Sejm podjął decyzję. Rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego

Sejm podjął decyzję. Rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego

Sejm podjął decyzję. Rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego

Udostępnij

Sejm uchwalił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego, jest to związane z dwusetną rocznicą wydania "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza. W uchwale czytamy, że jest to "duchowy depozyt, jaki pozostawili nam romantyczni bohaterowie, artyści i myśliciele".

 

 

  • Rok Romantyzmu Polskiego

W środę sejm zdecydowaną większością głosów ustanowił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego. Powodem jest dwusetna rocznica wydania “Ballad i romansów” Adama Mickiewicza (1822r.), która wyznaczyła w Polsce początek epoki romantyzmu.

Wtedy po raz pierwszy ujrzały światło dzienne “Romantyczność”, “Powrót taty”, “Świtezianka”, “Pani Twardowska”, bez których trudno wyobrazić sobie ostatnich dwieście lat polskiej kultury. To, co nastąpiło potem, było bez precedensu w polskich dziejach.

Napisano w uchwale.

Co więcej, dodano, że była to epoka, w której “tworzyli genialni artyści, myśliciele i działacze polityczni, którzy w sytuacji narodowej niewoli stworzyli kraj duchowej wolności, rozwinęli programy niepodległościowe, a zarazem wynieśli polską literaturę, muzykę i malarstwo do rangi czołowych osiągnięć kultury europejskiej”.

Wymieniono ponadto artystów, których genialne dokonania przyniósł romantyzm. Wśród nich byli m.in.: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Zygmunt Krasiński, Cyprian Kamil Norwid, Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko, czy Jan Matejko.

“Romantyzm ukształtował profil duchowy Polaków”

W uchwale podkreślono ponadto, że “literatura i kultura polskiego romantyzmu ukształtowały wymiar i profil duchowy Polaków”.

Wypracowane i uchwalone zostały najważniejsze cechy pozwalające nam przetrwać nawet najdramatyczniejsze próby zniszczenia narodu. Honor, waleczność, patriotyzm, przywiązanie do tradycji, empatia wobec losu innych i gotowość do ofiar, otwartość na inne kultury oraz przywiązanie do wolności – ten kanon wartości narodowej wspólnoty romantyzm przeniósł z dawnej Rzeczypospolitej i zdefiniował na nowo.

Czytamy w uchwale.

Przywołano także patriotyczne postawy Maurycego Mochnackiego, jak również Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego. Zwrócono się także w stronę osoby św. Jana Pawła II. “To z romantyzmu wyrósł nowoczesny mesjanizm Jana Pawła II i unikatowy w dziejach świata ruch »Solidarność«”.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się