Biblioteka Nowa” 2019. Wiedeń, Augsburg, Stuttgart i Schwäbisch Hall

Biblioteka Nowa” 2019. Wiedeń, Augsburg, Stuttgart i Schwäbisch Hall

Seminarium „Biblioteka Nowa” 2019. Wiedeń, Augsburg, Stuttgart i Schwäbisch Hall

Udostępnij

Od 3 czerwca blisko 50 bibliotekarzy z całej Polski uczestniczy w wizycie studyjnej w bibliotekach Austrii i Niemiec. Zobaczyli już imponujące obiekty w Wiedniu, Augsburgu, Stuttgarcie i Schwäbisch Hall. Przed nimi wizyty w Norymberdze, Zwickau i Chociebużu.

Celem pierwszej z wizyt była nowoczesna Biblioteka i Centrum Nauczania wiedeńskiego Uniwersytetu Ekonomii i Biznesu zaprojektowana przez słynną pracownię Zahy Hadid, architektki wyróżniającej się ekspresyjną twórczością. Bryła obiektu w Wiedniu została uformowana przez poziome i skośne linie i stanowi jeden z siedmiu budynków kampusu uniwersyteckiego zaprojektowanych przez najznamienitszych architektów z całego świata.

Miejska Biblioteka w Augsbugu oraz Schwäbish Hall to biblioteki, które w ciekawy sposób wzbogacają przestrzeń miejską, stanowiąc jeden z ważniejszych punktów życia kulturalnego i społecznego. Pierwsza z nich, o okrągłej bryle, przyciąga kolorowymi i nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi, dążąc do jak największej automatyzacji. Druga - zajmująca przestrzeń po centrum handlowym - dzięki swojej konstrukcji ze szkła i drewna nie tylko zwraca na siebie uwagę, wyróżniając się na tle innych obiektów, ale jest także bardzo przyjazna dla użytkowników.

Pierwszą cześć seminarium zwieńczyła wizyta w minimalistycznej i monumentalnej Bibliotece Miejskiej w Stuttgarcie, zaprojektowanej przez koreańskiego architekta Eung Young Yi. Na elewacji tego ogromnego, monolitycznego budynku słowo „biblioteka” zostało napisane w czterech językach - na północnej ścianie w języku niemieckim, zachodniej w języku angielskim, południowej w języku arabskim i wschodniej w języku koreańskim. Koncepcja architektoniczna przewidziała pomieszczenie o nazwie „serce biblioteki” nawiązujące do antycznej stylistyki. 

Galeria zdjęć:


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się