008 roku, w dziesiąta rocznicę jego śmierci odbył się tam trzydniowy festiwal jego twórczości.

Wicedyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie Magdalena Trudzik powiedziała podczas prezentacji, że inicjatywa ta poświęcona jest jednemu z największych poetów i pisarzy naszych czasów.

"Dzisiaj, po wielu latach właśnie we Włoszech prezentowane są Włochom fragmenty jego dzieł, które dotyczą Italii" - dodała.

Inaugurację zakończył spacer delegacji władz miasta i organizatorów po miejscach, w których ustawiono tablice. W Pinakotece powitał wszystkich jej dyrektor Axel Hemery.

Dźwiękowe tablice wywołują duże zainteresowanie turystów, także licznych wycieczek z Polski.

Ze Sieny Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ fit

źródło: https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się