Sejm ustanowił 2023 Rokiem Jerzego Nowosielskiego
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przekonany o ogromnym znaczeniu dorobku malarza, oddając mu hołd, ustanawia 2023 Rokiem Jerzego Nowosielskiego. Za uchwałą, powstałą z inicjatywy posła Bogusława Sonika, zagłosowało 439 posłów, nikt nie był przeciw. Do sukcesu z pewnością wybitnie przyczyniła się także wieloletnia, wytężona praca badawcza i popularyzatorska dr Krystyny Czerni, krytyczki i historyczki sztuki, najważniejszej znawczyni twórczości Jerzego Nowosielskiego.
W uchwale zwrócono uwagę, że "w 2023 roku przypada 100. rocznica urodzin Jerzego Nowosielskiego – wybitnego malarza, rysownika, scenografa, pedagoga, filozofa, teoretyka sztuki i myśliciela religijnego, uważanego za jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy ikon".
Jerzy Nowosielski, urodzony w 1923 r. w Krakowie, był jedną z najwybitniejszych postaci polskiej kultury współczesnej. Malarstwo, myśl teoretyczna, teologia, pedagogika artystyczna, działalność na rzecz promocji i wspierania sztuki – to tylko niektóre z dziedzin, w których Jerzy Nowosielski wykazywał niesłabnącą aktywność i odnosił bezsporne sukcesy. W latach 1945-1947 studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 1945-1949 był członkiem Grupy Młodych Plastyków, a od roku 1957 jednym z członków założycieli Stowarzyszenia Artystycznego Grupa Krakowska. Związany był z krakowską ASP, gdzie pracował jako profesor w latach 1967-1993.
Jerzy Nowosielski otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego jako jedyny po Janie Matejce artysta malarz (2000) i Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie (2008) oraz liczne nagrody, medale, ordery państwowe polskie (…).
Jerzy Nowosielski był autorem wielu tekstów o sztuce i wierze. Jest autorem wyposażenia i polichromii licznych obiektów sakralnych dla Kościołów: rzymskokatolickiego, greckokatolickiego i prawosławnego. W swojej twórczości o charakterze świeckim czerpał z osiągnięć sztuki awangardowej i tradycji malarstwa bizantyńskiego. Często sięgał po temat abstrakcji geometrycznej, aktu kobiecego i pejzażu.
Przypomniano, że "urodził się w 1923 roku w Krakowie i z tym miastem związany był przez większość swojego życia, ale przez wiele lat związany był twórczo również z Łodzią. Jest uznawany za jedną z najwybitniejszych postaci polskiej kultury współczesnej. Malarstwo, jego podstawy teoretyczne, teologia, pedagogika artystyczna, działalność na rzecz promocji i wspierania sztuki – to tylko niektóre z dziedzin, w których artysta wykazywał niesłabnącą aktywność i odnosił niekwestionowane sukcesy".
"Jerzy Nowosielski był autorem wielu tekstów o sztuce i wierze. Wykonał wyposażenie i polichromie wewnątrz licznych świątyń rzymskokatolickich, greckokatolickich i prawosławnych. W swojej twórczości o charakterze świeckim czerpał z osiągnięć sztuki awangardowej i tradycji malarstwa bizantyńskiego. Często sięgał po formę abstrakcji geometrycznej, malował akty kobiece i pejzaże. Jego sztuka do dziś jest uznawana za zjawisko unikatowe, łączące w sobie strefę sacrum i profanum" - głosi uchwała.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, "przekonany o ogromnym znaczeniu dorobku malarza, oddając mu hołd", ustanawia rok 2023 Rokiem Jerzego Nowosielskiego. (PAP)
Autor: Olga Łozińska
oloz/ dki/
źródło: https://dzieje.pl